2016 İngiltere GP: Silverstone’da zafer Hamilton’ın

0

Yarış öncesinde pistin çok ıslak olması sebebiyle bir FIA klasiği olarak güvenlik aracı arkasında başlayan yarış beş tur böyle devam etti. Altıncı turda güvenlik aracı pisti terk etti ve yarış nihayet başlayabildi. Startta Lewis Hamilton hemen arkasındaki Nico Rosberg ile farkı açmaya başladı ve ilk turda 3.7 saniyeye çıkarmayı başardı.

Güvenlik aracının pistten çıkmasından sonraki üç tur içerisinde geçiş lastiklerine geçmek için pit stop telaşı yaşandı. Ancak bu grup ile pite girmeyenler (Hamilton, Rosberg, Max Verstappen ve Sergio Perez) yarışta avantajlı çıktılar.

Rosberg ıslak zeminde sorun yaşıyordu ve arkasındaki Verstappen kendisine çok yaklaşmıştı. Red Bull’un genç pilotu 16. turda Chapel virajının dışından yaptığı atakla Rosberg’i geçmeyi başardı.

Bir süre sonra pist kurumaya başladı ve bu kez de kuru zemin lastiklerine geçme telaşı başladı. Ancak ilk viraj gibi bazı bölümler hala fazlasıyla ıslaktı ve Hamilton dahil bir çok pilot bu noktada pist dışına çıkarak zaman kaybetti.

Pist kuruyunca performansı yükselen Rosberg 38. turda Stowe bölümünde DRS destekli bir şekilde Verstappen’i geride bıraktı.

Ancak bitime sadece altı tur kalmışken Rosberg bir vites kutusu sorunu yaşadı ve yedinci vitesi kaybetti. Telsizden kendisine bir takım teknik bilgiler verildi ve bunlardan birisi de vites yükseltirken ve küçültürken yedinci vitesi hemen atlamasıydı.

FIA verilen bu telsiz mesajını inceleme altına aldı ve sonucunu yarıştan sonra açıklayacağını bildirdi. Yarıştan sonra ceza geldi ve 10 saniye cezası Rosberg’i Verstappen’in arkasına üçüncülüğe attı. Bu da sürücüler şampiyonasında Rosberg ve Hamilton arasındaki farkın sadece bire düşmesini sağladı.

Ferrari yine kötü bir gün geçirirken Kimi Raikkonen beşinci, spin atan, iki kez pist dışı gezinti yapan ve Felipe Massa’yı pist dışına ittiği için beş saniye zaman cezası alan Sebastian Vettel ise 9. sırada tamamladı.

frretret

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]