Yarışıyoruz: MotoGP URT 3, Phakisa (Nostalji olsun)

24

24 Yorum

 1. İlginç yaklaşım 🙂
  Evet intro güzel olmuş helal olsun. Sonere de buradan tüüü 🙂
  Eskiden motogp çok oynardık kafede ben daha çok oynadığımdan yetişemediklerinden çok keyfli olmazdı tabi 😛 multiplayer işler hep daha keyifliydi. Hatta bu akşam arkadaşlar özledik kafe ayarla half life oynayalım dediler hangi ara yapacaksam artık.
  bi 6 ay önce felan ios da motogp bi deneyeyim dedim oyun güzelmişte beceremedik yatma zamanlarını unutmuşuz 🙂
  nerden aklına geliyorsa bunlar Günay ilginconectsin

  • Ben de 2-3 gün önce oyun arşivinde dandik laptopa göre oyun ararken denk geldim. eskiden çok oynardım, legend modda şampiyon filan olurdum pehhhh. Şimdi Champion’da kafa kafaya’ya düşmüşüm. Video için Pro tercih ettim.

   • Tevafuk bende aynen bu videoya geçen birşey ararken denk geldim hatıra tazelenme olmuştu.
    Yok ya biz o kadar iyi değiliz öyle şehirler arası kallavilik felan yok 🙂 bizde de vardı bi deli arkadaş zaten ona bakarak geliştirmiştik kendimizi bende taa 2000 de kafe varken. Onada Quake 3 arena öğretmiştik uzaylı haritanın ortasında çömeliyordu alışkanlıkla komik oluyordu. Q3 te de global de iyi değildik gerçi 🙂 liseli talebelere 50 de biter hadi size 48 e kadar avans derdim 😛 hiç bi oyunda öyle acayip olmuşluğum yok. semtte ezip başka yerlerde çok tokat yedik.

    • Oyun alanlarındakiler küçük çocuklar eğlensin diye 😀

     El yapımını, oyunlara adapte etmek bilgisayar kod işlerinden falan anlamıyorsan zordur herhalde. Fanatec, Thrustmasters, Logitech gibi markalar el atsa fena olmaz hem oyunlar lisanslı bir şekilde tanır cihazı.

     • http://www.speedcity.com.tr/SayfaDetay_SiMULAToR_7.html
      yok böyle yerler var bazen geçici de kuruyorlar. Tabi sim cileri kesen türde şeyler değil ucuz da değil. 5-10 bin lik şeyler kuruyorlar sonra gidip shift, grid gibi şeyler oynatıyorlar millete tilt olduğumuzdan biz gitmiyoruz 🙂

      Dediği gibi motorun sim işi zor komple motion birşey olmak zorunda ben batıda da öyle dişe dokunur çok birşey göremedim.

      Ben TDU felan bazı oyunlara kütüphane felan göstericem whell i diye çok uğraşmıştım ama olmuyor oyunun temel de kodunda olması lazım.
      Motor oyunları çok satan şeyler değil yapımcıların da bi hareketi yok pek galiba.

      • 😀 Grid, shift gibi oyunlar harbi zaman harcamaya değmez.

       Büyük ihtimal dediğin gibi yapımcılarla bu üreticilerin pek niyeti yok herhalde. Düşünmüşlerdir elbet ama işin güzelliğinden çok ticari boyutunu düşündükleri için bu işe girmediler herhalde.

   • Bunları görmüştüm de, nasıl olacak hala anlamam. Motosiklette sola dönmen için gidonu sağa çekmen lazım. Kontra dedikleri şey. Bir üst seviyesi quick turn var. O yüzden motosikletin simülasyonu biraz zor.

     • Motorda yarışılmasa da yıllar harcanıp ustalaşmak daha erişilebilir birşey sen kallavi olursan 250 liliği de yatırırsın kaldırırsın 🙂 Vay be bende yaptım hissettim dersin kasmaya bütçeye deliliğe bağlı.
      4 teker işi öyle değil ama… yaklaşması kolay olan Cup a bile erişim bizim gibi ülkelerde çok zor. Batıda da anca iyi ortam yaparsan 1-2 tur attın attın o kadar.
      Mantıksız lüzumsuz gören burada ki sportcu yada batıda ki lüks cü insanlara anlatmak için şöyle diyordum. Neye binersen bin, test edersen et bi 458GT2’e Indycar’a ulaşabilmen mümkün değil işte bu insanlara onun doyumunu ucundan tattırıyor.
      Dinamikler yaşam şartları hariç aynı. Sonra bir gün ortam yaparsın 996 ile hadi bi dön gel derler tırsıp 80 le viraj alınca üzülür büzülür insan 🙂
      Çocuk rallici cart curt sahaya etaba çıkamıyor ki bir dünya para babasının da olsa araç fark etmiyor napiyim diyor kuruyorum eve seti dönüyorum da dönüyorum. 🙂 en lüksü bi set racing lastik parasına.
      Her zaman derim bu iş gerçekten boş ve heyecansız bir iş olsaydı bilmem kaç saat uçuşu olan F4 pilotları hafta sonu filo kurduk diye çocuk eğlendirmez, Rubens gibi bir adam online sezona katılmazdı. 😀

      • Bence yavaş yavaş değerlenmeye başlıyor bu online yarış olayı. Gran turismo’nun yeni çıkacak oyununun FIA ile iş birliği yapması, hali hazırda olan GT Academy, geçenlerde Vegas’ta düzenlenen eRace gibi organizasyonlar daha çok şeye önayak olur umarım.

       • Yalnız biz 3-4 samimi kişi shift 1 i multi baya baya saat dfgt lerle oynamışlığımız var zaten en güzel aksiyonumuzda oydu. Ben bir raddeden sonra sıkılıyordum gerçi ama yüz yüze multi olunca tatlandıracak formüller üretebiliyorsun.
        Sonradan çıkan shift ler işi bozdu ama 1 fizik motoru modu yapıyorduk öyle olunca tatlıydı. GT’nin %50 si gibi oluyordu 🙂
        İşte o kadrodan bizim gibi sim tarafını çok canlandıran olmadı evliler de tabi. Yoksa çok daha iyi olacaktı ben de soğutmazdım bu kadar.

        Online league bu işe yatırım yapanların karşılığını çıkarabilecekleri tek fırsat açıkçası. Hem o yüzden çok fazla girebilen stüdyo yok hem de masrafları arcade oyun geliştirmekten kat kat fazla. Motoru yazmak ve geliştirmek FPS motoru yazmaktan zor, pistlere lazer tarama yaptırmak zorundasın, araçları test etmek seslerini şurasını burasını kaydetmek zorundasın felan. iRacing’in kârlarını görünce iş ilerledi.
        PS de kalması o dünyayı çok kısıtlıyor ama etkin organizasyonu da orada yapabiliyorlar arkada sony-nissan gibi devler var. PC tarafı öyle üreticiler bulamıyor maalesef ama asıl hardware bu tarafta.
        PS e hazır konsolu alıp takıyorsun başka bi olayın yok o simulation cılığı kısıtlıyor.
        Soft tarafta aslında çok devasa değişiklik yok sadece asetto bu işe pro bakıp girdi diğerleri sektörün eskileri hep yeni tipler değil ama hardware tarafta 3-4 yılda çeşitlilik arttı. Virtual tarafta yakın zamanda eklenmiş olacak. Ama bilişimin genel olarak yaşadığı sıkıntı baş gösterecek yine dünyada software yetişemiyor artık hardware’e. Şöyle 1000$ lık kartlar var ama bunları inletecek kod satırları yok. Bizim sektörün genel hali de böyle. Teknoloji ivmesi zaten o yüzden kısıtlanıyor. Otomobillere eklenebilecek çok donanım var ama işletecek OS ve Ai ortada yok. Yahut onları mümkün kılacak hukuk yazıcıları o da kodlama işi sonuçta. 🙂

        • İşin kod tarafından pek anlamıyorum ama anladığım kadarıyla yavaş yavaş gelişiyor bu ortam. Maddi açıdan fırsat bulursam aklımın hep bir köşesinde bu ortama yatırım yapmak var umarım yaparım.

         Şimdi elde olan F1 2013, gerçi sen beğenmiyorsun oyunu son videoyu da sallamadın zaten 😀 Bi ara Race injection düşünüyorum da pc abimin olunca pek fazla fırsat olmuyor, birde Assetto’yu da aldığım için erteliyorum hep.

  • 3 gündür ona uğraşıyorum. Netten şablonunu bulduk da, o logo oraya nasıl konur, boyutu nasıl ayarlanır vs çok uğraştım. Yine anlamadım ama bir şekilde hallettim.

   Mesleği video efekti olan Soner yapmayınca iş başa düştü 😀

   • 😀 😀

    Bende bi ara sony vegasla bi intro yapmıştım ama bu kadar güzel olmamıştı sonra tablette intro designer diye bi program buldum, onda çok kolay yapılıyor da youtube’de istemediğin kadar aynı introyu kullanan var 😀

    Tabi youtube’de eğer para kazanma özelliğini açarsan kullandığın programların lisanlarının kanıtı isteyebiliyormuş, o yüzden sony vegas’ta crack, bandicamde, tabi bu kadar az izlenip para kazanılmayacağı için bulaşmadım o işe 😀 Ama intro baya hoşuma gitti eline sağlık.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]