Yarışıyoruz: Geçmeyin lan beni!!!

53

53 Yorum

 1. Alt tarafta yer kalmamış buraya yazıyorum.

  Çağrı,

  F1 serisinde hissiyat yok dersek yalan olur ama oyun, bir simülasyon oyunu kadarda hissettirmiyor aracı sana. Virajlarda direksiyonda his oluyor birde sürdüğün zorluk ayarına göre değişiyor olay. Ben bütün yardımlar kapalı yarışıyorum ama şunu söyliyim Assetto’da sürüş seçeneklerini pro’ya getirdiğinde TC ve ABS 1 tık açık oluyor ve oradaki araç hissiyatına benziyor F1’deki sürüşe ama TC ve ABS’yi kapattığında olay değişiyor Assetto’da. Bu demek değilki Assetto’nun sürüşü çok iyi hayır aksine bana göre berbat bir his var Assetto’da Lotus’un GP2 aracıyla turladığımda bütün yardımlar kapalıyken setup olmasına rağmen araç hiç bir şekilde güven vermiyor oyunda. Sürekli bi buz pistindeymiş gibi hissettiriyor. Genede derece atabiliyorum ama sevmedim Assetto’daki sürüşü. Bilmiyorum belkide ben direksiyon ayarlarını iyi yapamadım ondan kaynaklıdır.

  Ama geçenlerde xtrabit ile live for speed’i denedik ve sürüş hissiyatı ikimizinde hoşuna gitti. İlk ben denedim oyunu ve ona dediğim ilk şey F1 2013’den daha fazla terletiyor oldu 😀 Akşam o denedi, o da Race injection ile aynı seviyede ve Assetto’dan daha iyi olduğunu söyledi. Bana göre de öyleydi çünkü oyun Assetto’ya göre çok daha iyi geri bildirim veriyor direksiyona ve güvende veriyor. Assetto’da garip bir güvensizlik oluyor oynarken anlamadım, dediğim gibi belkide direksiyon ayarlarını yapamamışımdır.

  Kısaca toparlamak gerekirse F1 serisini oynarken keyif alıyorum, pc kaldırsaydı 2016’yı deneyip yorum yapardım ama daha fazla ve güzel his veren oyunlar var. Gran turismo’da fena değil mesela sürüş olarak. Asıl iRacing’i merak ediyorum, bakalım deneyeceğim bir gün.

  • Bunun üzerinden genel gördüğüm bir durumu pay edeyim. Daha önce bahsetmişmiydim bilmiyorum.. madem konu sim oldu yine..
   AC temelde gerekli olan hemen herşeyi sağlıyor bu yüzden kimse birşey diyemiyor. Ancak birçok uzun yılların simcisi birşeyleri garip buluyor oturmuyor diyor. Gördüğüm sim kasacam diyen geçmiş tecrübesi az insanların çoğunluğu daha kolay adapte oluyor. Onlardan da garip bulmayanlar yok değil. Tam zıttı seviyede olupta hiçbir sorun görmeyenlerde çok. Garip bulanların ekserisinin dedikleri kolay cümlesi kurulamayan his üzere zaten. Kimisi frenleme kimisi buz üstü kimisi seslendirme farklı farklı şeylere takılıyor. Onların dediği tarzda şeyleri sevdiklerim ile temel de aynı paydaları olmasına rağmen rfactor de yaşıyordum o yüzden sevemiyordum. AC de tecrübem yok sayarım oyunu satın aldık daha ilk başlarında ama kaldıracak vga olmadığından kuramadık dışarılarda genelde oynadık. Çok abes gelmiyordu ama birşeyler garip işliyor sanki. LFS, netkar da öyle şeyler hissetmiyorduk.
   Zaten Asettoyu düşünce de pc de next gen’e yakın başka hiçbirşey kalmıyor elde. En kralına da uğraşsan iRacing gibi güncellenen eski motorlular geride kalıyor insanlar için. Ancak bu yukarıda ki durum her zaman var ekran üzerinde olduğundan çok iyi odaklar da bulunsa iR e uymama ihtimali var bireyselin. Ben mesela uzun uzun kullanmaya çalıştığım GSC S de yine benzer bir durumu aşamamıştım. Fizik motoru kendi içinde çok iyi ama grafik motoru ile bağlantısında birşeyler hep eksik geliyordu sıkıyor bu insanı hevesi kırıyor.

   • Ben insanların neden bu kadar çok övdüğüne anlam veremedim bu oyunu 15 saat oynamış birisi olarak. Çünkü bir çok farklı oyun oynadım ve oyuna ilk girdikten sonra en fazla 30 dkde sürüş dinamiklerine alıştım hepsinin. En son örneği lfs ama AC’de böyle bir durum olmadı. Hatta bu kadar övüldüğü için, sürüşte adam akıllı ritim tutturamayınca ulan acaba kazma mıyım la ben? diye düşündürdü. Hiç bi oyun böyle hissettirmedi bana(herhalde bu kadar çok olumlu yorum aldığı içindir). Üstüne inat edip bi ara 2 günde 10 saat oynadım oyunu ve düzgün bi kaç derece attım ama yok anasını satıyım düzgün dereceye rağmen hiçbir şekilde güven vermiyor sürüş. Bi olmamışlık var o oyunda çözemedim gitti.

    Bu yorumu yapman rahatlattı biraz, iyi oldu en azından sadece ben böyle düşünmüyormuşum 😀

    • “neden bu kadar çok övdüğüne anlam veremedim”
     çünkü övgüyü hak edecek herşeye sahip. Kendin odaklı bakma olaya. Ben hiç bir zaman rfactor bu işte iyi değil, dandik, gerçekçi değil diyemedim mesela.
     Bu iş playerlık arcade gamerlık gibi değil o yüzden ürünün de nadir olduğunu bildiğinden gönüldar kimse vur beline kazmayı yapmaz. AC gerekli olan herşeyi köküne kadar sağlıyor mu sağlıyor. Diğer kısmı genelliği olmayan konu. Ben sadece yaygın görülen bir durumu pay ettim. Bu herşey için geçerli olabilir.

     Yani buradan codemaster arcade cileri kendilerine pay çıkarmasın demeye çalışıyorum 🙂 halen konu level farkı var.

     • İstediği her şeye sahip olsun ama ben oyuna mühendis gözüyle bakmam, sürüş odaklı bakarım. Dediğim gibi o oyunda olmamış bir şeyler var. Hani süremiyor gibi de algılama girip tur atarım ama dediğim gibi inanılmaz bir güvensizlik oluyor o oyunda araç kullanırken. O yüzden hiç keyif vermiyor o oyun bana.

      Kod temelleri sağlamdır, ileride güzel bi güncelleme alır onu bilemem ama şuan için beni tatmin etmedi. He bu benim düşüncem, kendin odaklı bakma diyorsun ama sanırım fazla öznel bi yorum oldu 🙂

 2. Alt tarafa toplu cevap;

  Codemasters arcade tarzı yapmak zorunda satmak için, öyle de yapmış. Elbette oynaması zor olabilir, elbette alışılabilir. Ancak bu tür oyunlarda alışma oyun motoruna alışma demektir, sürüşü gerçekçi şekilde yapmak değil. Yol aracımda yapabildiğim ekranda işe yaramıyorsa bu işte bir gariplik vardır.

  Simülasyonlar işte bunu hedefler. Mesela son denediğim F1 oyunu 2011 veya 2012 idi, TRF1’de Kemal, Soner vs takılmıştık. Denemeler yaparken direksiyonda gariplikler hissetmiştim, çevirmemle aynı oranda dönmüyor, gaz tepkilerim his vermiyor gibi gelmişti. Tıpkı zamanında Burnout oynarkenki gibi 😀

  Sonra bir şey denedim, direksiyonu kenara kaldırıp, ayarları düzeltip klavye ile girdim. Tadaaaa! Daha iyi kontrol, daha iyi tur zamanı. Taktım Chillstream’i, hooop mis gibi turlar…

  Havada uçuyor gibi gidiyor tanımı bunu özetliyor. Tutuşu hissedememek, yalan dolan Force Feedback. Aslında ben simci sayılmam, kasmak için değil eğlencelik oynar özen gösteririm. Ama bu arkade oynamak istediğim anlamına gelmiyor.

  2016 daha bir garip geldi, deneyeceğiz bakalım tekrar. Ama hiç içimden gelmiyor açıkçası.

 3. Finlilere fazla yüklenmişsin derken birkaç satır yazayım dedim konu bam başka yere gitti 🙂 yorum halinde atmaktan vazgeçtim. 🙂

  Nurb da çok badoslamışsın ya böyle eski pistte senden beklenmeyecek düzeyde 🙂 ama olayı da anladık yani nurb ezberi hali olunca dağ yolu işine vurmuşsun iyice olayı bu sefer ki muhabbet çok kesintisiz akıcı olmuş o yüzden 🙂 Adam tır şoförü sanki ya susmuyor anlatabilmekten geri durmuyor arkadaş 🙂

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]