2016 Brezilya GP Yarış Geyiği

7

xtrabit: Grosjean kaza yaptı ya, bu yarış güzel geçecek demiştim.

Soner: Grosjean kaza yaptı ya, bu yarış çok uzun sürecek demiştim!

xtrabit: Hadi ordan! Rüyanda bile göremezdin böyle yarışı!

Soner: Onu bırak da, şu güvenlik aracı arkasında başlama saçmalığı ne zaman bitiyor? Seneye bitecek diye duydum?

xtrabit: Seneye biten bir şey yok ki, kalkış yine SC arkasında olacak, SC çıkacağı zaman hareketli değil durarak kalkış verilecek. Çok da özel bir şey yok.

Soner: Hımmm daha az saçmaymış. Şu güvenlik aracı bir turdan fazla kalacak mesajını daha önce gördük mü?

xtrabit: Ben de ilk kez görüyorum. FIA yakında oradan muhabbet etmeye başlayacak. Eskiden inceleme altında olan aracın neden öyle olduğu bile yazmazdı. Şimdi her şeyi yazıyorlar.

Soner: Cahilliğime ver, bu adamlar kuru zeminde güvenlik aracı pistten çıkacakken dip dibe gitmiyorlar, ama şimdi aynı durumda birbirlerinin arkasına yapışmış durumdalar. Bunu anlamadım?

xtrabit: Kuruda öndeki ani fren yapsa tepki veremezsin, öndekine çakabilirsin ama yağmurda öndekinin ani fren yapması göt ister 🙂 Sebep bu.

Soner: Haaa, kuru zeminde öndeki cart diye fren yaparsa arkadaki zararlı çıkacak. Mantıklı, ama yine de sevmedim.

Bir de SC çıkar çıkmaz ilk virajda Max RAI’yi avladı çat diye… Bu çocuk bugün hayvanlar gibi coştu… Hem de RedBull strateji ekibinin dandikliklerine rağmen…

xtrabit: VES bu yarışta harbiden iyiydi. Gıcık oluyorum ama hakkını da yiyemem. RAI ve ROS’u geçtiği zaman kazanabileceğini bile düşündüm, ama Red Bull stratejide biraz risk aldı ve tutmadı. İlk SC’deki olaylı pite girmeler sonunda yağmur dursaydı Red Bull’lar duble yapabilirlerdi.

Soner: Haklı olabilirsin, yağmur konusunda bugün çok farklı kehanetler vardı… Biri diyor 50 dakika sonra bir diyor 20 dk sonra …vs. Ama Mercedes’e bu kadar yakın gidiyorken ve önündeki adam değişiklik yapmadan hayvan gibi gidiyorken sen ne diye risk alırsın… Böyle bi durumda aldığın şey risk falan değil… Boklu deynek lan!

xtrabit: Adamlar asıl öndekilere yetişmek için risk alıyorlar. Öndeki niye risk alsın, efendi efendi devam eder.

Soner: Yahu bu adam pite girmeden önce Rosberg’i geçmedi mi… Zemin ıslak, gittiği yere kadar gitsin, giderken duruma baksın.. yağmur iyice bi gelsin… ya da geliyorum ben desin… ondan sonra risk alacaksan al… Bu adamlar çok acele etti… Ben pite girdiklerinde “ne halt ediyorlar bunlar” dediydim.

xtrabit: Bir kere yağmur gelmiyordu, gidebilirdi. Kurumaya başlayınca da Mercedes’lere yetişemeyeceklerini biliyorlardı ve bu yüzden risk aldılar. Yağmur iyice artınca tutmadı tabi.

Fark ettin mi, Haas ve Renault’nun devam edecekleri pilotları kaza yaparken gönderdikleri görece iyi işler çıkardı. Resmen Magnussen ve Gutierrez’i deneme tahtası yaptılar.

Soner: La oğlum bırak monitörleri kafayı kaldırıp baktıklarında gördükleri kara bulutların hiç bi yere gittikleri yoktu… Ama yağmurun geleceği zaman konusunda farklı tahminler vardı. Yani yine de saçma bir risk aldıklarını düşünüyorum.

Haas ve Renault gidici pilotları da evrensel bi mesaj vermiş oldular resmen. Cem Yılmaz’ın demesi gibi, evrenden sektirip… :)))

xtrabit: Mümkün. Herkes spin atıyo haa. Kim spin attı sen not tutmuşundur bi listelesene..

Soner: Şimdi efenim ilk spinimiz Vet efendiden geldiydi.. Sıralamayı tutturamayabilirim ama sonra Max’in var, Alo’nun var, Ros’un var, sonra bir de kazalı olanlar var. Onlar da Ericsson, Felipe Beybi; bak buna üzüldüm lan. Adam kendi evinde pert oldu… Bir de çöldeki cinsel hayatı hayli gelişmiş olan Rai var :)))

xtrabit: Sen kaza yapanları da saymışın. Ben spin atıp çarpmamayı başarabilenleri kastetmiştim. Neyse, Rai’yi dürttüler de mi spin attı? Adam Wet’lerle düz yolda kendi kendine spin attı lan!

Soner: Aga hızımı almışken hemen frene abanmayayım dedim. İyi oldu ama bak. Rai’ye laf çaktın işte… Bir de aquaplaning diye bir gerçek var, ben de hazerfen de acı çekerek öğrenmiştim nasıl bi’şey olduğunu!

xtrabit: Uçakla mı aquaplanning oldun la? Ben anlamaz. Adamın yağmurda süremediğini 2007’de söylemiştim, bi aforoz etmedikleri kalmıştı. 2008 Spa, 2008 Silverstone,  2014 Silverstone, bi de bu işte. Dahası da vardır da hatırlamıyorum. Adamın suçu değil bu, kontrat imzalayan Ferrari’nin suçu!

Soner: Olum Kimi’ciler de seni aforoz eder ha… Gerçi Kimi’nin ıslak zeminde tanrısal bir sürüş yapmasını beklerdik değil mi. Adam sonuçta Finlandiya’lı. Yağmurun, balçığın, çamurun gani olduğu memleketten gelme. Ama bir de şu var; Kimi’nin toprak zeminde de çuvalladığını gördük :))) Beceremiyo lan işte, Ferrari de devasa bir gecikmeyle düşüncelerini değiştirmiştir heralde. Ama yerine koyacak pilot lazım önce!

xtrabit: Yerine koyacak adam çok da, beğenmediğimiz herif kaç yarıştır Vettel’i geçiyor, onu ne yapacağız?

Soner: Vettel de adapte olamıyor. Araç değişse başedemiyor, yeni kural gelse alışamıyor. Bu konularda önce Webber Reyiz’den sonra da Ricciardo’dan epey dayak yedi… morlukları henüz geçmemiş olsa gerek. Kimi öyle değil.

xtrabit: Bir de pit yolu kapalı kuralını öğrendik bu yarışta. Cezası da 5 saniye imiş. Peki, SC arkasında pite girmenin ne kadar faideli olabildiğini 2008 Singapur’dan biliyoruz. 5 Sn cezayı göze alıp pite gelirsek ne olur? Hatta gridin yarısı içeri girerse ne olur?

Soner: SC arakasında pitler ücretsizdir :))) Hele ıslak zeminde 5 sn ceza hiçbir halt değildir. Ben olsan ben de dalarım. Ericsson istediği kadar kapatsın. Araçtan iner Ericsson’un aracını iterek yolumdan çeker yine girerim 🙂 2008 Singapur’da olsam gerekirse Nelson’un canını alır yine girerim :)))

xtrabit: Bu yarış çok şey öğrendik demek ki. Samet’le konuşurken yarışın 54. turda tam puanlar alınınca bitirileceğinden bahsetmişti de, FIA’da o göt yok, şampiyonluk savaşı sürerken yapamazlar demiştim. Öyle de oldu. Şartlar çok kötü olsaydı yaparlardı elbet ama mis gibi de yarışılır olduğu ortaya çıktı.

Soner: Ben de Fia’nın ıslak zeminde sürüş yeteneklerinin gelişmesine engel olduğundan yakınıyordum. Sezonun daha önceki yarışlarından birinde olsaydık belki durdururlardı ama sezon sonunda kimsede öyle bi göt olamaz.

Bir de demin tam içimi dökemedim. Dedim ya hani Nelson’un canını alırdım diye, neden; çünkü F1 artık böyle.. Belki bizim izlemeye başladığımız dönemde bile böyleydi. Renault’un o davranışı sonucunda ne oldu, şarapçı baba kapı dışarı edildi, birkaç kızgın taraftar oluştu. Sonra… O kadar! Bak Max’e; biz bu çocuğa ne diye uyuz oluyoruz. Diğer pilotların hakkını yiyerek fayda sağladığı ve bu konuda hiç bir yaptırıma gidilmediği için. Bu da sonuç olarak birkaç kızgın taraftar oluşması dışında olumsuz bir sonuç doğurmayacak. Tarih bizim serzenişlerimizi yazmayacak. Max, bir fenomen olma yolunda dev adımlarla ilerliyor, geriye kalan her şey gölgede kalacak.

Olum çok mu dolmuşum ne(!)?

xtrabit: Maşallah içini iyice boşalttın. Rahatladın mı bari 😀 Yarışta Brundle şey dedi, Wet lastikler yarış hızına çıkıldığında iyi yol tutuyormuş, ama SC arkasında aşırı soğuyup tahtaya dönüşüyormuş. Pirelli bunu defalarca FIA’ya söylemiş ama dinletememiş. Bak, yarışı son kez başlattıklarında herkes tıkır tıkır yarıştı. Demek ki lastikler o kadar da kötü değilmiş, kullanmayı bilmiyormuşuz…

Soner: Pirelli fabrikasını ziyarete gittiğimde şimdi ismini hatırlayamadığım İtalyan bir yetkili bundan bahsetmişti. Bugünkü kırmızı bayrakların nedeni belki de budur. Pilotlar SC arkasında lastik ısıtamıyorlar sonuçta… Ama adamları 2 tur rahat bırak. Çoşturuyorlar işte 🙂

xtrabit: Massa’nın son yarışına çıktığını düşündüm bir an. Ben olsam son yarışa çıkmam. Takım için de yararlı olur, Stroll züppesi tecrübe edinir.

Soner: Williams markalar sıralamasında nerede? Frank amca o riski almaz. Massa’nın beline kürekle vurur gerekirse.

xtrabit: Hareketleri son yarışına çıkıyormuş gibiydi. Tamam kendi ülkesi vs ama neden ağlarsın ki? Yarın o pistte Stock Car Brasil yarışında filan görürsek ne olacak?

Soner: Kafasında son yarış olarak işaretlidir diye düşünüyorum zaten. Abu Dhabi’yi pek salladığını sanmıyorum. Bu yarışta finişi göremediği için üzülmüştür. O geçerken tüm padoğun sıralanıp selamlaması da duyguda tavandı resmen. Hele bir de Ferrari takımının kucaklama seromonisi… O da candı. O an aklından belki geçirmiştir “lan sizi keşke bırakmasaydım” diye.

xtrabit: Force India’lar epey fark açtı galiba. Williams zor yetişir. Massa Abu Dhabi’yi sallamaz, Button da sallamayacağını kendisi söyledi. Brezilya sıralamalarında araçta büyük sorun olduğunu söyledikten sonra, araçta son 6-7 yarıştır bunun olduğunu ve kimsenin çözmeye yanaşmadığını söyledi, ardından da “ne de olsa geriye tek bir sıralama kaldı” demişti. Belli ki Mclaren’de bir şeyler oluyor.

Soner: Aslında Williams ve McLaren yeni pilotları ile son yarışa çıksalar çok güzel olabilir. Gelecek sezon için bizim de birkaç fikrimiz olurdu. Button’un McLaren’indeki sorunun çözülmesi de gerçekten gereksiz görülmüş olabilir. Yerle yeksan bir sezondan sonra daha ne gelişime para harcayacak adamlar!?

xtrabit: Amaaan ne bileyim! Rosberg şampiyon mu oluyor şimdi? Gerçi bu yarışta olabilirdi de, neyse…

Soner: Heeeaaaa, bu yarışta Ros ve Ham da vardı di mi! Arkadaş Ros şampiyon olursa görüşüm şu; yahu bir F1 pilotunda şampiyonluk bu kadar mı eğreti durur? İnsanın içinde bu kadar mı sıkıntı yaratır? Şimdi bu adam şampiyon olunca ne olacak? Ben söyleyeyim; hiçbir halt olmayacak. Biri şampiyon olduğunda yer yerinden oynamalı, millet çıldırmalı, eller alkışlamaktan şişmeli, sesler kısılmalı, tişörtler çıkartılıp göğüsler üzerine imza istenmeli… Ben bunların olabileceğini düşünemiyorum bir türlü… Bak Ric şampiyon olsa yine dünya kadar sükse olurdu. Rosberg bu camianın 0 çarpanı gibi resmen yahu!

xtrabit: Olsun, ROS da şampiyon olsun. Bende felsefe bu; Şampiyon olan pilot bir daha olamamalı ki yerine başkaları olsun, Perez olsun, Hülkenberg olsun, Ricciardo olsun, Verstappen bile olsun, Palmer olmasın!

Soner: Ben de pilotun birinin 3-4 kez üst üste şampiyon olmasına sinir oluyorum. Formula 1’in yapısı bugün böyle. Yarın senin dediğin gibi olur belki. Ancak bugünkü düzenimizde şampiyon olan adamın büyük bir enerji yaratması güzel olanı. Tüm bunları Lewis’i çok sevdiğim için mi söylüyorum; hayır, bi kere adama bildiğin uyuz oluyorum. Gerçi F1 pilotlarının tamamına uyuz olma potansiyeli taşıyorum ben. Ama bak uyuz oluyorum diyorum. Sinir oluyorum. Bunlar birine karşı hissedilebilen güçlü duygular. İzleyici için güçlü duygular uyandıran kaç pilot var. Lewis, Fernando, Kimi, Sebastian, Daniel, Max… Bu adamlardan ister nefret et, ister çok sev hepsi de çok güçlü duygular. İşte bu adamlardan birinin şampiyonluğu ortalığı alevlendirecektir. Ama Nico Rosberg! Düşünsene bi;

-Hey, Nico Rosberg’i nasıl bilirsin?

-Eee işte çok çalışkan adamdır…iyi adamdır, yani öyledir herhalde, değil mi? Öyledir öyledir.

Şimdi bunu diğer saydığım pilotlar için düşün. Yanıtların daha fazla enerji barındıracağından eminim. Rosberg’i sevmiyor muyum? Böyle bir hissim yok, bu adama son derece nötrüm. İşte sorun da burada, nötr olmak. Ya seveyim ya sevmeyeyim istiyorum. Ama olmuyor.

Şimdi Lewis’in şampiyon olduğunu düşünelim.

Bildiğin yer yerinden oynayacak. Kilometrelerce geriye düşmesine rağmen şampiyon olacak ve bu bir meteor etkisi yaratacak. Lewis’in 4 şampiyonluğu Sebastian’ın 4 şampiyonluğundan daha değerli olacak. Çünkü düşünsene Seb’in şampiyonluklarında izleyiciler kesin bir çizgiyle ikiye bölündüler. Bir tarafta O’nu deli gibi severken diğer tarafta O’nun içi boş bir şampiyon olduğunu düşünüyoruz. O’nun yarattığı enerji de bu. Lewis’in şampiyonluklarında bu kadar kesin ayrımlar olmayacak. Çünkü F1 pistlerine çıktığı günden beri etrafına adrenalin saçması gibi bir gerçek var. Yarışlara hareketlilik kattığını reddedemeyiz. Fernando da öyle. Herkes O’nu Michael’i durduran adam olarak tanıdı. O’nun için de ikiye bölündük. Milletin yarısı hiç sevmedi, diğer yarısı ise O’na deli gibi bağlandı.

Ros şampiyon olursa Mercedes elbette bundan yapabildiği kadar faydalanacak. Başarısının herkesçe görülmesi için derin bir pr çalışmasına girişecek. Her yerde konfetiler göreceğiz. Ancak Lewis için bu kadar çalışmaya gerek yok. O şampiyon olursa her şey resmen otomatik olarak gerçekleşecek gibi. Daniel ve Max için de benzer düşüncelere sahibim.

Rosberg gibi çalışkan bir adamın, emeğinin meyvesini almasını istiyorum. Ama bir tarafım bunun hiç eğlenceli olmayacağını söylüyor. Belki de doğru sözcük “eğlence” değildir. Sezon bittiğinde eksik kalmak istemiyorum sadece. Ama Nico sezonu şampiyon kapatırsa bana sanki bir şeyler tamamlanmamış olacak gibi geliyor.

xtrabit: Lan oğlum ne hale gelmişsin sen. Leyla ile Mecnun’un hikayesinde değiliz lan. Nedir bu romantizmin seviyesi. Bak buralar çok ısındı, senin için endişelenmeye başladım ben. Seni birkaç kız arkadaşımla mı tanıştırsam ben bilemedim ki… sen o içindeki enerjiyi başka şeylere mi yöneltsen acaba(!)? Bak Nico şampiyon olsa da her şey yoluna girecek tamam mı… Önümüzdeki iki hafta boyunca ateşini ve nabzını düzenli olarak kontrol et sen. Hem bak motosiklet alacaz sana. Sonra beraber gezecez, uçmakdere yolunda viraj kesecez, kapak atacaz seninle… Gerçi seninle takılmak konusunda bazı endişelerim oluştu ama bi hal çaresine bakarız tamam mı???

Soner: Git yat lan!!!

xtrabit: Tamam.

 

7 Yorum

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]