Yarışıyoruz: Bruce’un hayali, Bölüm 2

14

14 Yorum

  • 962 yarışabilmek için homolog edilmiş bir araç. McLF1 de böyle bir durum yok. Biliyorsundur Dauer’in başka iyi projeleri de vardı EB110 üzerinde çalışma da bunlardan biri. Ve Turbo…
   F1, total list’leme de zaten geçilmiş durumda. Öznel dairesinde ise tek.
   Yarış ve yollarda aynı zamanda başarı kılabilmiş, rekor çekebilmiş tarih boyunca çok az makine var.
   Yoksa maksat top speed ise bir radical e tak kocaman bi motor çak 4 tane de turbo yapsın sana… 🙂
   Hedef top speed ise kara hız rekorları ortada ama değil.

   • Ülen böyle bilmediğim şeylerden bahseediyonuz, sonra wikipedia sörfü yaparken buluyorum kendimi. Firefox şahit Dauer’den girdim Borg Warner’ın drivetrain alt bölümünden çıktım. Boş yere beyin hücresi ürettim 😀

     • Hah bir de sen başla 😀

      Panelde yorumunu okudum. Şu an Continental wiki ve press release sayfalarından bildiriyorum. Evet var böyle bişi, fazlası da var. Turboşarjda her alanda Aluminyum kullanımı başarıyı getirmiş. Diğerleri tahtadan mı yapıyor anlamadım ama, neyse. BMW i8’deki üç silindirinki de bu markaymış.

    • Onur muhabbet ve çeşitlendirme konusunda iyidir yav gördüğüm nadide gençlerden biri 🙂
     O bize de oluyor normal yani 🙂 öğrendiğimiz şeyleri öyle öğreniyoruz ki zaten.
     Hiç unutmam bi akşam biri aracın arka tarafında ki bi parça ile ilgili birşey sormuştu ben kendimi rüzgar tünellerinde buldum saat olmuş 03:00 ben halen notlar çıkarıyorum felan sonra bütün bütün kesiyoruz tabi. 😀
     Senle muhabbetini yaptığımız 6 şişe bedava bal petek piston muhabbeti vardı hani olmaz yok felan diyordum. Ula çok alakasız birşeye bakarken denk gelmiştim ona sonra firma kimmiş neler yapmış derken beyin yandı.:)
     Ben pek konuşamıyorum zaten gördün anca parmaklar harf basabiliyor.:P

     Bu arada eski turbolar döküm demirdi içi çelik halka ve bileziktendi şaft hafif düşük alaşımlı çelik yahut magnezyum çelikli sert dökümdü paller az aluminyumdandı. Çok devir çeviremeyenleri demir blok gibi olurdu. Gücücük turbo beklenmeyecek kadar ağır olurdu. Hep değişti o işler.

 1. Batuhan bu tatlı tatlı kayma görüntüsü mü 🙂 bence biran önce direksiyonu bir ihtiyaç sahibine satıp gamepad e dönmelisin. Böyle zulüm olmaz. 🙂

  DH de ki imzamda halen yer alıyor benim bildiğim halen “atmosferik en hızlı yol makinesi”…
  Burada ki en hızlı geçerliliği top speed’dir yoksa bu iki boyutluydu 0-300 ivmelenmesi de nadir ölçekte.
  LaF mesela işe yaramaz gücünün zirvesini ek tahrik ile veriyor ve top speed de yaklaşamaz.
  …Üzerine yapılamadı zaten o yüzden otomotiv gelişmiş felan değil. McL GTR, F40, XJ220, EB110 halen kolay yenilemeyen efsane makineler.

  Videoda ki makinede S70/3[revision code] engine var. S70, M70 den türemiş ki bu da düşük model 8 serilerinin motoruydu. S70/1 850CSI için hazırlandı. Aslında F1 için baştan motor işine girişilmedi ilk örneklerde S70 standart olarak uygulandı. O dönem de o kadar iyi çok fazla motor yoktu Yani Honda vs söylentilerinin çoğu zaten hikayeden ibaret. Honda da öyle bir ünite yoktu kimse de 0 dan ünite işine girmez. Olay sadece bmw’nin neredeyse baştan tasarlamış kadar üzerinde çalışmış olması.
  S70/2 yollar ve ilk yarışlarda koşturdu. S70/3 asıl yarışçıydı. S70/4 revizyonu planlandı kısmi uygulandı.
  Ucuzlatılarak M8’in yol versiyonunda olma ihtimali vardı. S70/4 ve 5 geliştirmek istendi emisyona takıldığı için mümkün olmadı. Ünite yanlış şekilde ömrünü tamamladı F1 GTR bir 7-8 yıl daha pistlerde yarıştı.

  DH deki Onur’un [Hajji] konusuna bakın en etraflı McL konularından biridir.
  Galiba oradaydı frenler ve sürülebilirlik ile ilgili de yazmıştım.

  • McL GTR, F40, XJ220, EB110 halen kolay yenilemeyen efsane makineler.

   Peki o makineler günümüzün emisyon ve kaza standartlarına uyacak şekilde modifiye edilselerdi hala o performansı yakalayabilirler miydi? Şimdikilerden yine hızlı olabilirler miydi?

   • Bence onun yerine “günümüzün emisyon ve kaza standartları” sorgulamak daha doğrudur. İş tabi felsefeye çok giriyor.
    Emisyonun baştan aşağıya hile, hurda, yalan, dolan olduğunu biliyoruz. Milyon $’lık çalışmaları emisyon norm hilesi altında çöpe atmanın dünya doğasına bir faydası yok. Ben demiyorum bunu daha iyi bir organizasyon planına ihtiyaç olduğunu bilimciler diyor. Dünyayı israf, lüzumsuz tekrarlı harcamaların kirlettiğini de bilmeliyiz.
    Mesela kendilerinden o kadar eminseler herkese kyoto’yu imzalatacaklar. O zaman etkisi olmayan biz niye imzalamak zorundayız. Capon abiler dünyanın başına açtıkları felakette herşeyi gizlemeye çalışıyorlar geçti o nagazaki avuntu günleri.

    2. Bir kafalık, bir panjur, bilmem bi şekle giren koltukla, elektronik uyarıcıyla 1 yıldızı belirleyen standartları da sorgulamak lazım gelir. Neden milyonlarca satılan araçlar teste girmiyor mesela. Neden bir modelin en üst modeli 5 yıldız aldı diye bütün modelleri almış gibi yapılıyor. Neyse çok kan götürür bu mevzu. Sadece şunu hatırlamak dahi bana yeterli geliyor. Milyonlarca araç gaz, fren pedalı hatasıyla, kaput mandalı problemiyle toplatıldı her koşulda sorunsuz çalışamayan abs ile donatıldı yani olasılık hesapları üzere değil birileri öldü. Peki yaptırımı ne oldu sevgili euro ajansın.
    Onlar birer supercar oldukları ve ona göre varlıkları olduğundan bugün halen trafik limitleri dahilinde ki kaza da bir E segmentten insanı daha canlı bırakabileceğine eminim.
    Bunlar 5 yıl öncesine göre daha pahalı olduğuna göre demek ki birşeyler iyi gitmiyor.
    Yine hızlı ve sağlam olabilirlerdi çünkü o kafa başkaydı Azim yatıyordu o kafada. Fiat bineğinin parçasını F40 da göremezsin ama bugün görürsün.
    McL 600 hp bandını aşmıştı bugün biri 870’i aştım diye övünüyor.
    Hep dedim oranlayarak aynı kafayla bugün 1500+ HP olması lazımdı. Diyorlar ki çoook, güvenli değil derim ki o zaman 930 da çok neyden bahsediyorsun.
    Güvenlik için ağırlaştırma zaten kabul edilebilecek bir kafa değil. Formüllü kanunlarla çaktırmadan bizimle dalga mı geçiyorsun derim.
    🙂
    Batuhanın hayali dışında şeyler çıktı yine 🙂

 2. Darbecik gecesi TV’de bir spiker bir şeyler gevelemeye çalışıyordu sanki. Tat geldi yine.

  Burada da sorayım;
  1. Bruce hayalini gördü mü? Hayali bu muydu? Yoksa bu kimin hayaliydi?
  2. GTR Fina ile mi, yoksa Gulf ile mi daha hızlıdır?
  3. Bu araçtaki en temel tasarım özelliği neydi?
  4. BMW mi? Isuzu mu?

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]