Yanma Odası: Pole veya hızlı tura ek puan verilmeli mi?

17

Yanma Odası, Formula 1’in gündemini tartışır ve yorumlarınızla beslenir. Tartışma konusunda ortaya attığınız düşünceler, yeni sorular ve yepyeni tartışmaları doğurur…

17 Yorum

 1. fikir kimden çıktı bilmiyorum ama bence üçüne de puan verilmeli. özellikle en hızlı tur işi arka taraflarda işleri değiştirebilir. Alonso’nun Monza’da attığı hızlı turu hatırlayın.
  En hızlı pit stopta ise puan verilmesi gerektiğini düşününyorum. sen 1.8 saniyede pit stop yap, karşılığı pist üzerinde 0.5 saniye olsun yeterli bir karşılık mı?
  Pole’e puan verilmeli ama günümüz rekabet koşullarında değil. Tahmin oyunumuzda görüyoruz herkesin yüzde 80’imiz aynı kişiye oynuyor. Puan fikirlerim;
  Pole: 1
  En hızlı tur: 1(3 de olabilir üst tarafta da işleri karıştırır)
  En hızlı pit stop 3

  • Sauber her yarış bir aracıyla sondan bir önceki tur pite gelip, en yumuşak lastikle sıralama turu atsa, nasıl olurdu?

   Pilotların sonuna kadar zorlamalarını istemek güzel bir şey, ama çok fazla değişken var. Vettel Red Bull’dayken bunu yapmaya çalışıyordu.

   Hakikaten kimin fikriydi yahu bu? 😀

   • Sauber onu yapmaya çalışıyorsa Lewis de elde olanı ile yapar lastiği de yarar ne güzel değişken olur. 🙂

    Kimin fikri meselesi değil bu aslında bazı yerlerde bu uygulanıyor.
    Pek bakmadığımızdan, az biraz baksakta arka planını anlamayız ama F1’den çok daha iyi çözümler üretenler hep olmuştur. Ters grid mesela müthiş bir uygulama. Oyununda dahi zevk alıyorduk. Gömmüş dünyalı kafayı F1’e gözü başka şey görmüyor.

    Ben olsam goodwood, pike peaks gibi yapar şehir yarışı yapmam şehirlere timetrial koyarım bunu da sezon puanına dahil ederim.
    Üreticinin ne dediğine bakmam cuma, c.tesi de drag saati, yükseltilmiş önceki nesil araçlarla da drift, rallycross günü yapardım.

     • İki yarış haydi 2 yarış yapalım diye yapılmaz ki. İşin farklı ölçekleri de olabilir. Mesela bir makine full throttle 40 tur gidemiyordur 10-15 turluk 2 yarış yaparsın (hem ucuza gelir) güvenlice yürür. İsterse F1 de yapar ha ama f1’in önce lüzumsuz işlerinden ayıklanması lazım bir bir o yüzden imkansız sayarız. 🙂 Yarışmanın dışında her halt var maşallah konu içinde.
      Mesela ayar bizi elimizdedir oyunda 30 tur yoruyordur böleriz 2’e yayarsın 2 akşama yada arada verirsin çay kahve molası sonra yine… Gayet de güzel olur.

      O zaman önce oranın zenginleri monaco prensine ekşirdi bu ne la akşama kadar yarış mı olur dır dır dır ne zaman içecez ne zaman yüzecez diye 🙂
      Ha ama bak SPA da güzel olur ben orayı seviyorum ya ondan. 🙂

      • İki yarış haydi 2 yarış yapalım diye yapılmaz ki. İşin farklı ölçekleri de olabilir.

       Arabanın o mesafeyi götürmemesi beni ilgilendiren bir şey değil. Her yarışta kanat, süspansiyon değiştirmeyi bilenler o yarışa göre paket de hazırlayacak paşa paşa. Sanki 5 yarış götürecek motordan 10 yarış götürmesini istedik 🙂

        • Illien ne diyor, 3 motoru üretmek 4 tane üretmekten daha pahalı olacak…

         Biz de Todt’u F1’in içinden gelme sanırdık.

       • Bunu hatırlatacağını biliyordum.

        Senin düzeyin için karışmaması lazım kasıt da, inş karışmıyordur.

        üretim kuralları belli
        halihazırda 1-2 yarış çıkartan şeyin 4 yarış çıkartmasını istiyorsan güçte kaybetmesin dersen çok çok para harcarsın.
        Gücü kaybetmeyi göğüslersen o da kolaydır.

        ancak senin f1 diye kafa kurgun baştan yanlıştır.

        hazırda 4 ürettiğin şeyi 3 ile yapmaya kalkmak 2 yönden de yine çok harcamayı sağlar.
        Daha az satacaksındır maliyet geri dönüşü düşer.
        3’ü ile perf. artışı hazırda harcamış olduğunun üzerine yine fazlaca harcatır sana. Gerektirir değil ama harcar bu fabrikalar…
        Ilien de bu psikolojinin yanlışlığını söyledi.

        Bunlar hali hazırda ICE ile öyle 750 HP e yakını felan üreten şeyler değil ha. Sen buraya salt ICE ile 950+ üretilen şeylerden gelmişsin. Kimsenin bunu sorguladığı da yok görmüyorum hiç.
        Buraya özel bir yanlış değil bu tüm dünyanın, daha doğrusu EU’nun yanlışı, FIA’nın da değil. FIA sadece onların mülkü.
        Nedir o yanlış hacim küçülterek ilerleyiş için charge lama ve baştan üretim… baştan sona yanlıştır… Bunun bir mantığının olmadığını dahi anlayamıyor bu insanlık.
        Bunların ürettiği öyle acayip şeyler felan da değil ha, önceden acayip sayılabilirdi.
        30 yıl önce 2,5 I5 den 600 hp den fazlasını üretmişsin. Yıllar boyunca 2.0, 1.6 V4 den çift charge’larla 300, 400 üretmişsin hem de yol homologasyonu ile. İnsanlar kıçı kırık bir boxer STI’ın 600 ürettiğini akıllarına getiremiyorlar nedense. V4 den charge’ları dayayıp 1100 hp üreten de var yürürse işte anca bir F1 yarış turu kadar anca yürür.
        İnsanlar milyar € harcayıpta bu kadar acayip olmayan bir iş yapmalarını sorgulayamıyor varsa yoksa takıldıkları ses…
        Cahilce buna takıldıkları için de üreticilerin arttırırız bak ha yalanlarını yediler. Yapılamayacağını görecek göz, ancak yapamadıklarında var. 🙂

 2. Pole puan verilmesi saçmalığın daniskası olur, çünkü sıralama turları, 20 aracı at yarışı gibi tek sıra kulvarda başlatamayacağın için yapılıyor ve polde olan zaten en önden yarışa başlamak gibi devasa bir avantajı ‘kazanmış’ oluyor. Üstüne puan verilmesi ise absürtlük olur. Anca en çok pol alana boş bir kupa verirsin, son birkaç yıldır yapıldığı gibi.

  En hızlı tura puan vermek de kötü görünmeyebilir, ama lastikler arasındaki farklarla birlikte suistimale çok açık bir olay. Son tur depo boşken takarsın yumuşak lastiği, gazlarsın. Sondan 3 tur önce lastiği patlayan puan alır 😀

  En hızlı pit stop, takımların birbirlerini geçmelerini sağlayabilen bir şey, hızlı yaparsan avantajını pistte kazanıyorsun zaten, neden bir ödül daha veresin ki? Pole gibi uyduruk bir kupa ile değerlendirilebilir.

  Son zamanlarda, motor cezası alan pilotlar dikkat çekiyor. Cezanın pilota değil, takıma verilmesi öneriliyor. Tüm bunlar ise Formula 1’in pilotun da dahil olduğu bir takım sporu olduğunu idrak edememişlerin yumurtlaması. Takım kötü araba yaparsa, pilot da kaybeder. Pilotun gider bir yere çarparsa, takım da kaybeder. Bu kadar basit.

 3. Bana ilk 10’a puan… fazla gibi geliyor yıllardır. Zaten ben puanlama sisteminin değiştirilmesine yada farkın bu kadar büyütülmesine baştan sona karşıydım.
  İlk 6 hadi neyse ilk 8’e olabilirdi. Küçük puan işleri mesele edilince ortadakilerin para almaya yönelik yöntemleri değişti bu seferde. En alttakiler de 1 puan alsak bari noktasında oldular eh parayı ona göre dağıtıyorlar. Bunlar yanlış oldu.
  Eh gerçi bunu aslında 1.lik vs değil markalar öngörüsü için yaptılar bana göre. Sadece 3 takım, 6 araçla listeyi doldurmuş oluyor. Neyse konu bu değil galiba.

  Yıllardır olması gerektiğini söylediğim pol’e puan verilmesini destekler, mantıklı bulurum.
  Hızlı turlar için ise emin değilim o zaman speedtrap ‘e de verelim diyenler çıkarsa diye korkulur.:P
  Hızlı turlara da evet derdim ancak mevcutta diyemiyorum onun için öncelikli yarış uygulamasında değişmesi gerekenler var. Tek başına rekabet getirmez.

  Hızlı pite ise karşıyım. Şampiyona temelde pilot temellidir yani insan. Ben bu kadar hızlı pit hülyasına da karşıyım çünkü. İnsan meziyeti değil bu mekanikle yapıyorsun bu pitleri. Takıma zaten puan veriyorken bir de bir tip eleman ölçeğine niçin ayrıca puan verelim…

  • Spordaki üreticiler arttıkça, para gani olduğu için bir şekilde üstlerde oluyorlar ve küçük takımların puan alma şansı kalmıyor. Eskiden motorlar vs her şey tek yarışlıktı ve yarış dışı kalmalar çok oluyordu. Panis’in zaferini gördü bu gözler. Şimdi ise motorun 4-5 yarış götürmesi gerektiği için patlama ihtimal dışına çıkıyor. Bu yüzden spordaki üretici sayısı + 4 sıraya puan verilmesi taraftarıyım. İlk 10 da şu an bunu karşılıyor sayılır.

   • Motorların durumunun tek yarışlılıkla ilgisi yok temelde, 70’ler, 80’lerin bir kısmı, 90’larda tümü tek yarışlık değildi motorların ancak güç-verimlilik odaklı üretiliyordu. Aynı şey diğer güç, aktarma organları için de geçerli bunların hepsi belirleyicidir. V10’ların akabinde ise dayanıklılık odağı başladı neden bu.

    Motorların adedi olmasa da max adet/maliyetinin sınırlandırılması gerekli bir uygulama. Aksi halde bütçeler yine şişiyor, büyük ile küçüğün arasında ki fark açılıyor.
    GT’lerde yıllar önce Ferrari parayı basan müşterisine sezonda 6-8 motor vereceğini söylemişti Porsche şasi müşterileri isyan etmişti bunun adil olmadığına. FIA ilgileneceğiz demişti sonra ne oldu bilmiyorum öylece devam etmiştir büyük ihtimalle.

    Senin çözümün; hep hedefte olan şey gibi vakti zamanında 6-7 üretici vardı. 12-14 araç yapar. +4 takım daha eklersen 8 = 20-22 puan dağıtımı, araç dersen 14-16 puan dağıtımı yapar. ve 40 yapar. 🙂 Mantıklı mı sence. 🙂 Ki o dönemde ilk 6 alıyordu sadece.

    Puan dağıt güt dengesi olan şey değil ödüllendirmedir.
    O yüzden sıralama mücadelesini de ödüllendirme, alınan konumu değil.

    • Şimdinin hesabıyla düşün, 3-4 üretici, yani 6-8 sıra eder. 4 sıra da benden koy, 10-12. Eskiden dediğin gibi Mercedes, Ferrari, Renault, BMW, Honda, Toyota vardı, 6 üretici, 12 puan +4 desek ilk 16 😀 O bile fazla sayılmaz, çünkü MotoGP’de ilk 15’e puan veriliyor. Üretici ve garaj arasındaki şartları eşitleyemiyorsan, arkadakine de hakkını vereceksin.

     • Cosworth’ü unuttun. İçlerinde git geller yaşayan Honda vardı sadece. 🙂

      İşte olmaz olmaz değil ancak bu araç sayısıyla pek çok şeyin de oluru yok.
      Ben kökende mevcuda dahi karşıyım. Yazık ettiler bir günlük hevesat üzere onca insanın yıllar boyu emeğine.
      Gel gitlere karşıyım zaruret değil mecburiyet yoksa daha iyisi lazımın üstünde gerekli değilse dokanmayacaksın. Dokandılar. Millet halen daha iyisi diye tartışıp duruyor.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]