Tesla Hibridinin Pilleri…

7
Bir yutupçu Panasoniğin mamülü 18650 tipinde Tesla’nın bazı modellerinde kullanılan bizim kalem dediğimiz pili bir şekilde temin etmiş ve döşünü böbreğini dökerek insanlara göstermek istemiş.
İşte e-O biçim dediğiniz ICE’li veya değil cereyanlı otomobillerde bu tip pillerin bir araya getirildiği paketlerden kullanılıyor… Tesla ve çeşitli markalarda 7 ila 15 bin adet civarında…
Sırrı ise içinde saklı bu son mamül teknoloji denilen tipler oldukça yüksek kapasiteli ve binek otomobillerde asıl önemli olan kapasite korunumu ve ömrü sağlama hedefiyle.. 500 seferlik şarj sonrası dahi %95 kapasitesini koruyabiliyormuş (öncekiler %75).
Bu da ortalama hesapla haftada 3 defa full doldur boşalt yapsanız dahi 3 yılın ay üzeri küsüratı yapar yani her zaman bu tip soruların mutlak cevaplanamadığı 5-6 yılın sonunda gitmeyen, altına kaçıran birşeyin elinizde kalmış olduğunun huzurunu yaşamış olursunuz. Tabi siparişi henüz verecek iseniz…

Peki yarış işlerinde durum ne.. Ben de baktım zor da oldu biraz birşeyler bulmak. Formula-e ve Formula 1 de bol paranın karşılığında bu şekilde kalem pil formunda değil yassı tipte custom geliştirilen lityum paketlerin (iç zarları yukarıda ki video ile aynı) modüllendiği battery package kullanılıyor.
Formula-e ‘de;
200 Kg ağırlık [bunun adına da teknoloji diyorlar… başlangıçta 300 kg+]
Her biri 136 adetlik 5 modül de toplam 680 adetlik pil
toplamını paket kutulamasını ve management’ı Williams’ın hazırladığı custom teknoloji kullanılıyor.
Sadece lisanslama maliyetleri 30 bin $ civarında deniyorken varın bize faydasını siz düşünün..

 

7 Yorum

 1. Daha net ve anlaşılır bir kıyas için direk elektrik birimlerine çevirirsek bir litre benzinde 8.8kWh enerji eşdeğeri mevcut. Piyasadaki en büyük pile sahip (dolayısıyla en uzun menzilli) elektrikli arabalardan Tesla Model S‘in pili 85kWh iken rakiplerinden sadece birisi olan BMW 5 serisinde 70 litre yakıt depolama kapasitesi, yani düz bir hesapla 616kWh eşdeğeri enerji depolama kapasitesi mevcut. Ya da diğer yönde çevirirsek Tesla Model S sadece 9.5 litrelik bir benzin deposuna sahip ve 2.5 tonluk gövdesi ile performans aracı olmasına rağmen elektrikli motorun avantajıyla 450km yakıt(elektrik) almadan gidebiliyor. Yani ortalamada petrol eşdeğeri tüketimi 2.0lt/100km’nin bile altında. BMW 5 serisinde 9.5litre benzin deposu olsa en fazla 120km bir depo ile gidebilirdi ama petrolün enerji yoğunluğu avantajı 70 litrelik bir depoya 600kWh’dan fazla enerjiyi rahatça yükleyip ağırlığını hafif tutmayı sağlıyor.

 2. Tesla hibrid mi? Cık cık cık. Döşeneyim mi bir paragraf 😀

  18650’ler uzun yıllardır piyasada bulunuyor ve laptop bataryalarından hatırlayabilirsiniz. Şu kadar hücreli pil dedikleri hücre sayısı videoda gördüğünüz pillerin sayısıdır. Boyutuna göre en verimli olduğu düşünülen ebatlarda.

  Otomobillerde kullanımı biraz daha dikkat istiyor. Çünkü ciddi miktarda enerji çekimi yapılıyor ve frenlemede de kısmi şarj gerekiyor. Pilli RC aracınızın aksine Tesla ve benzeri otomobillerin batarya paketleri yüksek güç ihtiyacı sebebiyle su soğutma gömleklerine sahipler. Bu da ağırlığı bir kat daha artıran bir şey.

  Yarış ihtiyaçları elbette bambaşka, pillerin mümkün olduğu kadar fazla akım vermesi gerekiyor ki, alttaki FE bataryasının tepesindeki beyaz tıkaçlar muhtemelen su gömleğinin çıkışları. Yarış için bir şeylerin limitlerde üretildiği ve kullanıldığı düşünüldüğünde harcamaların böyle olması da doğal. FE’nin günümüze kadar ilk yıllarında bataryaları Williams Advanced Engineering temin ederken bir sonraki ihale McLaren Applied Technologies şirketinde kaldı. McLaren’dan yarış ortasında araç değiştirmeye gerek bırakmayacak yüksek kapasiteli bataryalar istendi ve şimdi ağırlığı azaltmaya çalışıyorlar 😀

  Bu lityum iyon /polimer bataryalar aslında yeterince hafif sayılırlar, ancak depolama kapasitelerinin ve şarj sürelerinin artması gerekiyor. İlk Lityum bataryalar cep telefonlarda Ericsson’lar tarafından kullanılmaya başlanmıştı ve zamanındaki T39m cihazımdaki bataryanın arkasındaki metal kapağa rağmen Nikel metal hidrid pillerden çok daha hafif olduklarını fark etmiştim. 18650’ler de hafif. Tesla bir dahaki üretimlerde az daha şişman 22650’lere geçmeyi planlıyor diye okumuştum. Bu arada Panasonic bu pillerin en büyük üreticisi ve harika kapasitelere sahip şeyler yapabiliyor.

  • 🙂 Eyw. güzel bilgiler. Döşenecen tabi.
   Çünkü zaten benim işim değil isteksizden doğan çocuk misali.:)

   Hybrid mi değil hem evet hem değil. PEV, BEV zor geliyor insanlara uygulama öngörüleri ile iyicede karışacak gibi duruyor bu tanım işleri. [Başlangıçta başlıkta yoktu başka bi hedef daha vardı bmw i gibi autom. üzerinden ama sonra hızlıca yazınca atlamışız geçti].
   Hele bizim ki düzey ülkelerde FMR, RML gibi öz. ler karışık geliyorken iyice karışık gelecek.
   Ben normalde tanımlara çok dikkat eden bir adamdım ama iş cereyanlılara gelince edemiyorum. 🙂
   Evet, çünkü kinetik enerji ve güneş vs gibiler ile elektrik rejenerasyonu varsa birkaç bakışa göre hibrittir.

   Kalan bilgiler ne güzel. Uğraşlardan ötürü bu senin bildiklerini herkes bilmiyor. 🙂 İşte F-e takip etmeyince böyle kısadan eksik güya bilgi vermiş oluyorsun. 🙂
   18650, 22650, 21700 nedir öyle benim de bildiğim şeyler değildi şunun şurasında 1 yıldır felan haberlerinde göre göre aşina olduk RC felan da değiliz malum yoksa AAA, AA dan başka birşey bilmiyorduk. 🙂 Mesela akşam F-e deki custom uygulamanın bi standard’ı type ismi var mı kısadan arayayım dedim bulamadım birşey.

   İşte benim düz hesap anladığım yine yarış üzerinden çok müthiş şeyler olacak algısı. Yaptığın o biçim kutuyu kimse arabasına koyamaz. 1, 2 milyon $ pazarı da dünyayı, bizi ilgilendirmiyor. 18650 mi geleneksellik ve yenilik diyelim yapabiliyorsan onla yapacaksın ki endirekt faideler direktlere yaklaşabilsin ha olmuyorsa da insanlara çok müthiş şeyler olacak algısı çakmayacaksın…
   Yoksa zaten insanların hayatına bir şekilde gelişerek giriyor o iş. Laptop pazarında mesela benim gördüğüm pek de gelişmiyor W lar düşmesine rağmen öyle şarjı 24h gidecek şeyler sunmuyorlar insanlara kendilerine göre para politikaları ile. Ama mobile pazarında henüz daha hw geliştiğinden direkt yansıyor ucuzlayabilen tech hemen sunuluyor güçler artıyor en azından çalışabilme sürelerini devam ettirebilmeleri gerekiyor. Yani isteseler box cell paketleri insanların evleri için satabilirler yok öyle bir gerçekçi emisyon kavramı..
   Çünkü; Panasonic, Samsung, Sanyo vs gibi markalar bu işin lideri otomotiv de Panasonic lider gibi birşey olmuş. İşin Kimyasal, malzeme tarafını zaten bunlar hallediyor. Bu alan hammadde yönünden devletlerin kavga halinde dahi olduğu bir alan. Bizim sevgili yarış markalarımızın yaptığı şey sadece global den bunları edinip paketi oluşturmak başka birşey değil. Tesla’nın bizi etkileyen otomotiv sanayii dünyasına gerçek etkisinin olmaması gibi bu Williams, McLaren cik (ölçeğe göre küçüklük) lerin bize bir faydası yok.
   Varsa da düzeltsinler yontsunlar bizi. 🙂
   Çünkü yanılmak istiyorum…
   Ömrü birkaç seneden fazla olmayan şeyler üzerinden insanların üzerinde geleceğiniz kavgası verilmesine kökten karşıyım. Verimlilik, gelişim ve medeniyet bu değil..

   Sağolasın.

 3. tesadüfe bak ya :)Bugün yemekte arkadaşla formula-e monaco yarışını izliyorduk.Dedik bunlar neyle gidiyor.
  eline sağlık abi :)şu cereyanlı arabalar hiç ilgimi çekmiyor ama o formula e deki bmw nin güvenlik aracıda baya şekil şukul du 🙂

  • Öyle tesadüf edince yazasım geldi bir an. Aslında hibrit kibrit işlere şöyle kısa kısa 1-2-3 diye reddiye yazma hedefim vardı ama bi türlü başlayamadık.

   çok tıraş benim için o bmw i8. içinde ICE var onun pillere şarj basıyor.
   Markacılar zamanında çok atar yaptılar bu işten çok güzel sport çıkar diye de çoğu gördü çıkmıyor.. Hadi bazılarına neyse diyorum çok ses etmiyorum. bmw zamanında yapmış olmak için hidrojenli de yaptı.

   çok matah şeylermiş gibi sunuyorlar bilmeyenlerde sanıyor ki o battery dediklerinin içinde nükleerler patlıyor, sıvı kimyasallar kardeş oluyor.. 150-200 kilo getiriyorsa lüzumsuzdur kaldı ki 1,9-2 tonluk şeyleri hiper car lan bu diye yediriyorlar insanlara. Yapamıyorsan yapıncaya kadar uğraş sonra önümüze getir. Vinçle kaldırıp koyduğu kutuyu değiştiremiyor beyefendi aaa pil bitti aracı değiştirelim… ne komedi ama. Bunun ismi de racing oluyor.
   Nasa onca yıldır cücük kadar reaktör koyup bilmem kaç milyon km öteye gönderiyor…
   Hiçbirşey yapamıyorsan farklı fikirsel döner motorlar var koy onu şarjet pilleri o da olmuyorsa turbine felan koy yani diyelim ki aaa yenilik.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]