2016 Meksika GP Yarış Geyiği

0

xtrabit: Nasıl bitti o yarış öyle! Bu mücadelenin liderlik için olduğunu düşünsenize…

Murnout: Verstappen’in podyumdan inişi benim için güzeldi 🙂

xtrabit: O podyumu Ricciardo hak ediyordu. Vettel iyiydi vs ama Massa’ya ve Whiting’e söylediklerinden sonra gözümden düştü. Hadi Whiting’e söylediği neyse de, Massa’ya dedikleri çok önemli.

Soner: Ben de Daniel Vettel’i geçecek diye umdum. Acaba atak için 2 viraj daha bekleyebilir miydi, yoksa o düzlük son nokta mıydı? Galiba öyleydi. Şansını denedi adam, olmadı. Ancak Avustralya mitolojik tanrıları (böyle bir mitoloji var mı ki(!)?) beni duymuş ve haklı bulmuş olmalı ki, bu yazıyı düzenlemeye başlamadan çok önce Vettel de ceza aldı ve RIC 3. sıraya yerleşti 🙂

Murnout: Vettel’e ceza gelmesi Ricciardo’ya yaptığı hareketten öte Whiting’e söyledikleri için olabilir mi?

Sonerim sen de yazıları hep böyle 2 gün sonra düzenle olur mu???

xtrabit: Sanmam. O ayrı değerlendirilir bence. Verstappen’in şikayet edilme sebebi olan frenajda yön değiştirme kuralını çiğnedi. Ceza ona gelmiştir.

Abem Sonerim, sana yeni bir düzenleme takvimi yapıcam, tarihler F1 yarış hastasonu olmayan günlere denk gelecek. 2 haftada bi düzenlersin!!!

Soner: Tamam lan, mutfağa gidiyorum ben, kendi ağzıma biber sürecem…

Murnout: O zaman Whiting cezası sonradan gelecek?

Sonra da ağzını tarçınla doldur, 20 saniye öyle bekle…

Soner: Whiting cezası gelse iyi olur sanki. Bugüne dek pilotlar birbirlerine laf giydirdiler diye ceza almamıştır ama yönetime laf giydirmek başka iş. Gerçi hakettikleri de oluyor da işte…

Tarçın olayı iyi değil be, kabahatim o kadar büyük olamaz… Ayrıca F1’de bile 20 sn’lik ceza yok lan, insaf!

xtrabit: Vettel’in tur yiyenlerden şikayet etmelerine kızıyordum, ki o durumlarda kısmen haklıydı. Ancak bu kez yaptıklarına gerçekten şaşırdım. Yarışın başında Massa’ya laf etmesi, sonundaki küfürleri filan. Tamam tepkili olabilirsin, daha da serti pilota küfredebilirsin. Ama Charlie’ye küfretmek nedir la? İbne hakem der gibi?

Ağzında tarçınla doldur ve 10 sn boyunca tek ayak üstünde beklerken Andımız’ı oku!

Murnout: Evet o çok anormaldi. Bir ceza gelmesini bekliyorum. Massa’ya söylediklerinden sonra ben de gülmüştüm.

Ceza anlayışını sevdim.

xtrabit: Gülünecek yanı yoktu açıkçası. Normal şartlarda geçemediği rakibine hakaret etti. Üstelik Massa fazlasıyla adil, hatta çekimser bir savunma yapıyordu. Aptal demesi için hiçbir sebep yoktu. Ferrari taraftarı olsaydım o an utanırdım, ki bir Ferrari pilotundan böyle bir şeyi duyduğum için sıkıldım da.

Murnout: Vettel’in bu sıralar canı sıkkın. Takımda bir şeyler oluyor belli ki.

xtrabit: Bence takımda bir şeyler olmadığına sıkkındır 😀 Bir Alonso faciası daha olmasından korkuyordur.

Murnout: Dur daha ikinci senesinde adam 🙂

Soner: Ben pilotların birbirine saydırmasını garip bulmuyorum. Tur bindirmelerde saydırmayı genel olarak haklı bulurum. Geçemediğin bir pilota saydırmayı da saydıran pilotu tanımak adına geçerli bir kimlik belgesi olarak görürüm. İşte Vettel’de işler yolunda gitmediğinde “Şampiyon Vettel” kimliği ile alakası olmayan bir yobaza dönüyor resmen. Şampiyonken parmağı vardı, belli bir güruh için sevimliydi bile. İşler ters gidince ise ota boka laf çakıyor… Ama iyi söyleniyor lan, bir hikayeymiş gibi düşünürsen okuması zevkli yani :))

Andımız 10 saniyede bitmiyor, denedim.

Murnout: En azından henüz kendi takımına laf söylemiyor 😀

O yüzden 20 sn. olsun işte…

Soner: Aha, Murnout “şinaslı kestaneli kinaye” yaptı 🙂  (Olum şu rumuzu yazmak bana ne kadar zor geliyor biliyor musun, değiştirsek olmaz mı? ).

Verilen ceza ölüm tehlikesi içeriyor, evde denemeyiniz uyarısı falan yok mu? Bak bunları çoluk çocuk okuyacak!!!

xtrabit: Ahahaha anladım ben onu 😀 Bir de Hülkenberg’e üzüldüm ben. 2012 Brezilya yarışı gibiydi. Önlerdeyken fazla heyecan yapıyor adam.

Tarçını iptal edersek Andımızı yüksek sesle ve nefesini tutarak okumak zorunda kalacaksın! Tabi ki tek ayak üstünde…

Murnout: Raikkonen’e o araçla direnmesi çok zordu. Ama denedi en azından. Bence iyi iş çıkardı.

Tamam Günay, bundan sonra tüm cezaları sen belirle!

Soner: RAI de viraja girerken Hulk’un önünü biraz erken kapattı sanırım. Hulk viraja gireceği sırada frene abanıp spin attı.

La bak Murnout, bu hikaye seni de teper bi gün!

Murnout: Mümkün…

Mümkün…

xtrabit: Yarışın başında SC ile Ricci’yi içeri aldılar ya, önce avantaj kazandığını düşündüm, VES o lastiklerle o kadar gidince Ricci’nin işinin tutmayacağını düşünmeye başladım. Sonradan iyi toparladı yine.

Murnout: Vettel’e yaptığı atak fazla iyimserdi. Zaten peşindeydi. Bir tur vardı ve geçebilirdi. Neden acele etti anlamadım.

Soner: En başta bu atağa değinmek istediydim de sallamadınız beni… Bitime bir tur vardı değil mi, yanı orada atak yapmasaydı da olurdu. Daha temiz bir şansı olacaktı.

xtrabit: Lan iki gün sonra geleni nasıl sallayalım o anda. Sen bu ara epeyce zaman yolculuğu filmi falan izlemiş olmayasın(!)?

Ricci de lastiklerin bitmesinden korkmuş olabilir. Singapur’da başına gelen oydu.

Soner:  Hımm, mümkünlü Hatta hem film hem lastik aşınması olayı mümkünlü … Ric’in yerinde olsak lastikler için biz de süpheye düşerdik. O değil de… Alonso yarışın başında ne kontrol etti, ne kurtardı be!

xtrabit: Bal.

Murnout: Yetenek.

Soner: İkisi de 🙂 Herifi seviyorum diyemem ama Sezar’ın hakkı Sezar’a… Bir de Hamilton ilk virajı dümdüz geçti, incelemeye bile alınmadı. O kadar pilota ceza kestiler, yarışın sonucu değişti ama adama dokunmadılar.

xtrabit: Orayı keserek büyük fark elde etti ama bir sonraki virajda gördük ki Rosberg’in hemen önünde. Yani yavaşlamış adam. Muhtemelen o yüzden ceza gelmedi. Zaten öndeydi.

Murnout: Öndeydi ve geri çekildi. Ceza gelmez.

Soner: He yani virajı kesitin gittin sonra yavaşladın ama arkandakine sıranı vermedin. Kabul görüyor yani bu??? Sanırım ikili arasındaki fark burada etkili oluyor.

Bu arada ibrenin bir anda Hamilton’a dönmesi garip, değil mi? Sanki takım bir şeyler çeviriyor.

xtrabit: Rosberg’in sessizliği de bende onu çağrıştırıyor aslında. Brezilya’da anlarız bence. Hami orayı beceremiyor. Rosberg’i orada da yenerse bir bit yeniği var diyebiliriz.

Murnout: Toto Wolff şampiyonluk son yarışa kadar sürecek demişti. Neye istinaden dedi acaba? Brezilya’da Rosberg kazanırsa şampiyon.

Soner: La oğlum sezon ortasından beri demiyor muyum ben, Mercedes şampiyonluğu sezon sonuna kadar taşıyacak diye… RedBull’un kofti şampiyonluklarından fena halde ders çıkarmış adamlar. Takım olarak uçup gitseler de pilotları birbirlerinden pek ayırmamaya özen gösteriyorlar. Sonuç…. Hepimizin büyük sıkıntı, daral ve afakan ahalisi ile birlikte hatırladığımız 2008 sezonuna benzer bir sezon finali yaşatmak!!!

xtrabit: Kofti şampiyonluk derken? Hani ben anladım da sormak istedim!

Soner: RedBull iki araçla da uçup gittiği dönemlerde pilotlarını gözle görülür şekilde birbirinden ayırmıştı. Takım emirleri havalarda uçuşuyordu ve kendisi için olumsuz emirleri umursamayan tek pilot Vettel idi. Takım, dinlemediği emirler için Vettel’in kulağını çekmeyi düşünmedi bile.

Adamlar Ferrari’nin adam kayırma versiyonlarının güncellenmiş-geliştirilmiş tüm varyasyonlarını kullandılar. Mercedes böyle yapmıyor. Onlardaki kayırma işi, rekabeti üst düzeyde tutmak adına. Ya da Nico’yu şampiyon yapmak istiyorlar ama tansiyonu da düşürmek istemiyorlar.

xtrabit: Ben sana bu konularda katılmış mıydım?

Murnout: Ben şu anda hak veriyor gibiyim….

xtrabit: Ben verdim gibiydi sanki, öyle miydi?

Soner: O ne lan, kehanetlerime ortak mı çıkıyorsun? :p Hatta bırakın sezon ortasını senin TRF1 zamanı bizimle (yönetim ekibi ile) yaptığın röportaj da bile böyle bir hikaye anlatmıştım ben.

xtrabit: Doğru la anlatmıştın.

Murnout: Ee üstad, kim şampiyon olacak o zaman?

xtrabit: Evet, kim şampiyon olacak?

Soner: Ne bileyim lan ben, ne sanıyorsunuz beni(!)?

xtrabit: Şu ceza olayının da videosunu isterim….

Murnout: AAaaa bak güzel fikir, onu ben de isterim…

Soner: O anca günün birinde video içerik yaparsak mümkünlü… Ayrıca saçlarımı kazıdım, bu halde mümkün değil kamera karşısına geçmem ben!

 

 

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]