Yarışıyoruz: Gelecek Tesla’da mı?

1

Yarışıyoruz serisinin bu bölümünde geleceğin arabaları olarak görülebilecek elektrikli arabaları ve otomobil firmalarının Apple’ı olduğunu idda eden Tesla’yı konuştuk. İyi seyirler!

1 YORUM

  1. Hadi ben virajda filan patlıyorum da, sen düzlükte kendi kendine patlamışın 😀 Diline sağlık, araba güzel görünüyor.

    Elektrikli arabaların sürüşü binmeden anlaşılamayacak şekilde. Dışarıdan konuşan boş konuşur. Ama elbette ses ve vites değişimi olmadığı için çok da eğlenceli değiller. Bu araçları sınırlayan da pillerin kapasitesi, ağırlığı ve ısınması. Şimdiki Lityum İyon Polimer piller artık sınıra dayanmış durumda, cep telefonlarında, laptoplarda vs gördüğünüz piller 10-15 senedir ‘tamamen’ aynı teknolojiye sahip. Pil ömrünün uzaması daha büyük pil kullanılarak ve/veya cihazın tüketimi düşürülerek elde edilebiliyor. Ancak otomobilde tüketimi düşürmek fiziki olarak çok mümkün değilken, daha büyük pil kullanmak, ağırlık olarak mümkün değil. Tesla’lar 2 ton civarında ve pil ağırlaştıkça o pili taşıyacak şasi ve soğutma sıvısı da artıyor ve ağırlık katlanarak yükseliyor.

    Yeni pil teknolojileri geliştiriliyor, yıllardır haberlerini duyarız; 10 kat daha fazla depolayan pil geliştirildi, 30 saniyede dolan pil geliştirildi vs. Bunlar laboratuvar ortamlarında sınırlı sayıda ve sınırsız bütçeyle, belirli materyallerle üretiliyor, ancak ucuz, stabil ve doğada kolayca bulunabilen malzemelerle üretilemediği için hayata geçemiyor. Kimse bir cep telefonu piline de 20 milyar vermez, değil mi?

    Güneş panelleri de şu an çok çok az verimle çalışıyor. Daha önce yaptığım kabaca hesapla, aracınızın tavanında dünyanın en verimli güneş paneli olsa (aerospace grade) bile, boş bir Tesla bataryasını şarj etmesi 10 ay kadar sürüyor. Bu da tüm gün güneş altında kalırsa… Yani pratikte imkansız.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]