2016 Abu Dhabi GP Yarış Geyiği

0

xtrabit: Vay be. Rosberg’i de şampiyon yaptık. Gerçi sen beğenmiyorsun adamı ya, neyse.

Soner: Adamı beğenmiyorum değil, gördüğüm en çalışkan pilot. Bu konuda O’na yaklaşabilen benim gördüğüm bi Massa var. Ben Nico’nun bu sezon Lewis’le kafa kafaya yaptığı tüm mücadeleleri kaybederek şampiyon olmasını sevmiyorum.

xtrabit: Aslında tüm mücadeleleri kaybetmedi. Sezon başında bazı yarışlarda HAM’ın önünde çok pol aldı herif. Hani HAM sıralamada sana yetişemiyorsa iyisindir bea… Tabi yağmurdaki çuvallamaları ve son dönemdeki yavaşlığı ile nasıl bir pilot olduğunu tekrar hatırlattı.

Soner: Konu pole değil. Pist üzerindeki savaş. Nico’nun Lewis’e karşı kazandığı böyle bir zafer hatırlamıyorum. Tabi Lewis sorun yaşamamışsa. Ama bir iki kez denedi, kaza yaptılar vs.. Hakkını vermek lazım.

xtrabit: Şimdi sayamıyorum da, sezon başında Hamilton’ın pole almakta zorlandığı birkaç yarış olmuştu. Onlardan birinde bu dediklerin oldu. Mercedes Hamilton ve Rosberg’in mekanikerlerini filan takas etmişti. Belki de ondan kaynaklıdır. Lewis’e gelenler işi öğrenene kadar fark yaratmış olabilir.

Soner: Ben o konuyu unutmuşum. Bu anca ‘Mercedes’in şampiyonayı diri tutma’ projesinin bir parçası olabilir. Paranoyak tarafım ağır basıyor bu konuda 🙂

xtrabit: Valla sezon sonundan birkaç yarış önce Toto Wolff şampiyonun son yarışta belli olacağını söylemişti. Ki o zaman bile şampiyon en erken iki yarış önce belli olabiliyordu. Bunu neye güvenerek söylediğini merak ediyordum. Belli ki varmış bir bildiği! Hatta Rosberg’in motorunun patlayacağını ve HAM’ın şampiyon olacağını düşünmüştüm, o da olmadı. Eee, yarışı nasıl buldun?

Soner: Ben sezon başından beri diyorum ya, Mercedes şampiyonayı kontrol ediyor. Pilotları arasındaki puan farkının uçup gitmesine bir şekilde izin vermiyor diye… Hatta RedBull-Vettel şampiyonluklarını örnek vermiştim. Adam uçarak şampiyon oldu Formula 1 izleyici kaybetti… Bernie kesin Mercedes’le anlaşmış 🙂

Yarışa gelirsek; Büyük oranda sıkıldım. Sadece son yarış olmasının bir güzelliği vardı. İlk ve son yarışları daha bi heyecanla izlersin ya hani. Lewis’in “yavaşlatma” taktiği her ne kadar sinir bozucu olsa da son turlara fazladan kalp atım sayısı olarak yansıdı derim. Denkleme Max ve Seb’i katması daha önce karşılaşmadığımız bir sahne sundu izleyiciye. Buradan anladık ki Lewis, aptal değilmiş, İçinde bir canavar da saklıyormuş. Vettel, Multi 21’i dinlemediği zaman uyuz olduk ama adamı “içindeki savaşçı pilot, şampiyon bir pilotun kazanma hırsı ortaya çıktı ve emirleri dinlemedi” diye savunuldu ya tüm basın ve takım tarafından. Bugünkü hadise bakalım nasıl yorumlanacak(!)?

xtrabit: Lewis bu arkaya yemlemeyi daha önce birkaç yarışta da yapmıştı. Serhan Acar o zaman kesin anlamamıştır onu ama Sky’dakiler hemen “Lewis’in hızı bu değil, Rosberg’i köpeklerin üzerine atıyor” demişti. Açıkçası son 4-5 turda Vettel’in Rosberg’i yakalayamayacağını anlamıştım. Verstappen de kendi havasındaydı zaten. O yüzden heyecan filan yapmadım. Zaten Rosberg’e üçüncülük de yetiyordu ve geçilse bile sorun olmayacaktı. Telsizden de adama söylediler bunu.Yine yata yata istediğini aldı işte.

Ben Button’ın süspansiyon kırmasına şaşırdım. Beklemezdim. Kvyat’ın bisiklete binmesi de komikti 🙂

Soner: Her şeyi anla sen zaten. Ben bildiğin Vettel geçsin diye bekledim. UltraSoft lastiklerle 7-8 tur attılar. Dedim bu herif SüperSoft ile 16 turu çekin sunu önümden diye diye çıkarır. Çıkaramadı sersem! Tabi vatandaşının şampiyonluğuna engel olmak istememiş olabilir de 🙂 Hazır Lewis de gel kardeşim diye diye arkadakileri bekliyorken çok hazırlıklıydım Nico’nun geçilmesine. Max’in lastiklerinden beklentim yoktu ama bak. Yarış sonunda o Soft lastikler 30 tur mu ne tamamlamış olacaktı. Benim derdim şampiyon olacak adam aksiyon yaratmıyorsa, aksiyona dahil edilsin diyeydi. Bak bu arada çok önemli bir noktaya daha değindim fark ettin mi; Bu yarıştaki aksiyon da yarış lideri Lewis’den geldi. Lider gidenin aksiyonla ne işi olur yoksa.

Jenson’ın süspansiyon kırması da talihsizlik bence. O kerbin süspansiyonu tek seferde kırabileceğini nereden bilelim. Yahu bir de hakkaten şu kerblerin alçalması eskisi gibi olması lazım. Pilotlar bunları imanına kadar kullansın diye. Tabi bu kerblerin gitmesi heriflerin pisti kesmesi demek. Onun için çakıl alanlar da geri dönsün. Arka kanatlar da alçalsın, burunlar düzelsin… Offf anladın sen…

Bisikletin üzerinde kaskla birini görürsem çata çuta gülerim. O koca kafa görüntüsü çok komik geliyor bana. MTB’lerin arazi yarışları var, bildiğin motokros kasklarını kullanıyorla. Koca kafalar yarışıyor teması doğuyor :)))

xtrabit: :)) Benim kask nasıl? Astronot kaskına benziyor diye aldım, suratım içeriden patates gibi görünüyormuş anasını satayım 🙂 Ben de diyorum insanlar neden gülüyor bana :))

Ferrari yine yaptı yapacağını, daralan stratejiyi son anda topladılar ama sadece Vettel için topladılar. Raikkonen’in sıralama performansı yine tercih edilmeyen adam olması ile çöpe gitti. Maaş iyi diye devam ediyor adam. Yoksa benim bildiğim Kimi reyiz bwoah! çeker çıkar gider.

Rosberg de Verstappen’in arkasında kalınca işler değişir dedim, Max’in lastiğinin bittiğini öğrendiği an çaat diye geçti. Ama fark ettiysen çok yaklaşmalarına rağmen yine 30cm mesafe vardı araçlar arasında. Rosberg öyle temkinli geçti. Orada takılı kalsaydı işler değişebilirdi.

Soner: Ben kask taktı mı öyle suratımın görünmesini istemem arkadaş. Gözler yeter, gizemli olacan.

Rai tabi evli ve çocuklu artık. Daha çok para lazım herhalde. Evlilik pahalı iş. Çocuk daha da pahalı… Öyle kolay kolay bbuaggh falan çekemez artık. Bir de şampiyon olmak umurunda değil adamın. 2007’deki gibi bir tane önüne düşerse anca zahmet eder de eğilip alır. Ağzına kürekle vuracan bunun. Kendisinin çöpe atılan yarışları yine kendisinin suçu. Ama bu da herifin umurunda değil. Nasıl diyordu; önemsemiyorum! Siee!!!

Rosberg’in de aksiyona girdiği tek an. Mühendisinden “yürü yoksa şampiyonluk gidecek” gazı gelince yardırdı. Ah o Max’in yön değiştirmeleri olacaktı ki! Ulan pilotları rahat bırakın da yarışsınlar be…

xtrabit: O değil de, Bernie’nin podyum odasında ne işi vardı? Rosberg’i tebrik etmekten daha fazla bir amaç güdüyor gibi geldi bana. Garipti. Bir de Herbie podyuma çıkar filan dediydim, podyum odasında ona atıf yazısı da vardı ama çıkmadı. Podyumda da kupaları karıştırdı zaten mal araplar…

Soner: Valla oraların sahibi olarak Bernie ilk yarışta ve son yarışta podyum odasında görünmüyor muydu zaten? Her yarışa katılmıyor artık ama sezonun açılış ve kapanış yarışlarına gelir. Bir ara Rosberg Bernie’yi kucakladığında “aha herifin kemikleri içine girdi” diye düşündüm ki aynı şeyi Serhan da söyledi…

Araplar da her zaman Arap işte…

xtrabit: Eee, şimdi yeni şampiyonumuz Rosberg mi oldu? Bu mudur lan! Tamam adam süper pilot değil ama bir Luca Badoer de değil hani. Hamilton gibi adamı zaman zaman zorlayabilen, en azından arkasından kopmayan adam. Hamilton’ın sıralama zamanına 0.2 sn filan yaklaşabilmek ağırlık ister. Rosberg kel kör yapıyordu bunu.

Bendeki mantık şudur; her sezon şampiyon olmamış yeni bir pilot şampiyon olsun. Perez, Hülkenberg, Ricciardo vs çok hak ettiler bunu. Rosberg zaten 2006’dan bu yana orada, hayli hayli hak etti. Ama içten içe Hamilton şampiyon olsun diye bekledim. Yukarıdaki gibi düşünmeme rağmen. Neden, bilmiyorum. Hamilton taraftarı filan da değilim.

Soner: İçten içe öyle düşünmenin nedeni daha çok savaşan pilot durumudur sanırım. Çünkü Rosberg her ne kadar çok çalışarak ve çok bekleyerek şampiyon olmuş olsa da Hamilton’un sezon performansı daha akılda kalıcıydı. Yarışmak fiilini kağıt üzerinde yaptığın matematiğe uydurursan Rosberg gibi şampiyon oluyorsun. Şampiyonluğunun bir tarafı eksik kalıyor. Ha tamam, F1’in bundan önceki dönemlerinde de çok göze görünmeden şampiyon olan pilotlar var tabi. Ama bu bana eksik geliyor işte. Şampiyon dediğin kodu mu oturtmalı yahu, bunun neyini anlatmak zorunda hissediyorsam kendimi. Rosberg’in hak etmediğini düşünmüyorum. Ama onun hak edişi kariyerini tamamen düşündüğümde aklıma düşüyor. Sezonluk performansları ile değil. Babası gibi işte yahu!
xtrabit: Aynen öyle. Güzel tanımladın. Olayın kestirme açıklaması şu; HAM 12, ROS 8 pol aldı, HAM 10, ROS 9 zafer kazandı. Her iki temel istatistikte de Hamilton önde, üstelik bir kere fazladan yarış dışı kaldığı halde böyle.

Soner: Evet be, fazladan bir yarış dışı. Lider giderken 40 küsür tur sonra motor patlatmak! Daha kötüsü Massa’nın başına gelmişti, son 3 tur kala motor patlatmıştı o da. Buna Massa’nın Laneti mi desek n’apsak?

Ama nasıl görürsek görelim, yeni bir şampiyon her zaman iyidir. Rosberg şampiyon. Devamı Villeneuve gibi olmasın! Seneye Ricciardo şampiyon olsun!

xtrabit: Aynen. Hülkenberg ve Ricciardo şu an en çok hak edenler. Massa hak ediyordu, 2008’de aldı kabul ediyorum. Alamamasında kendi hataları da olmuştu, yapmasaydı. Geriye en uzun yarışan kim kalıyor?

Soner: Öyleyse seneye Hulkenberg şampiyon olsun. F1 için fazla heybetli bir görüntüsü var. Tur zamanlarına kötü yansıyor. Ama yine de O olsun. Sonraki sene Ricciardo’yu kabul ederiz.

Ama tabi bu yıl için ne yapıyorum, Nico Rosberg’i tebrik ediyorum. Lewis Hamilton’dan şampiyonluk alma süreci insanda sağlam tırnak bırakmaz, sinir hastası eder, taşikardiye neden olur, saç göker, egzama çıkarır… vs. Rosberg bunların hepsiyle iyi mücadele etti. Aferin O’na!

Gelecek sezon şampiyon olacaksa da umarım bunu Lewis’i döve döve yapar. Ardından cümlelerine “Rosberg şampiyon oldu ama …” diye başlatan bir kitle bırakmaz.

xtrabit: Rosberg şampiyon oldu artık. Yapacak bir şey yok. Bununla yaşamayı öğrenmeliyiz. Ama ben sıkıldım sanki yarıştan…

Soner: Ben hakkını vereyim son 12 tur kalp ritmim biraz arttı. Ama Nedeni Rosberg değil, Rosberg’in şampiyon olma ya da olmama ihtimaliydi. Buna zemin hazırlayan da sinir bozucu görünse de Hamilton’dı. Bence iyi bir son 15 tur izledik. Sezonda çok sıkıldığımızı ve bu yarışın sonuna doğru gelene dek sıkıldığımızı göz önüne alırsak, kendi adıma sezonu 100 nabızla kapattım diyebilirim.

Şimdi asıl sorun ana sayfamızdaki geri sayım sayacımızın yeni sezonun ilk testine 90 gün sayıyor olması.

Oooffff Offff….

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]