Lewis Hamilton (P1) vs Sebastian Vettel (P2) 2017 Melbourne Q3

11

11 Yorum

 1. Burdan devam edelim.

  Hızlı geliyor derken düzlük hızına bakmayın. İlk fren basma anına basakarsanız. Hamilton soldaki 2. kırmızı bayraktan önce frene abanıyor 310’a düşüyor. Vettel ise bayrağı geçince frene basıyor.Kerbe vurunca 2.viraja girerken aralarında 20 km gibi farklar oluşuyor haliyle. Vettel orda kerbe vurmasa daha iyi çıkardı Hamiltondan.

  • Vettel geç fren yapıp risk almış, Hamilton ise erken fren yapıp yarış çizgisini garantiye almış. Vettel geç fren yapsa da ilk viraj girişine kadar olan süreçteki hızlar neredeyse aynı ama geç fren yaptığın zaman aracı çizgiye oturtmak zorlaşır o yüzden kerbe çıkmış ve sektiğini net görmek isterseniz video’yu 0.25 hızında izleyin, sektiği net belli oluyor. Viraj çıkışında da Hamilton daha avantajlı çizgi ve kayıpsız çıktığı için düzlüğün sonunda neredeyse 1 araba boyu fark atmış oluyor. 5. viraja girdiklerinde net belli oluyor.

   • Aynen. Küçük bir analiz yapayım. Zaten devamında kontra verdiği 9.virajda da Hamilton 2. kırmızı bayrakta basıyor frene, Vettel 1.kırmızı bayrağa bir araçlık mesafe kalınca basıyor frene. Orda da haliyle kontra oluyor. Sonra S viraja gelirken yine geç fren yapıp S viraja giriyor, ve Hamiltonun S virajdan çıkış hızından 15 km daha iyi çıkıyor. Ondan sonraki devamında Hamilton ikinci bayrağı hafif geçince frene basıyor, Vettel ise 1.kırmızı bayrağın tam önünde basıyor ve tekrar kontraya düşüyor. Devamında zaten Hamiltondan geç frenleyerek ve hata yapmayarak daha iyi bir mor sektörü yakalıyor.

    Yani burdan anlayacağımız Vettel Ferrarisine güveniyor ve büyük risk alıyor. kış testlerinde analizcilerin yorumlarında zaten Ferrari’nin virajlara çok geç girdiğini ve stabil halde olduğunu söylüyorlardı. Burada tam anlamıyla dengeyide yakalamamış olabilirler veya pistin bunu yapacak araca uyacak karakterisliği yok belki bilemiyeceğim fakat Ferrarinin daha yüksek hızlı virajlarda ve viraj çıkışlarına uygun geç frenaj yapıp hızlanmasına olanak sağlayan pistlerde yakalanamaz olacağını söyleyebilirim şuanlık.

    • 11. ve 12. virajda Vettel daha hızlı onu fark ettim.

     Barcelona, Melbourne’ye göre kaçış alanı çok daha fazla ve asfaltı daha iyi. O yüzden oradaki gibi bir denge burada çok zor ayrıca oradaki virajlarda buradakilere göre daha geniş yani daha çok risk alınabilecek bir pist Barcelona.

     Ferrari gerçekten sağlam duruyor ama Mercedes çok azda olsa hala önde gözüküyor. Hamilton’ın turu bana çok zorlanmış ve risk alınmış bir tur gibi gelmedi. Mercedes’te daha fazlası olabilir ama Ferrari gelişim yarışında iyi işler çıkartırlarsa bu sene güzel sonuçlar alınır.

     • Nasil zorlanmamış.Adam kastırıoda kastırıo nasil risk almamış. Adamların her seneki aynı stabil zorlayici q3 turuydu.Sen galiba Vettelin turundan çok etkilendin, Hamilton öyle zorlamadi diye aklinda soru işaretleri var fakat birisi Ferrari birisi Mercedes. Şöyle düşün biri ducati biri yamaha 🙂

      • 😀 Tamam hepten de zorlamamış değil ama hızlı gitmesi zorladığı anlamına gelmez. Kendin diyorsun Hamilton hep daha erken fren yapmış diye 🙂 Vettel gibi risk alırsın, aldığın risk tutarsa daha iyi tur gelir 😉

       Ama o tur en fazla 0.1-0.2 saniye arası hızlanır. Daha fazlasının çıkacağını sanmıyorum.

       • Aracı öyle frenleyemiyorsa biz ne yapalım yani. 🙂 Bu geç frenaj işini bugüne kadar RBR çok iyi yapıyordu.
        Bugün q3 te o kadar bilinmezlik vardı ki yemezdi ultra zorlamamak. Ayrıca Mercedes aracını öyle geç frenaj yaptırsın bakalım frenlerinin haline ne olacak. Bi kere aracın karekterisliği fren ısınmasına meğilli. Bir turda olsa bilemHa bunu çözdülerse bakalım diğer yarışlarda 🙂

        • Aracın tek tur performansını boş ver. Yarın yarışta ne yapacaklar onu bekle asıl. Hele Vettel ilk virajda 1.liği alırsa, vanayı ne kadar açacaklar ya da açabilecekler mi merak ediyorum.

         Dipnot: Ferrari stratejide batırmaz ise 😀 Tabi Vettel karşı koyuyor genelde ama belli olmaz güvenemiyorum 😀

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]