Yarışıyoruz: Emre Cihan’ın Mercedes eRacing Norisring yarışı [+Röportaj]

8

Son Sektör ekibinden arkadaşımız Emre Cihan (EmreF1) Mercedes’in Raceroom sim oyunu üzerinde gerçekleştirdiği eRacing liginin Norisring ayağında ön elemelerde binlerce kişinin arasından ikinci olarak yarışa katılma hakkını elde etmişti.

Emre, bugün peş peşe sıralama turları ve yarışı düzenlenen yarışa 12. başladı ve 13. sırada bitirdi. Yarış, Mercedes’in dünya Facebook ve Youtube hesaplarından canlı olarak yayınlandı.

Yarış sonrasında kendisiyle küçük bir sohbet gerçekleştirdik;

Son Sektör: Evet Emre, yarış istediğin gibi değildi, neler yaşadın?

Emre Cihan: Ne yazık ki bilgisayar beklediğimden kötü performans verdi ve sıralamalarda rekabetçi bir tur atmak imkansızdı. Yarışa 12. başlayabildim ve iyi start alarak 3 sıra yükseldim ama 3. viraj çıkışı sol tarafımdaki rakibimle yaşadığım temas sonucu araç kaymaya başladı ve tam toparladım derken arkadan gelen bana temas edince spin attım. Yarış o an bitmişti ama devam edip önümdeki gruba yetiştim ve 2 kişiyi geçerek 13. olabildim. Ön elemelerdeki hızım göz önüne alınınca yarış tam anlamıyla sinir bozucuydu.

SS: Ön elemelerde gerçekten hızlıydın, bu düşüş sadece bilgisayar ile mi ilgiliydi?

EC: Gaz pedalı sorunlarını saymazsak kesinlikle en büyük etken bilgisayardı, yarıştan önce antrenmanlarda en fazla 5 kişi ile yarıştım ve çok ciddi bir performans kaybı yoktu en kötü 49.7 atabiliyordum ama yarışa birden 16 kişi girince ciddi bir performans kaybı başladı ve oyunun akıcılığı bir anda yok oldu. Çok zorlayıcıydı ve 49.9 atabildim gerçekten kötüydü.

SS: Gaz pedalı sorunları derken?

EC: Tam gaz basmama rağmen bazen düzlüklerde gaz kesiyordu ve 0.2 saniyeye kadar kaybedebiliyordum ama bir kaç ayarla düzeltebildiğim kadar düzeltip yarışa girdim.

SS: Şanssızlıklar üst üste gelmiş belli ki, yarışa katılan diğer yarışçılar kimlerdi? Aralarında bilinen isimler var mıydı?

EC: Türkiye’de pek tanındıklarını sanmıyorum ama geçen senenin WTCC eSpor şampiyonu Alexander Dornieden, Mercedes eRacing’in önceki senelerdeki şampiyonu Julian Kunze ve profesyonel eSpor takımlarıyla yarışan bir sürü yarışçı katıldı.

SS: Bu yarışçılarla mücadele edebilmek harika. Peki sonraki yarışlara da katılacak mısın? Hedeflerin neler?

EC: Tabiki, imkanlarım el verdiğince katılmayı düşünüyorum. Hedef olarak çok zor gözüksede bir eSpor takımıyla anlaşmak isterim.

SS: Bize biraz Raceroom’dan bahseder misin? F1 takipçisi daha çok Codemasters serisine alışık, kıyaslayacak olursan Raceroom nasıl bir oyun?

EC: Bana göre ikisi tamamen ayrı bir dünya. Codemasters serilerinin bana göre sürüşle hiçbir alakası yok, oyun ne istiyorsa onu yapmak zorundasın ve içgüdüsel sürmeye kalktığında saçma sapan tepkilerle karşılaşıyorsun, Raceroom ise içgüdüsel sürülebiliyor. Beklemediğin, saçma sapan tepkilerle karşılaşmıyorsun. Her aracın farklı karakteristiğini çok net hissedebiliyorsun, yani gerçekçi. Kısaca ikisini kıyaslamak bile bana göre gereksiz.

SS: Bu yarışa katılmandan dolayı Formula 1’in Fransa GP’sini kaçırdın. Kötü haberi verelim; Vettel kazanamadı!

EC: (Gülüyor) Yeni F1’i izlemekten zaten sıkılmıştım bu araçlar beni heyecanlandırmıyor o yüzden pek bir şey kaçırmadım bana göre. Vettel’in kazanamamasından daha hayal kırıklığı yaratan şey benim yarışımdı o yüzden pek bir şey ifade etmiyor.

SS: Çok teşekkürler, umarız bir sponsor bularak üst sınıf bir ekipman desteğine kavuşursun.

EC: Umarım, teşekkürler.

8 Yorum

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]