Pikes Peak rekorunu kıran Volkswagen I.D. R

2

7:57.148

2 Yorum

 1. Unlimited class dahilinde o biçim derece… Önce 10 dk bariyeri oluştu sonra 8’e indiler şimdi de 8’in altına.
  Bunları daha çok üreticilerin nadiren gerçekleşen odağı şeklinde düşünmek gerekiyor. Açık bir kapışmaları da pek yaşanmıyor. Çıkıp basıp kaçıyorlar.
  Pikes Peak International Hill Climb serbest, ucuz efsanevi cup’lar içerisinde en meşhurlarından birisi. Aşırı zorlu bir tırmanma yarışı. Dünyada bir çok pikes peak alanı var ancak Colorado’da ki PPIHC en meşhuru. Bunlar rakım değişiminin çok daha düşük olduğu ve ekseri daha temiz asfaltlarda dönülen diğer tırmanma yarışlarına pek benzemiyor. Geçmiş yıllarda Judd V10’lar gibi efsane sesli bineklerden bozma makinelerin videolarını çok paylaşmıştım işte onlar rally, tırmanma etap kayıtlarıydı genellikle…
  12.42 millik yani 19.99 km’lik 156 dönüşlü 4000 m üzeri rakıma tırmanılan uçurumlara uçma tehlikesi bol olan bir yer.
  Atmosfer yoğunluğu büyük değişen olduğu için charging’e ve eğime göre 4WD’lara ihtiyaç duyuyor. DF muntazaman değil ancak gerekli. Makine dairelerinde ki ısınma aşırı…
  Dünyanın süper makineleri genellikle büyük hacimli (turbolamanın maliyetli olduğu), ağır, Rear Motor Layout olduğu için pek burada göremiyoruz. Prototype benzeri görülen makinelerin de konfigürasyonları oldukça farklıdır. LMP, GT1 gibi makinelere büyük paralar harcayıp ortama süren pek olmuyor yani. O yüzden sürelerin de düşük yatırımcıların varlığı ile pek hızlı geliştiği söylenemez.
  Büyükler ortama özel makine hazırladığında yeni rekorlar oluşuyor genellikle.
  2013 de Peugeot girişimiyle Loeb Peugeot 208 T16 Pikes Peak aracıyla 8:13.878 Unlimited class derecesiyle rekoru epey aşağıya çekmişti…
  Malum asıl meşhur olan 1988 Peugeot 405 Turbo 16 ile 10:47:22 ile 10 dk bariyeri oluşmaya başlamıştı. Ari Vatanen ustanın acayip sürüşüyle kayıtlar meşhurdur. Ondan önce 82-86 arası Audi’nin üstelemeleri ve rekorları var. Peugeot o dönem bir makine oluşturmak için 1 milyon $’lık bir bütçe hazırlamış ve yeterli olmamış. Malum Jean Todt transferi ile atak yapan Peugeot dönemidir.

  Onun dışında serbest insanların gayet ucuza oluşturduğu aşırı yüklü makineleriyle farklı class’lar altında dönülmekte. Ör: https://www.youtube.com/watch?v=Qm0jBfVsm3I
  Değişken ve küçük hacimlerde bulabileceğiniz en yüksek HP’li (750 ila 1000 hp) gayet ucuz track setup makineler genelde bu ortamdan yola çıkar. Bir kaç yıl tırmanmalara katılır ve zaten üzerine kurulduğu eski, ucuz motorlar ömrünü tamamlar… satılır veya hurdaya çıkar, kimi zamanda hırçın görüntülerinden dolayı da müzayedecilerin elinde depolara düşer.
  Hazırlanan birçok 2-4 Lt hacimlerinde turbo charging yüksek beygirli makine iş PPIHC’e geldiğinde çatlayıp etabı tamamlayamıyor. Buraya özel debriyaj ve şanzıman gerekiyor. Air Inlet tamamen ayrı planlanmalı. Geçmişe göre yüzey gayet temiz, asfalt olsa da (asfaltlanması kimilerince eleştirilmişti) yürüyeni ve tahrik millerini kırmak oldukça kolay gerçekleşiyor. O yüzden de parası az garajlar genellikle exhibition altında sadece show olarak hardcore yürümeden çıkabiliyor.
  Şöyle ifade edebiliriz ki harika mekaniklere sahip ferrari gibi makineleriniz o yokuş ivmelerinde debriyajı etabı tamamlamadan dahi bitebilir. Yüksek devir çevirmek orada zaten oldukça riskli… Düşük devirlerde torque çizginiz çok daha iyi olmak zorunda.

  Yukarda ki rekor, https://www.youtube.com/watch?v=4uZLQvuwsgg
  Sınırsız platformda gerçekleşiyor ancak yakın çeyrekte oluşan EV araçlara referans sunuyor. Geçmişte electric araçlar unlimited class’ta yarışıyordu sonradan bunların sınıfları oluşturuldu.
  Bir de rekor gibi statistic listelere girilmeyen çekici, buggy gibi şeylerin yürütüldüğü Exhibition Class mevcut daha çok oraya giden heyecanlı izleyicilere show sunmuş oluyor.
  Yukarıda 10 dk bariyeri dedik. 2 ve 4 tekerlilerde halen 10 dk süreyi yakalamak garajlar arasında olağan üstü kabul ediliyor. 9 dk küsür gibi dereceler var ki onlar daha fazla üzerine düşülmüş çalışmalar…

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]