Pilotlarının rolüyle WTCC’nin 13 yıllık macerası

7

7 Yorum

 1. “Merger with TCR International Series On 6th December 2017 during the FIA’s World Motorsport Council in Paris, it was approved the formation of the new World Touring Car Cup starting from 2018. The new series would utilize the TCR ruleset, which has been in use in numerous national and international touring car racing series, including TCR International Series. Cars would now have to conform to the new FIA WTCR regulations.
  As a result of the formation of the WTC Cup both the WTCC in its current format and the TCR International Series would be discontinued immediately.”

  https://www.fiawtcc.com/wtcc-becomes-wtcr-from-2018-new-rules-more-cars-more-races/

  Yani FIA sonunda WTCC’i de batırmayı başardı TCR ile birleştirip WTCR yapmışlar. FIA’a sıkıca bağlanan TCR için ne büyük talihsizlik… Onu da batırırlar yakında…
  FIA’nın yaptığı bir tane geliştirici iş olmayacak mı Allah aşkına…

  Bu arada adamım Andy Priaulx (Mr. BMW) WEC de yarışıyormuş hatta dereceler elde etmiş.
  Unutulmaz isim, rakibimiz 🙂 Alain Menu (The Touring Man) abimiz uzun yıllar önce aktif yarışmayı bırakmış keyfine takılıyormuş geçen yıl TCR e felan çıkmış.

  • Evet öyle oldu. Batması iyi oldu, böylece ‘ucuz ve özgün tasarım’ araç kurallarına geçtiler. Üreticiler şimdi seriye ne şekilde girecek, harcamalar araçlar nasıl olacak ona bakacağız.

   FIA, TC1 diye bir kategori uydurdu, araçları daha hızlı yapacaklardı, 1.6 turbo 380 hp, genişletilmiş, aero ile donatılmış araçlar geldi. Citroen domine etti, dört araçla gelip podyumu falan kapattılar, sonra kaçtılar. Honda ve Lada’dan başka üretici gelmedi, onlar da bir şey yapamadı. Bu sene Volvo işi becerdi de şampiyon oldular falan. BMW bu motoru yapamam dedi, katılmadı mesela. Muhtemelen bunu isteyen de Citroen’di.

   Başımıza ne geliyorsa FIA’dan değil de, FIA’ya baskı yapan üreticilerden geliyor işte. Bizim hibridler de Renault/Mercedes baskısıyla gelmişti.

   • Bu üreticilerin kabahati değil onlar, insanlar birşey ister yetkili olanlar, öğretmenler her isteneni yapmaz. Sen üretici kurtarıcı gibi yaşam sürersen bu hale getirirsin. FIA, TCR’e karışacağı üzere işler ucuzluktan yine her zaman ki gibi çıkartılmış olacak.
    Üreticileri eşitlemek mümkün değildir dünyada. O günün varlıklarına göre birisi mutlaka artı birşeyler ister. FIA, IMSA gibilerin işi üreticileri bir araya toplayıp ortak yolları buldurmaktır. Indy, ALMS de böyle yürüdü işler. Sıkıntılar hiç olmuyor değil kısır döngüler illa ki karşıya çıkar federasyonların işi bunları aşmaktır. FIA, 15-20 yıldır seri batırmada meşhur oldu. Hep aynı döngü işliyor. Her seferinde mi üreticiler suçlu. Üreticiler tabi ki ben böyle oynamıyorum diyor her seferinde aynı şey oldu. Birlikte oynayacakları düzen getireceksin, düzeni kafana göre veya birileri istedi diye değiştirmeyeceksin. Avrupa da seyircisi olmasa da müthiş giden tüm ortamlar FIA altında olmayanlar demek ki bu bize hatalı noktayı gösterir.
    Bir seri üreticilerin tercihleri ile batacaksa o gün batacak ki hatalardan çok çabuk dönülebilsin sen uzatmaları oynatmaya kalktığında en fazla 5 yıl sonra zaten batıyor. Tamamını da böyle batırdı. Renault/Mercedes baskısına karşı ne yaptı? hiçbir şey. Alternatif dahi koymadı ortaya. Koyduğu üreticilerin onlara söylediği şey. İşine geldiğinde kimse istemeden Halo gibi şeyleri getirmeyi biliyor.
    Hiçbir üretici mücadeleci ortamdan devasa krizleri olmadan ayrılmaz, ayrılıyorsa da zorla tutmaya kalkmazsın. Bir üretici gider başka üretici gelir motorsporları tarihi böyledir. FIA’nın ezelden beri yaptığı herşey bir, birkaç üreticiyi kollayıp diğerlerini kovmak. F1’de de dün tuttukları şimdi ne yani bizi kovuyor musunuz demeye getiriyor.
    Avrupalı alışmış böyle dandik yönetilmeye bu geçmişten gelen bir problemi. Efsane diye anılan bütün yok olmuş seriler avrupa da nedense böyle mi yapıyor amerikalılar bu işi. Bugün IOMTT, TopFuel’i ellerine ver 5 yılda içine ederler aq… Yersen gelişim var 🙂

    Dünyada

    • Peki FIA tüm bunları keyfinden mi yapıyor? Gelip geçen yöneticiler hiç mi ders almıyor?

     Gerekirse hükümet düşürebilen şirketlerden bahsediyoruz. Lobi yapma konusunda elleri herkesten daha güçlü, çünkü ellerinde gelince mutlu olacağın, gidince ise batacağın tek bir şey var; para.

     O parayla ünlü satın alırsın, gazete satın alırsın, kriz satın alırsın, skandal satın alırsın. İstediğini uçurur, istediğini indirirsin.

     Ferrari çekiliriz diyor, dangalak olduğu için bunu açık açık söylüyor. Sanki bize söylüyor. Kapı ardında herkesten duyulmuştur bu tip sözler.

     Mercedes-Renault-Nissan Avrupa motorsporlarında hemen her yerdeler. İstedikleri her şeyi yaparlar, yaptırırlar, yapıyorlar da. Ferrari de ben varım, tarihiyim diye kendine bir yer bulmuş övünüyor.

     PSA büyümeye çalışıyor, FCA ise dün GM’in yaparak battığı şeye yöneliyor. Sonlarını göreceğiz. Ama bunu yaparken federasyonları, devletleri, kanunları, hükümetleri kendi işlerine gelen yöne çekecekler.

     Peki şimdi suç düzenini bu adamlar at koşturamasın şeklide yapmasına izin verilmeyen adamları suçlu gösterirken, bunu ortaya koyan ve yönlendireni sadece fırsatçı kategorisine mi indiriyorsun?

     Sahi şeyi sorayım; VW’a EU’dan bir tane ceza geldi mi Dieselgate şeysinden? 😉

     • rte bütün bunları keyfinden mi yapıyor? hitler bunları keyfinden mi yaptı?
      Başka sorum yok hakim bey. 🙂

      Sır şurada;
      “Sen üretici kurtarıcı gibi yaşam sürersen bu hale getirirsin.”

      Kısaca sorunun temeli daha büyük başta bizim millet olarak çıkmamız gereken avrupalı kafasında… Bunu bu millete mensup olduğum için derim yeni gineli olsam durum öyle olsa orası için yine söylerdim. Biz global olmak zorundayız tekil pazar kafasında değil.
      Çünkü bizim gibi bu acizliğin toplamı ekmeğe yağ sürüyor. Diğer iki büyük pazar topyekün bu kafaya sahip değil çünkü otomotivi tekil kurtarıcısı olarak görmüyorlar.
      Ben burada tabi ki şirketleri değil oyunun kurucusu hükümetleri yani FIA’ı suçlarım. Burada şirketler oyuncaktır, oyuncudur, araçtır. Hükümetler patladıklarında kendilerine patladığını biliyor…
      İşte 1 milyar insanın bu ekmeğe yağ bal kaymak olması rahatsız edicidir.
      Rotary’li 787b’den beri olanları bir kenara not edelim. 🙂

      Evet cezalar geldi İsviçreden Almanlara kadar değişken şekillerde rakamlar geldi. Peki nasıl geldi? kendilerine şikayetler ulaştığı halde USA’lılar ipliği pazara döktükten sonra geldi… 🙂 aaa sen ne yapmışsın böyle dediler bu bizim adaletimize uymaz dediler. 🙂
      Fransada ki toplantının gündemine de gelecek bakışının değiştirilmesi gerekliliği üzere böylece geldi. 🙂
      Hatırlıyor muyuz hepsi herşeyi bilmesine rağmen geciktirdikleri ve zamanını kolladıkları Bernie rüşvet bahsini ve alman yargılamasını.

      Kısacası ben hedef küçültmek zorundayım tüm gücü ve yetkinliği elinde bulunduran FIA suçludur. Sırp kasapları cezalandırmada yıllarca oyaladıkları gibi FIA eliyle oyalayacaklardır insanları. FIA’nın derdi motorsporları felan değil zira dokunduğu her seri o yüzden batıyor eninde sonunda.

      Öznel alanda konu ve güç sahnesi amerikalı Liberty özelinde saklı. Ya sahneyi değiştirirler yada batarak defolup giderler. 🙂
      Para gücü satın almaya yetiyorsa ümit beslemeye devam edebilirsiniz yetmiyorsa happy years old mans 🙂

 2. Çok iyiymiş yav isimleri lakapları gördükçe güldük 🙂 Adamımız Yvan ve Gabriele… görmeyeli birazcık daha yaşlanmışlar 🙂 kimilerine göre beceriksizlik bana çok güzel bir olay gibi gelir o kadar yıl bir seri de yarışıp insanlarla ayrılmaz ikili üçlü beşli olmak… Bir seri de kült isimler, ömürlük, mihenk taşı denilse WTCC gelir aklımıza.
  Onun da tadı kalmadı galiba pek bakmıyoruz. En güzel zamanları E46, E90 zamanları hem sim oyunculuğunda da. Oynardık, açar napıyorlar diye izlerdik. Sim hevesinde belki de en fazla oynadığım seridir setup yapmayı öyle öyle öğrenmeye çalıştık. 20 den fazla aylar süren şampiyonam vardır. E46’lar Leon’lar, Alfa’lar içimize işlemiş. Kutsal rekabetin temsilcileri Touring Legends.. çok güzel düşünmüşler.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]