Yarışıyoruz: Ferrari’nin hası (mı?)

7

7 Yorum

 1. – oldukça mekanik olduğunu söylüyorlaaar…
  – Aslında diil
  – çünkü elektronik enjeksiyon var…….

  😀 ulan Allah da seni güldürsün 🙂
  Mahsun ESP aradı bulamayınca blok üstüne taktı 🙂

  Kısadan emeğe değinmelerle ekleyerek geçelim.
  F40’ın bir taraftan varlık kaynakları Group B temelli çalışmada ki harcamanın boşa gitmemesi üzerinedir. Oğul dino böyle çizmişti, Enzo böyle istemişti felan diye de ek ruh bindirilenlerdir sadece.
  GTO Evoluzione ve F40 temel de Porsche 959 (Turbodur, Group B rakibidir), XJ220 (GroupB homologasyonuna çalışıyordu ve top speed hedeflidir) gibi dönemin projeleri ve birazda Lamborghini’e haddini bildirmek için ortaya koyulmuştu. Top speed ve ivmelenme değerleri ile de Jaguar’la yan bahis görevleri yerine getirmişti. 959 itibariyle dönemin bütün projelerinden daha iyi bir ürün olarak görülmüş, bunun karşılığını da piyasadan almıştır. Diğerlerinin esamesini okutmama bu yüzden ta ki McLaren F1’e kadar… Lakin hep deriz o bam başka aralıkta bir proje… Ben F40’ı geçelim yeter diye yola çıktıklarına dair birşey de hatırlamıyorum. 🙂 F40’ın pistlerde eceli olduları hep demişimdir. Çünkü Group B işi olmayınca Ferrari, charging gücüyle pistleri hedeflemişti. Zaten yollarda da yarış setup’ına en yakın şey buduru o yüzden demiş, sık tekrar etmişlerdir. O tarzda türünün de son örneğidir denilebilir (alt sınıfta o işi Lotus devam ettirdi).
  Turbo da ki bir maksatla bir taraftan da emisyon konusu söz konusudur turbo’ları buna göre seçilmiş hatta şikayet almıştı. Bu yüzden de en yüksek üretim adedine ulaşabilmiş birkaç modelden biridir. Örneğin McLaren F1’in V12 ünitesi 90 sonu emisyonuna dayandığı için üretim ve revizyon model imkanı artık kalmamıştı. BMW’nin aynı ünite ile M8 projesini gerçekleştirememesi de aynı temeldedir.

  Yukarıda şikayet almıştı dedik F40’ın IHI marka dayanıklı turbo’ları 16 psi (1.1 bar) basar. Bugün bile bu değerileri pahalı sport’ların dışında neredeyse göremezsiniz hani Turbo Era’ydı ya güya.. xtrabit onu güzel aktardı…
  Ferrari’nin daha üretimler devam ederken sunduğu turbo ünite revizyonu dışında neredeyse tamamına yakınının turbo’ları 17-18 psi’lık daha ideal modelleri ile değişmiş durumda.
  LM pist versiyonu ise 37 psi yani 2.6 bar pressure basar…. LM yol versiyonu ise 29 psi’dır. Bugün bu değerleri sadece metanolle yürütülen supercar’larda görebiliyoruz. Ki adetleri çok düşüktür.

  Velhasıl F40’ın hiçbir abartmaya ihtiyacı yok tarihte bir daha ulaşılamayacak bir ürün düzeyi olarak yerini almış durumda. Lotus gibilerden dahi bozulması isteniyorken daha yukarılarda birşeylerin korunumunu zaten beklemiyoruz. İşte bu yüzden de eski birçok makine artık 1 milyon $’lık müzayede değerlerine hızla ulaşıyor durumda çünkü yeni ürünler onlardan çok daha kötü…

  Sürüşe gelince geniş yolda biraz daha düzelmiş tatlanmış gibi görünüyor ancak halen arkadan sınırlanmadan tahrik edilenler ölçeğinde gelişmeye ihtiyaç var. Kaldı ki zaten hemen her düzey için F40 sürüşü çizgi tutturmanın oldukça güç olduğu, slide a düşürmeden süre kasılmanın zorladığı bir araç. Dengesiz değil lakin dengesi kolay da değil tarifi biraz zor.

  Burada da değinmeden geçmeyelim. Şu tip güya next gen oyunlarda ki şu gölge yansımalarına ayar oluyorum bu şekli beni oldukça rahatsız ediyor. Bunun yerine 800×600 e razıyım. Bir işi iyi yapamıyorsanız yapmayacaksınız. Kaldı ki o gölgeleri oluşturacak o kadar sıcak havada kimse F40’ını o piste sürmez 😛

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]