Jean Alesi’nin Ferrari 412 T2 F1’i Spa’da [V12 içerir!]

32

32 Yorum

 1. Bu arada @M1CHAEL duysun, Marchionne amca ne demiş…

  Ferrari’nin yıllık 10.000 araç satışını geçmesi gerekiyormuş, bunun yolu da emisyonları azaltmakmış. Firmanın hibrid araçlara geçişi olarak en geç 2025’i gösteriyor süveter adam.

  • Yeni birşey değil ki daha koltuğa geçtiği ilk aylarda daha trf1 açıkken demiştim 🙂 Boşuna ne zamandır heryerde demiyorum bu ahmakların niyeti koca markayı lamborghini’e çevirmek bu hayallerini de açık açık gösterdiklerinden söylüyoruz. Bunlar bu kadar anlıyor işte bu işten millet bir de f1 de bunlardan birşey bekliyor.
   Luca’yı niye kovdular sanıyoruz f1 le felan alakası yok işin… adam getirdi bu elit hale markayı saçma gördü tabi doğal olarak anladılar ki bunla yapamayacaz bu işi.. Luca boşuna dudak altından demedi bu chrysler’ın bunların kafasına soktuğu şeyler yanlış diye.
   10 bin de değil gallardo ne kadar üretildiyse ondan 1-2 bin daha fazla satmak 400 serisini.. California ayarını varsın dünyalı tahmin etsin. Boşuna demiyoruz bu kafa ile 30 sene sonra FERRARİ diye birşey yok…

   Adet artınca emisyonları düşürmek gerekiyor tabi ki şirket ve group bazlı hesaplanıyor bunlar. Bu motorların da daha low level olması demek yani al sana kalas lamborghini işi.. Audi, Lambonun hacimli motorlarını group içerisinde elimine ediyor.

    • FCA’nın büyük patronu Fiat nasıl yanına verecekler 🙂
     Kısa yazıcaktım ama olmayacak.
     Evet, şirket ve group ölçeğinde üretim adetlerine bağımlı olarak böyle bir kurallama var burada yönetim ilişkisi de söz konusu misalen Porsche’nin bu konuda düzeninin mecburi değiştiğini biliyoruz ancak bunlar halka açık kural, denetimler değil ben de yıllardır yüzeysel biliyorum elimizde ayrıntı yok. Birleştire birleştire ancak fikir sahibi olabiliyoruz.
     R8’in üretilebilmesi için bir nevi yeni hacim vizyonunu onaylattıklarını ucundan da olsa biliyoruz. Adetlerde kesin limitleri bilmiyoruz ama.
     Ferrari’nin aslında euro 6/7 planına kadar herhangi bir sıkıntısı yoktu herşekilde butik üretici seviyesinde kalıyordu. Toplam emisyonda anlayabildiğimiz bazı kurtarırları vardı ancak bunlar değişmiş oldu.
     Hatta bunlar zamanında tartışılırken biliyoruz ki supercar’ları ayrı tutun arkadaş bunlar dahil olmasın bu sanayi yönetimine dendi ama kabul edilmediğini duydum sadece, sonucuyla anladık ki dinletemediler sanıyorum almanların o işte yine etkisi büyük.
     İşte o sebeplerden yıllardır dedim ki bu motorları ferrari’nin bir şekilde kabul edebilme nedenleri hatta zorunlulukları var bir kısmıyla bahaneler ekliyor olsam bile.
     Velhasıl Ferrari’i turbo kullanmak zorunda bıraktılar. Ferrari bu motorlarla da çok şey öğreneceğine inanıyordu o da ayrı bir bahis konusu tabi. Yani gerçek sonucuyla 488’in var olma sebebi herkes yapıyor furya şimdi böyle… vs değil mecburlar buna. Ferrari’nin elinde sadece 0 dan dökülmüş V12 ve çoğunluğu müşteri için V6 var bütün bandı yenilemeleri büyük iş yani zordu.
     İşte bu yukarıda ki tolerasyonu da sanıyorum california’ları arttırarak, şirket ölçeğini değiştirerek ve motor müşterisi ölçeği getirerek ve arttırarak sağladılar. Bunların hepsi tabi ayrı birer madde.
     [Mesela Lambo motorlarının mühendislik sahibi lambo ama üretim sahipliği audi de böyle de yırtıyorlar]
     Velhasıl hangi birini yazacağımı şaşırdım şöyle bitirelim.
     http://www.businessht.com.tr/guncel/haber/1137134-ferrari-halka-aciliyor
     Ferrari de beklenenin çok üzerinde halka açtılar anladığım kadarıyla markayı kendi ticari dünyalarına göre sağlamlaştırmaya çalışıyorlar.
     Yani butiklikten çıkarma bir hayal olması gibi sağlam sac ayaklı marka olmasını istiyorlar.
     Ferrari, Lambo, Porsche gibi firmalar karlı görülseler bile topun ucundadır her zaman çok hassastır ve çok çabuk batabilirler bu iş pahalı bir iş. [Bu ölçeğin çok çok altında ki Mclaren da o yüzden batışın ucundan dönüp dönüp duruyor. ki halen yok olmanın eşiğinde]
     Yani ortada görülen paralar bu markaları tek başına ayakta tutmaya yetmez.
     Ferrari’nin bir technology tarafı da yoktu şimdi anladığım kadarıyla bunu da sağlamaya çalışacaklar.
     FCA a işte bu tip nedenlerle dahil edilmedi bilmem anlaşılabilir oldu mu. Bir nevi Fiat, Ferrari’de ki büyüklüğünü küçültecek zaman içerisinde. FCA a tedarikçilik yaptırarak da sağ cepten sola işi malum hani.
     Peki böyle oluyor da chrysler nasıl karışabiliyor işte orada yönetimsel başka alt konular var. FCA’nın asıl büyüğü Fiat yani agnelli zaten chrysler ve dodge’u kurtaran da onlar sayılabilir ama mesela exor var büyük ortak exor ferrari de de ciddi hissedar.
     İşte o garip bağıllardan FIAT SPA ve Ferrari SPA kendi başına halen duruyor ama bildiğim kadarıyla Maserati SPA devredildi.

     • Şimdi aklıma geldi ha peki diyeceksin bunlar marka için olumlu şeyler değil mi 🙂 brand yönünden işte kurguladıkları ticari kafa yönüyle dünya için değil onlar için öyle. Ferrari’i herkes kendi mevkisinde devam ediyor görmek ister sen sağlam yapıyorum diye gidipte mevcutta daha aşağıdakileri hayal edersen total de daha çok gelir üretirsin ama birim başı gelirin acayip düşer.

   • Toplu yazalım.
    Birgün herkes gerçekleri anlayacaktı ama çok geç oldu. Halen anlamayan milyarlar var gerçi. Laflara kanmamak için teknik bilmek zorundasın. Lafazanlıklarını karşılayamayacağını daha ürünler piyasa olmadan söylüyorduk. Hep dedik ki koca dünya tüketimi 25-30 tane motora kalmadı.
    Bilmişlik, artizlik felan değil mesele dieselgate milletin gözüne sokulmadan bu emisyon işi baştan sona yalan dolan sadece olay sanayi savaşı deyip duruyorduk halen birşey değişebilmiş değil. Yine çok evvelinde bunlar ecu yu şanzımanı bütün software’leri hileli kurguluyor bunun başka yolu yok diyorduk al haberleri daha anca düşüyor piyasaya
    https://forum.donanimhaber.com/m_121663345//tm.htm#121663345
    Çünküme 🙂 ben yarış mühendislerinin muhabbetlerinden geç bunları katalitik konvertörlerde kimyasal olarak hile yapıyor olmalıları hiç yoksa 4-5 sene önce okudum.
    Hiç yok yere bir grubu 10 yılda dünya kralı yapacaklardı az daha ancak iş ondan ibaret değil bu işin içinde herkes var.

    Herşeyin son noktası bu tip motorlar ve bu tip elektrik uygulamaları olamaz hiç rakama girmeden bunların V10 lar kadar verimli olmadığını yazalı çok zaman oluyor.
    Halen dünyada 0 dan V12 dökülüyorsa mono yada dual block V16’ları düşünüyorsa insanlar milyonlarca V8 üretiliyorsa kimse son nokta diye bu hacimlerle kendisini kandırmasın. FXX K a 1,6 1k hp lik motor koy bakalım yüzüne bakan oluyor mu.

    Bak Günay da yiyor bazı yalanları 🙂 KERS ile yıllar içerisinde düşünülmesini sağlattıkları şey bu. Devir elektrik devri değil yakın devir dahi değil öyle olsa şayet al bugün dedik Formula E de araç değiştirmezler ünite değiştirirlerdi. 🙂 Dünyanın asıl problemi otomobiller değil yarış araçları hiç değil ticari ve askeri araçlar asıl ancak bunu göze sokan prof. sayısı bile parmakla sayılıyor ancak çünkü ucu başka şeylere değiyor çünkü otomobil sarf malzemesi fikir üret sat sat dur.
    Dizel dediler patladığını gördünüz 🙂 en azından 2040-50’e kadar devir gerçekçi şekilde elektrik devri olamayacak bunu hepsi biliyor ama öyle söylemiyor 🙂 Dünyanın geniş katılımlı elektrik ve solar vs doğal enerji kaynakları halen uzak geleceğinin planı. Bunun için ilk önce insanlığın transistör çağı gibi hiç yoksa hukuktan tut ağır sanayiye kadar seviye atlaması gerekiyor. Kuantum çağının henüz daha çok başındayız. Seviye atlamalıyız çünkü birçok yönden mevcut tekniklerin limitlerine ulaştılar. Geniş katılımlı level up için yeni tekniklere geniş katılımlı ulaşılması gerekiyor.
    Hani yeni teknoloji yeni döktük bunu diye giydiriyorlar ya mahallelerimizi dolduran motorlar 15 yılda %15 dahi gelişemedi sadece kağıda döktükleri yalanları satıyorlar. Ve üzerine bekliyoruz ki %50 tamamen başka bir teknik altyapısı, teknoloji bakışı olsun… mümkün değil öyle bir dünya:) Bazı alanların birkaç katlı ilerleyişi aldatıyor bizi genellikle.
    Daha taze konu birileri diyor ki ICE ‘leri 2025-30 lara kadar yasaklamalıyız 🙂 alkış kıyamet kopuyor sonra yine çok da üst düzeyden olmayan yine benzer politik birileri yok gerçekte öyle bir dünya uçma diye cevap veriyor alkışlar havada kalıyor. 🙂
    Çok rahatlıkla öngörebiliriz ki 2050-80 arasında milyarlarca ICE halen yürüyor olacak.
    Göreceksiniz önümüzde ki dönemde tekrar bir yol çizecekler ya o ncg gibi doğal kaynak ürünü olacak yada hidrojen gibi bir çözüm. Zaten aklı selim birilerinin asıl eleştirdiği konu da bu… kendi kaynak sıkıntınızla dünyayı ekonomik buhrana sokuyorsunuz ncg erken bir çözümdü ve niçin hidrojenin önünü kestiniz diyerekten… 🙂
    Velhasıl F1 ve WEC ancak ve ancak V12 ve vb türevleri olmalı alt dünyada ki tutumlara bakarak evet V10 daha hafiflik için olabilir V16 da kaçmak için uzak durulabilir ancak düşünceler buyken sen gidipte 250 kilo ağırlık katıpta pilli bebek ünitelerle eh bu kadar oluyor diyorsan zaten mantık dersinden baştan çakıyorsun.
    Bakın hacim yazmadım hacimler düşebilir 6-7 lt kimse beklemiyor gerçekte ancak kanunlar bu mevcut düzende halen değişmedi hacmi küçültüyorsan silindirleri arttıracaksın… ses ve ivmelenme istiyorsan hacmi arttıracaksın.
    ICE nin tarihi 130-140 yıllık kimse bir 10 yıllık an da değiştiremez.

  • Ben kısmi olarak hala destekliyorum.

   F1 her şeyin son noktası olmalı demiyor muyuz? O zaman içten yanmalı motorun son noktası olsun dersek, bir şekilde forced induction kullanmak zorunda kalınıyor. Aynı zamanda içten yanmalı motorlar geleceğin teknolojisi olmaktan çok uzak, ileride buharlı motor gibi kalacaklar. Devir elektrik devri. Tüm bunlara baktığımızda F1 doğru yolda ilerliyor.

   Bizim işimize gelmiyor, orası ayrı.

    • Aslında belli gibi ama ne olacağı meçhul çünkü sanıyorum çok değişken olur. Grafen gibi şeyler olur ki benzer düzey, mantalite de birçok çalışma olduğu duyuluyor, okunuyor. Hangilerinin öne çıkacağını zaman yani ekonomi belirler ama şuan ki geliştirme, deneysel kullanımda olanların mevcudundan çok da farklı birşey olabilir. Bilinen şu artık malzeme geliştirilmiyor malzeme dizayn ediliyor.
     Carbon fiber atom üstü geliştirilmiş bir alaşım malzeme ve şuan limitlerine yakınlar üzerine ancak malzeme ölçeğinde gelişim sağlayabiliyorlar.
     Bu tip alanlar henüz çok belirsizmiş gibi görünüyor yukarıda tam zıddı şeyler söyledim amma 🙂 işte olayın ölçekleri farklı orada karıştırıyoruz gibi. Mesela henüz taze sayılabilecek 3D printer’lar gelecek dendi ama 10 yıl dolmadan geleceğin onlar olmadığı ortaya çıktı. Likit hammaddeden katı modelleme yapan ortaya çıkınca daha da ilerisi olacak gibi görünüyor.
     Ve öğreniyoruz ki askeri alandakiler uçuk denilecek malzemeleri kullanmaya çoktan başlamışlar ve henüz öğreniyoruz diyorlar.
     Karbon fibere gelince düşün daha biz kullanmaya başladık bile diyemiyoruz kaç yıllık geçmişi var daha 5-6 sene önce ancak supercar’lar da aktif kullanılma başarılabildi. Ki o bile yarışlardan tam tekmil transfer edilebilmiş değil bir de bunun geniş katılımlı otomotive tam takır inişini görebilme var.
     Başka benzer misalle on yılın çok üzerinde hızlı cpu, gpu gibi şeyler var ancak daha birkaç yıldır bunlar otomobillere girmeye başlayabildi yani çok geriden geliyor. 586 serisi bir cpu bir F1 aracının bütün processini karşılamaya fazlasıyla yeterli olduğunu biliyorum ancak mesela mevcutta hayali kurulan ai formlu auto pilotu karşılayabilecek düzeyde değil xpu mimarisi.

   • Birisi bana link atmıştı,İbrahim abimi hatırlamıyorum. 3 sene içinde turbo dizel motorları emisyon kuralları yüzünden kaldırılacağını okumuştum. Fordla opelmiydi bilmiom,İbrahim abi koş yetiş 🙂

     • euro7 i zaten hemen hiçbirşey karşılayamıyor bunların mevcutta yazıp çizittirdiklerine göre lpg ler dahil 🙂 evet sadece ister batteryleri şarj ettir ister yardımcı olarak kullan küçük ICE içerenler karşılayabilecek durumda.
      Asıl olay euro6 reklamlarını çok güzel yaptılar ettiler milletin elinde ki benzinli motorları çöp ettiler şimdi hazırız yapıyoruz dedikleri kendileri de karşılayamayacaz galiba diyorlar çünkü zaten tüm sektör eu6 a geçebilmiş değil.
      Yamuk marka 10 yıllık hitler motorunu modernize edip yeni motor bu… bak euro5 diye kakaladılar insanlara.. devasa para harcadılar istediler ki herkeste harcasın. 🙂

    • + Tüm bunlara baktığımızda F1 doğru yolda ilerliyor.

     İşte F1 buna yöneldiği için şuan ticaret kısmı dönen tonca palavralar ortaya çıkıyor. Yukarıdada yazmışsın Ferrari ile ilgili zaten 🙂 Bu yüzden seyir zevki vermeyen bir spor haline geldi kısacası.

   • Bana göre F1 geleneklerinden vazgeçmeden geliştirilmesi gereken bir spor dalı. Verimliliği V10 ya da V12’de arttırmayı denesinler birde, bakalım ortaya ne tür canavarlar çıkıyor 🙂

    O yüzden ben buna işlerine gelen teknoloji ve verimlilik diyorum 😀

    • Eskiden V10 ların verimliliğini sıvı o2 yakan adamı uzaya çıkaran motorlarla kıyaslarlardı 🙂 Şimdi şöyle oran var böyle oran var diye lafazanlık yapan MB var.
     Vakti zamanında 1100 leri gören bmw valve leri enjeksiyonu kısıtlamaya başlayınca aaa yeter artık sıkılmaya başladık biz bu işten diyordu şimdi komik arabalara komik bile olmayan motorlar koyuyorlar al gör işte
     https://forum.donanimhaber.com/m_121618192//tm.htm#121618192
     alayı aynı itliğin yolcusu nesine saygı duyalım.
     Yürüyemeyen bmw, merso lar gırla satılıyor… bir de bunlar büyük marka oluyor nasıl oluyorsa artık.

     Geçen aklımdaydı başka konuda bunlar 1100 leri aşıp birileri durduralım bunu yav derlerken dünyada 1k hp lik makine parmak sayısıncaydı şimdi 500k $ a 2500 hp alan yığınla züptürü insan var tabi waoov diye saygı duymazlar böyle f1’e.
     2005-06 larda felan forumlarda nasıl dalga geçerlerdi Indycar la şimdi göremiyorum pek öyle şeyler dün gülünenler tokatladı geçti 🙂 dizeli dünyaya yedirdikleri gibi verimli la bunlar diye yediriyorlar.

     Başka aklıma gelen birşey. Güya lafta technology war… formula e.. paso şöyle böyle diye pompa geçiyorlar. Lan diyorum yarış içinde araç değiştirildiği nerde görülmüş böyle saçmalık mı olur beceremiyorsan yapma o zaman… İlk elektrikli araba satılalı 15 yıl olmuş bu mallar bunlarla prim kasmaya çalışıyorlar. İzlemiyorum tabi nesini izleyeyim.

     • +1

      200 milyar civarı para verip 80 milyar civarı arabayla kapışmak 😀 Yurt dışında da bu araçların fiyat farkı gene aynı düzeyde ki o kadar fiyat farkını tasarım ve marka farkına veriyorsun ama araba gitmiyor. Hadi iç mekan kalite farkı bi kenara da motorun bu kadar fiyat farkına böyle olması gerçekten rezillik.

      2. paragrafta dediğine benzer şeyleri daha önce de bir çok kez yazmıştım. F1 kendine has ve özel olmalı diye. Sokakta gördüğümüz arabayla aynı teknolojiye sahip bir F1 aracı ne kadar ilgi çekebilir ki.

      Markalar kendi çıkarları uğruna mahvediyor sporu ve mahvetmeye devam edecekler gibi de duruyor. FIA’da da 1 tane bu duruma engel olacak adam yok. Markaların spordan çekilmesinden çekiniyorlar büyük ihtimal ama cesareti olan birisi kurallar bu ister kalın ister gidin demediği sürece böyle gidecek gibi. 2020’den sonra düzeleceğini pek sanmıyorum hatta şu anki duruma bakınca daha beterini bile görürsek şaşırmam.

      Formula E’yi 2 kere izledim o araç değiştirme olayını görünce ilk anlayamadım zaten 😀 Elektrik bitti hemen yedek araca atla 😀 Daha 1 yarış mesafesi bile çıkartamayan batarya üret üstüne bunu hızlı şarj edebilen teknolojin olmasın e napalım bu kadar az süren yarışta olmaz o zaman 2. araç koyalım. NE TEKNOLOJİ AMA 😀 E hani siz bu işi araçlarınızı geliştirip pazarlamak için yapıyordunuz. Müşterilere pazarlarken o “Müthiş teknolojinizden” bahsedersiniz artık. Harbiden Saçmalık…

      Güzelim F1’e de bu ahmakların para kazanma manyaklığı yüzünden yazık oluyor harbiden sinir olmamak elde değil. F1’e spor olarak değil ticaret oramı olarak bakıyorlar resmen ve arada utanmadan bunu da söylüyorlar. FIA’da buna izin veriyor işte.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]