MotoGP: İmkansız kurtuluş mümkün müdür?

4

Bu da ek;

4 Yorum

  1. Klasik lowside kayışından lastiklerin oldukça yüksek açılı yanaklarına güvenerek kurtulabiliyor. Lastik hamuru da hayati önemde. Aynı düşüşü standart bir supersport’ta asla kurtaramazsın.

    Birkaç yarışlığına Superbike’tan MotoGP’ye geçen Jonathan Rea şuna şaşırmış: “Bana dediler ki, viraj içinde ön frene abanmazsam lastik yanaklarını ısıtamazmışım.” Viraj içinde ön frene abanmak. Motosiklet süren daha iyi hayal eder (edemez) bunu.

  2. Tamamen bilinçli yapılmış bir hareket. Motor altından çıktıktan sonra ki gaz vererek direksiyona verdiği açının sonucu. Ama motora tutunabilmesi büyük olay. Motor kalkıp gider pilot kalır böyle durumlarda 😀
    1000 cc’lik bir motoru basit bir bilek hareketle neredeyse tek ayak üstünde tek elimle kaldırabiliyorum. Devrilen motosikleti kaldırmak için 3 – 5 kişi gerektiğini anca Moto GP Marshall’larında görüyoruz zaten 😀

  3. Daha evvel ki gün bu kurtarışların derlemesini izlediydim ha. Şu ikinci kuvvetler yönüyle çok ilginç yav asılıp kendini çekiyor motor yinede devrilmiyor amortisörler epey kapanmış bir de.. benim kafam basmaz. 10 defa olsa 1 defa böyle sonuçlanabilecek şey.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]