2016 Amerika GP Yarış Geyiği

13

xtrabit: Hülkenberg’e yazık oldu la… En çok ona üzüldüm yarışta.

Murnout: Tost oldu adam. Ceza da yok. Start kazası dediler.

Soner: Raikkonen kaldı, ona üzülmedin mi?

xtrabit: Ferrari araçlarının yolda kalmasına ne zaman üzüldüğümü gördün?

Soner: GT serilerinde de crasher takım resmen… Bir de sen Anti Ferrariciler’densin mi oluyorsun şimdi?

xtrabit: Aslında değil, şampiyon olmasalar bile herkesten fazla para alıyorlar, üzerine her olayda zırlıyorlar ya, ona gıcığım. Yoksa Ferrari otomobillerini de severim.

Soner: Hadi hadi yeme bizi!

xtrabit: Valla lan! Bi F12 al getir bak nassı keyifle sürüyom!

Soner: F12 getirirsem sana ne diye veriyorum onu anlamadım ama  en fanatik Ferrari düşmanı bile dişlerini yeni fırçalamış at gibi güler lan!

Murnout: Ricci kalkışta liderliği kapar diyordum ama yapamadı. Red Bull SS ile başlatmıştı.

Soner: Kalkışta yavaş kalmasaydı liderliği kapabilirdi, yavaş kalmasına rağmen S viraj kombinasyonlarında Nico’yu aynalarına hapsediverdi.

xtrabit: Mantıklı olan Soft gibi görünüyordu, Verstappen Soft’la başladı. Red Bull’un onu kayırdığını düşünmüştüm.

Murnout: Ricciardo’nun Rosberg’i geçmesi işine yaradı. Geçemeseydi yine iyi olacaktı ama bir şekilde gerileseydi işi bitmişti.

Soner: Ha bir de Verstappen dediniz dediniz bak ne oldu şimdi? Adam çağrılmadan pite geldi lan!

xtrabit: Komik bir hata ama nedense ben çok kızamadım. Mühendisi kesik bir telsiz konuşmasıyla birkaç tur sonra pite geleceksin demiştir, bu da o kadar anlayıp dalmıştır içeriye. Button ve Hamilton’ın yanlış pite dalmaları daha rezil bir durumdu.

Murnout: Hamilton eski takımını özlemişti. O da mazur görülebilir. Button ne peki?

xtrabit: Bence o kasıtlı girdi. Hemen arkasından Vettel de pite geliyordu, Vettel olaki şaşırır da garajlarını pas geçer diye düşünmüş olabilir.

Soner: Button kasıtlı iş yapar mı? Bence yapmaz! McLaren pilotu o!

xtrabit: Mclaren pilotu derken… Artık Honda diyelim! O adam, saman altından su yürütme gurusu.

Murnout: Başka ne olmuştu ki? Uyudum sanki. Verstappen’in kalmasına üzülen yok sanırım?

Soner: Alonso ve Sainz’ın kapışmasını gördün mü? Yani o sıralar uyanık mıydın?

Murnout: Gördüm gördüm.

Soner: Bu adamı her yarış günün pilotu seçiyorlar ya, ondan sevmiyorum.

xtrabit: Verstappen’e bok atıyoruz ama adam tepedeki usta pilotlardan görmek istediğimiz özel atakları yapıyor. Hamilton yapsa, Vettel yapsa ibretlik geçiş derdik bunlara. Savunmaları da öyle.

Soner: Tehlikeli ataklar yapıyor ona varım.  Ama atak yaptığı pilot ya da o savunma yaparken arkasındaki pilot da Max gibi cengaverce davranmadığında her şey itici görünüyor. Atak yiyen de yapan da “hade bre” stili davransa özlemimiz bitecek. Tabi Max günün birinde büyük bir kazaya imza atması uzak değil gibi görünüyor. Grosjean da öğrenirken öyleydi.

Murnout: Kahramanlık ve aptallık arasında ince bir çizgi vardır. Max bu çizgiyi henüz geçmedi.

Soner: Bakın bir vukuat daha hatırladım şimdi: Bu iş böyle yapılır!

Murnout: Ha şu DRS atağı… Ne diye böbürleniyor ki?

Soner: E işte DRS ile de olsa Kimi’nin yanına oldukça geç girebildi ya. Geç frenleme falan…

xtrabit: DRS ulan işte!

Soner: Ne yapsın abisi, insan O’nun yaşındayken ölümsüz hissettiği için böyle aksiyon olunca şimarıyor tabi…

Murnout: DRS ile ne yapılırsa yapılsın şimarma hakkı doğamaz. Sen geçmiyorsun, arka kanadın geçiyor.

xtrabit: Alonso çok sevdiği beşincilik için mücadele verdi. Honda da epey gelişmiş mi yani?

Soner: Bak nası kestirip attı!

Murnout: Pist biraz daha uydu sanki. Sainz’ın da 2015 motoruyla turladığını unutmamak lazım. Pit stratejilerini hatırlamıyorum. Belki bir de eski lastiktedir.

Soner: Aha bu da kestirip attı!

xtrabit: Toro Rosso da Sauber’lerin oraya kadar düştü motor yüzünden.

Soner:  Tamam ben de kesip atıyorum… Sauber salakları da seneye eski motor kullanacaklarmış. Kurtarmıyor mu acaba? Halbuki satıldı, para akması gerek?

Murnout: Fiyatlara bakmak lazım. Takımlar eski motorları çok ucuza veriyorlar. Güncelleme desteği de almıyor ya, maliyetler çok düşük. Yedek parçaları toplayıp motor yapıyorlar.

Soner: E şimdi Sauber pistte gezi takımı mı olacak iyice yani… Bana bazı arkadaşlar arada Sauner diyorlar… Artık onların ağzına biber mi süreyim, ne yapayım bilemedim!

xtrabit:  Sauner ha, iyiymiş lan! Yarışta başka ne olmuştu yaa? Raikkonen’in geri salışı güzeldi ama. Ben de yapıyorum, artık motorda ayakları yere koymadan geri geri salabiliyorum!

Soner: Motorun var anladık!

Murnout: Benim de var.

Soner: Ne olmuş, ben de alacağım, hepinizi geçeceğim!

xtrabit: Sen önce ehliyet al! Ehil değilsin 😀

Soner: Sürebiliyorum ama, valla üstünde gidebiliyorum?

Murnout: :))))

10 dakika sonra

Soner: Hişşt, ahali! Bahsedecek başka bir şeyler yok muydu yarışta yahu… Benim de aklıma gelmiyor. Formula 1 ne hale gelmiş arkadaş. Muhabbeti bile bir işe yaramamaya başladı sanki(!)?

xtrabit: Lan bunu sen mi söylüyorsun, aramızda en sohbet etmek istemeyensin be. Yazıyı bile 24 saat sonra düzenledin lan(!!!) :\

Soner: Onu diyorum işte, bak sohbet çıkmıyor bu yarışta da… Kim şampiyon olacak olayına girmeyi bile aklıma getirmiyorum…

Murnout: O belli olmadı mı yaa…

Soner: Belli mi o kadar?

xtrabit: En azından ne yapılmak istendiği bellidir yaa…

Murnout: Buna karşı olan sadece Bay E. mi?

Soner: Nico iyi bir şampiyon olmaz durumları mı… Ahaha… Nico şampiyon olursa Bay E. Nico’nun ağzına kürekle vurmak isteyecek :)))

xtrabit: E adamın pazarlanacak hiç bir vukuatı yok… Bak Lewis’e öyle mi?

Soner: Tabi, adam artık mal beyanında bulunuyor, Kaplana pandik atıyor, yarın öbür gün rap söylemeye başlarsa şaşırmam.

Murnout: Nico’nun neyi var… Adamın eskiden bi manken halleri vardı, bizim cümle alem “kız gibi” diye dalga geçiyordu. O da iyi aile babası olayım bari demiştir.

Soner: Hepsi saçlardan. Saçları kesince böyle oldu herif.

xtrabit: Magazine daldık lan iyice, n’apıyonuz lan?

Soner: Ortada Formula 1 var da biz ayna karşısında dudak büzüp poz mu veriyoruz lan!

Murnout: Vurdu gol olduuu…

xtrabit: Gol ne oğlum?

Soner: Gol ne ki, yeniyor mu?

Murnout: La durun, 2 yıl önceki espri furyasından. Tam bu durumlarda kullanılıyordu, yoksa ben de bilmiyorum ne olduğunu.

xtrabit: Maç mı izliyorsun lan sen doğru söyle!?

Soner: Maç ne oğlum!!!??? Bi durun lan, Türkçe konuşun!

Murnout: Bilmem ben, Günay gol ve maç olayını bağdaştırdı. Biliyor bir şeyler demek ki!

Soner: LOL oynayan adamdır oysa ki, ilginç…

xtrabit: La yapmayın etmeyin. Valla reklamlarda gördüm…

 

 

13 Yorum

  • Bağımsız motorları kabul etmeyip motor fiyatlarının indirilmemesi için veto hakkını kullanmışlardı. Pahalıya çıkacağını bile bile motor kurallarını kabul et, sonra herkese motor verme, hem de alternatif motor seçeneklerinin de önünü tıka. Şampiyon da yapalım mı? Yakışmıyor açıkçası.

    • Fabrika takımlarına tümden gıcığım. Ferrari’nin tarihinden dolayı daha sportmen davranması gerekiyor. Ancak o zaman aldığı tarih parasının hakkını verebilir. Mesela Sauber seneye 2016 motoruyla yarışacak, ben olsam Sauber’e 2016 fiyatına 2017 motoru verirdim.

     • Takımın 800 milyon dolar borcu var.Her ne kadar Ferrari bu desekte,F1 e yillardir harcayacağının 2 katı para harcadı.Mesela 2016 sezonuna,2015 e oranla ekstra 100 milyon dolar ile girildi.Rakamlar doğru gerçek,ben bilmem.Yazılan çizilen bu.Kisacasi tehlike çanlari çaliyor gibi.
      Bu varsayımlarla birlikte 2016 fiyatina,2017 motoru verilmez.Ferrari hayır kurumu değil ki Ferrariyi dakka basi satan sauber yani 🙂 2017 motorunda da,kurallar kalktiği için yine çok harcanicak.Bu yüzden Haas’a dahi indirim yapilmasi bence söz konusu olmaz.
      Velhasil,Ferrarinin elinde motor vericek takim kalmadi.2017 de 2 güncel Ferrari motorlu araç olacak.Ne kadar acı.Ferrari,Mercedes gibi yönetemedi son yılları ilişkiler bakimindan ve kendi hatalari.

      • O zaman… benim tahminim 1,5 milyar harcayan MB’nin huyuna suyuna gitmeyecekti.. Engel babında yapabileceği hiçbirşeyi yapmadı. Yapamadı değil yapmadı. Sonra beceremeyince sezon da bir motor parası daha harcarsın tabi. Rakamlar bizi ırgalamıyor bu işlerden hoşlaşan fiat dan çıkıyor nasıl olsa onlar istedi onlar ödüyor. 🙂
       Önceki girişimler de son aksiyonlarda da tavrı ortada değişime karşı durdular benim savunabileceğim birşeyleri yok.
       Bana göre bu motorları hemen hepsinin satmak istememesinin sebebi maliyetler değil. Başka işler dönüyor. Maliyeti düşürecek şey satıştır ancak başka kontrol güçlükleri var. Her biri bu motorlara harcadıklarını, çalıştıklarını koruyamıyor onun peşindeler.
       Motorlar ilk defa pahalı olmuyor eski büyük motorların arge’si saçma derecede 10-12 milyon $ toplam arge F-16/F-14 parasıydı. Tedarik ve destek ağı kadar en fazla motoru satmak isterlerken bu hallere geldik. Redbull gibi yakın dönemin şampiyon devi motorsuz kalıyordu mecburen anlaşmak zorunda kaldılar. 80’lerde de bu tip şeyler yaşanmış ama bu derece değil. Reno gibi bir dev rezil oldu. Honda gibi bir dev tarihin en rezil durumuna düştü. İşte bu derecesi hiç yaşanmamış. Onlar istedi onlar düştü manyağı olacak değilim.
       Bana göre bunlar ne mantıklı nede teknolojik.. 250 kilo ağırlaşmış şeyleri daha teknolojik sayamam. Popi li yalanları 🙂 dışında kanundur; hiçbir zaman 1 yarışlık motorlardan, 5-6 yarışlık motorlar daha verimli olamaz.
       Mallığa bak düşün güya %30 daha verimli çok daha dayanıklı ama 2,5 kat daha pahalı 🙂
       Ferrari, güçlü ama dünyanın en dandik motorlarını yapıyor yıllardır. Ürettikleri V12 ve yeni turbo’ların hacmine bak nasıl oluyorda bu f1’den birşey elde ediyor 🙂
       Evet, o yüzden bende fabrika takımları ve üreticilere gıcığım..

       Aşağıya cevap;
       Asıl yaptığı herşey el-insaf dedirtecek cinsten yani senin insaf dediğinin zıddıyla 🙂
       Hak ediyor… acize, düşene vururlar..

       Canlı izlemiş olamam malum en az 50 yaşında olmam lazımdı 🙂 evet çok şeyinin tekrarını izledik ama bilmediğimiz halen çok şey var.
       Ben daimi izlemiş biride tanımıyorum olacağını da sanmıyorum. F1 o zamanlarda hem farklı hem de düşün onlar teknoloji oturturken biz daha darbe marbe uğraştığımız sokakta adam doğranan zamanlar.
       Vatandaşlıkları olup batıda birkaç yarış görmüş adamlar var ama.

    • Duyduğunu biliyorum takıldığını da biliyorum halen mi takılır kalır ona insan 🙂 insaff be der 🙂 kurtulmak lazım şu fanatizm hastalığından. Sen ferrarici den çok ferraricilik yapıyorsun söyleyeyim. 🙂

     Adamın görüşüdür bırak devam etsin değiştirebilecek ve değiştirmesi gereken Ferrari, başka insanlar değil ki. Çünkü bakmayı, görmeyi bilmeyen adam değil.

     Bunu da bir düşünce yapısı itibariyle kurguluyor o disipline göre haksız değil.
     Ben öyle düşünmüyorum o başka. Söyle bari demiş söyleyelim zati kabullerimiz başka. Muhabbet dönsün.
     Arada sana da diyeyim. Benim için Scuderia, Ferrari yol dünyasından daha ileride hiçbir zaman olmadı ki çünkü aynı başarı derecesi yok 🙂 ben en iyileri tutarım her zaman 🙂 eh idare ederlerle işim olmaz… İşin muazzamiyet derecesine bakarım. Bu asıl makineler için böyle bende. Tabi tarafgirlik yok değil o elbet oluyor çocukluktan oluşuyor bazı şeyler herşeye rağmen yine de kırmızı renge karşı pek adil değilim, derlerse de kabul ederim. Yani Scuderia benim için 89 da 91 de neyse dominasyon döneminde de o kadardı. Biraz daha fazla coşkumuz vardı sadece ama onun nedeni marka, soyut kurumsallık değil ekibin kendisi yani insanlar çünkü ben o pilotu daha en başından tutmuştum daha erkenden Senna’a attığı kapaklarla kahkahalar atıyordum.
     Mesela malum sitede büyük değişim vaatleri oluyorken çoklarının da ötesinde neredeyse hepiniz asıyordunuz Luca’ya neredeyse bir tek ben sahip çıkmışımdır çünkü adamın hakkı teslim edilmedi ancak zıddıyla sırf sarılıp ağladı diye 06-07-08 de herkes sahip çıkarken de küfür eden bendim real arkadaşlarımdan bazıları hatırlar 🙂
     Bende motorsporlarının iç dinamiklerinde pek sportmenlik arayışı yoktur hele ki ticari ve makineler ölçütünde. Scuderia dahil fabrika takımlarına karşı aynı pozisyondayım zaten hiç yoksa 4-5 senedir aslolan garaj takımlarıdır diyen neredeyse bi ikimiz yok muyuz.
     Sorun kendinize Ferrari, insaf be dedirtecek hangi olumlu işe imza attı şu 5-10 sene de? Ben bir tane bile göremiyorum hele ki şu evrim-devrimlerden beri önce kendi tarihlerinin, geleneklerinin içine ettiler. Fiat gibi sallamayacağım birşeyin, Acizlerin tahakkümünde ki birşeye fazla değer veremem yani. 🙂
     Fazla para almaya gelince en başından beri zaten alması gerektiğini düşündüm. Adil mi değil ama değiştirebilme yeteneği yok alıyor madem ben sebepler dairesini topyekün kabul etmiş durumdayım çünkü hakkıdır diyorum. Çünkü benim için daha marka değeri haberleri yapılmadan önce de Ferrari, Formula 1 ‘den çok daha büyük bir değer idi. Çünkü ben F1’in kendisine değil makinelerine hayranım gerçekte. Yani örnekle populist kitle gibi Schumacher gitti diye bitmedi benim için makinelerinin değer kalmadığı için bitti 🙂
     Bu marka neredeyse denk ürettiği araçlarla 50 ila 150 bin $ fazla para alabilen bir marka, Supercar dünyasına On-off üretimi yerleştirmiş marka, daha kimseler o işleri bilmiyorken Brunei sultanına özel araç hazırlayıp gönderiyorlardı. Tarihi eser bir F1 arabasına 4-5 tur için 2 milyon $ para alabilen ve gelmeyecek sıralar yazdırtabilen bir marka, tüp taktı diye haberler yaptıran dünyada olay olan bir marka. Yani F1’in içindekilerin tamamı dahil hepsini paket edip toplayacak bir kurumsal zekaya sahip marka… o fazla almayacak da kim alacak 🙂
     Bana göre onların aldığının dışında ki rakam dağıtımı daha adaletsiz 🙂
     Bu arada o arada ki cümleye de değineyim. Tarihinden ötürü sportmenlik beklememek gerekir çünkü bu marka öyle birşey değil her zaman bu marka hırsıyla rakipler oluşturmuş, doğurmuş marka Ford GT’ler, lamborghini denilen bir marka, porsche denilen öylesine bir markayı kendi yapmış, can-am iyle mclaren diye birşey ortaya çıkarmış yani inadıyla, varlıklarıyla çizgi ortaya çıkarmanın ötesinde şeyleri değiştirmiş bir marka.
     Hani mesela bence satılacaksa da bu iş gidipte Daimler MB gibi sportif ve makineler dünyasında cacık bir markaya satılmamalıydı 🙂 FERRARİ gibi birşeye masa başında satılmalıydı 🙂 hoşuma gitmezdi ama eh işte derdim hem de anlayabilirdim. Kime sattılar düdütçüye 🙂 püüfff
     Ferrari kaç yıldır neycilik oynuyor düdütçülük 🙂 eh yani haklı adam.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]