Yarışıyoruz: IndyCar

9

9 Yorum

 1. Aslında amerikanların, Indycar’ın büyük hayranı felan değilim hatta mevcut Indy makinelerine karşı çok da sevecenliğim yok bir önce ki ve daha önce ki Cart’lara daha fazla ilgim, alakam mevcuttu enerjik ve makine hastalığına yönelik bulurdum.
  Sadece insanlara başka bir dünyanın da var olduğunu göstermeye çalışıyorum uzun zamandır. GT ve Supercar’lardan nasıl bahsediyor, anlatmaya çalışmışsak dünyanın Formula 1’den ibaret olmadığını ve gerçekte tekil mükemmelliği olmadığını başka keyifli ve azimli şeylerin olduğunu işaret etmeye çalışıyorum zira gösterebilecek kadar da birikimim yok.
  Hiçbir pazara koşulsuz direkt endirekt hayran değilim (EUDM, USDM, JDM) yani babam çıksa yemem 😛 hepsinden kendime yönelik bulduğum şeyler var onlardan faydalanıyorum. Hiçbir pazarın bütün ölçekleri beni kesmiyor zaten diyebilirim rahatlıkla.
  Sadece özellikle türkiyenin mevcutta tek bir pazara odağından rahatsızım. Çeşitlik iyidir ve kim neyi daha iyi yapıyorsa onu alacaksın. Velhasıl İngiliz mühendisliği diye bütün ingiliz otomobillerine hayran olmak bizim yapabileceğimiz şey değil.

  PtoPass benim de yakın zaman önce kısa bir araştırmasına giriştiğim hatta bahsettik galiba ama bütün ince ayrıntılarını bilmediğim bir olay. Evet turbo basıncı değişimi ile çalışıyor bildiğim wastegate arkası pipe üzeri bir pompalama yada vanalama mevcut çalışmasını anlayabilirim ancak hakim değilim. Oval, şehir gibi farklı pist türlerinde değişken olarak uygulanıyor ve elektronik olarak yönetiliyor. Anladığım kadarıyla hafta sonu formatları içerisinde elektronik olarak sınırlamalar, müdahale değişiklikleri var.

  İşte böyle gayet basit (ucuz) ve geçiş yönünden etkili bir uygulamanın referans olarak alınabileceğini hep birlikte ifade etmeye çalışıyoruz.
  Sanıyorum bir güç ekipmanı uygulaması olmasına rağmen F1 takımları DRS çözümleri için çok daha fazla para harcamıştır…
  Zira duct ile etiketlenen bir kanallama için devasa paralar harcadıklarını hatta koca sezonu çöpe atabildiklerini biliyoruz.
  İşte insanlığın bu kadar fütursuzluk ve israfi lükse ihtiyacı yok…
  Dün okuduğuma göre nükleer atıklarını somali açıklarına atıyormuş saygın avrupalılar yani o korsanlık boş yere çıkmıyor. Hani yeşil dünya ve emisyon verimliliklerinden bahsediyoruz değil mi…
  Bunlar bizim konumuz değil ancak üretilen ürünler ve dayatılanlar yönüyle istemesekte oluyor/olmalı.

  • P2P’nin hayran olunacak bir yanı yok. Strateji parçası ve diğer etkenlerle birlikte saf yarışçılığa tamamen ters bir uygulama. İşte hendek, işte deve. Fazlası gereksiz bile değil, ters.

   Amerikanların şovdan başka bir şey düşünmediklerini düşünürüm. Onlar için önemli olan rakamların yüksek olması, average joe’yu şaşırtması. O yüzden basket, rugby, nascar ve indy takılıyorlar. NASCAR’ı bile böldüler parçaladılar joe odaklanamıyor diye. Geçen Brawn da bahsetti, haberini ettik. Yaptıkları da ondan fazlası değil bence, kendi ihtiyaçlarına göre döşeniyorlar. Bir şeyleri geliştirmeye, teknolojiyi kapıştırmaya çalışmıyorlar. O yüzden F1’deki çeşitliliğe baştan ulaşamıyorlar. Onlara kavga edecek eğitimsiz adam lazım. Bir de Danica 😀

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]