2017 ilk testler : SF70H vs W08

26

26 Yorum

 1. 1. ve 3. sektörler tek kelimeyle Ferrari adına müthiş .Markoda bugün bunu vurguladı ama yakıt yükünden dem vurdu.Hatta Gary Anderson,Seb’i 1 ve 3 te izlemek günün olayıydı felan demisti.Artık bilemicem Ferrari diğer sektörlerde de müthişti.Son virajda Rainin ,Seb’e oranla daha çok sorun yaşadığını gördüm. Seb bütün sektörleri müthiş geçmiş. Araç dönüşlerde fazla yatmıyor bu iyiye işaret.

  Mercedesin ilk sektörünü beğenmedim ara ara 2.düzlük sonunda da ve bi yerde daha blokaj yaşadılar.Bazı yerlerde tutunma sorunu oldu.Ama genel anlamda süperler.

  Kesin objektif yorumumdur. Taraf tutmadım yani.

  • Helmut Marko, Vettel’in ilk virajdaki geç frenajından bahsetmiş. Normal şartlarda yapılacak bir şey değil demiş.
   Ferrarinin testlerde eldeki çoğu kartı oynadığı ve nispeten düşük yakıt yüküyle tur attığı algısı var.
   Bir de acı bir gerçek var. İlk testlerde görünen o ki bunca kural değişikliğine rağmen 2016’nın devamını izleyeceğiz. Sıra neredeyse hiç değişmemiş olacak.

   • Burdaki yorumumda yanlış anlaşılma olmasın yani ben Ferrarinin hızına mükemmel demiyorum aracın hisleriyle alakalı yorumum.

    Testlerde çoğu kartı nasıl oynamış oluyor Ferrari anlamış değilim 🙂 Herkesin bir programı var doğal olarak onu uyguluyor. Ben Ferrarinin gözle görülür avantaj sağladığı bi sistem göremedim hani göstermekse olay. Mercedes tarzı kaşık kanat(Kurallar tamamen buna itiyor),S kanal kombinasyonları,burun tarafına eklenen kanatçıklar felan. Eğer bunlar çoğu kartsa Ferrari çekilsin spordan 🙂 Daha arka kanat ön kanat bargeboard heryer farklı olacak bence. Ve takımlar bunu asla göstermek istemiyor. Mercedes ne diyor,İlk yarışa getireceğimiz araç bambaşka olacak.Her takım için geçerli bu söz.Biraz aerodinamiye yönelmeyle birlikte takımlar sezon içi çok daha fazla kaynak harcayarak avantaj sağlamaya çalışacak parça getirecek vesaire. Diyelim Ferrari boşa yakın bir depoyla (Asla boş olduğunu düşünmüyorum) Softlarla 1.19.900 yapabiliyorsa ki daha motorları hangi haritalama ile çıkardıkları belli değil. Bu ayarlda SS ile 1.19.00 görme ve US ile 1.18 i rahat görme ihtimali var. Ferrari aracını pistte izleyince ben kötü olduğumuzu düşünmüyorum yani. Çıkıp baktığımda Ferrari 1 milim yarış çizgisinden çıkmıosa aa bir dakika dur kardeş derim ki bunu söyleyen pistten adamlarla dolu.Şasi tırt çıksa McLaren gibi yan yan gider.Downforce meğilli kurallarda verimi yakalayamadığın zaman pistte daha fazla etkisini hissedersin ve cortlarsın.Ben izlediğim kadarıyla Ferraride böyle bir şey sezmedim. İnsanlar hemen karamsarlığa düşüyor boş depo olayına çok takılıyor. Geçen sene tersi olmuş olabilir ama o geçen sene.Bu sene farklı araçlar ve kurallar var ve bana göre temelinin sağlam olduğunu düşündüğüm bir Ferrari var. En bariz örneği aracın sidepod ve ön kanat eğim yeniliğidir. Hangi takım sidepod’u öyle yorumlayabilmiş ki Ferrari buundan müthiş verim kazanıyormuş hem aerodinamiksel hem soğutmada. Adamlar çalışıyor hızı arıyor bunu boşla atmış doluyla atmış önemi yok. Önemli olan İlk yarış q3 ‘e hazırlanıp bunları değerlendirip en iyi şekilde çıkmak. Ama insanlar geçmişte yapılanlara istinaden bunlardan gene bibok olmaz der geçer yeniliklerin üstünü örter

    • – “Ferrarinin testlerde eldeki çoğu kartı oynadığı ve nispeten düşük yakıt yüküyle tur attığı algısı var.”

     – “Ben Ferrarinin gözle görülür avantaj sağladığı bi sistem göremedim hani göstermekse olay.”
     🙂
     Çarpıştırın bunları çıksın kutuda ki kedi meselesi ortaya 🙂

     Kaç senedir sene başıyla gösterimden, politikadan ders almadınız değil mi 🙂

     .muşlar sezgiler 🙂

     Kısaca ‘herşey’ neye göre? kime göre? 🙂 Hiçbir istatistiksel veri yok arkasında hepsi tamamen “yorum” 🙂

     Tamam tamam kızmayın 🙂
     İnşallah ben yanılayım da siz arkadaşlarım bari keyf alın. 🙂

     Ha bu arada bir genç muhabbet içinden soruyor; abi bu incelemeye göre modeli yorumlar mısın yürüyüşü babında..
     – Bu kayda göre nasıl yorumlayayım ki diyorum ne görülebilir.. sallayıp, zorlayıp ekleyip durmadıktan sonra. Çok bilindik yayıncılar, youtuberlarda aynı hatayı yapıyor çok iyi inceledik yürüyüş kaydı çektik adı altında. 1 tip çekim koşulunda anlatıcının keşiflerine, söylemlerine bağımlısın. Biraz usturuklu birşey diyebilmek için aynı anda dış ve iç çekim olmalı ki giriş-gelişme-sonuçları algılayabilelim görüntü de telemetri verisi olmasa dahi. Öyle garip kabin ve dış kamera açılarıyda çekimleri yapıyorlar ki aaa iyi galiba demekten ötesi mümkün değil.
     …diyorum.
     Sonra başka bir zaman diyorum ki bak işte bu kayıt güzel, yorumlanabilir youtube da ki görüntü şöyle düzgün herşeyin görüntü alanına girdiği 3 ayrı cam’in montajını içeriyor. Bak bu araç şurada şöyle bir tepki sunuyor yahut sürücü şurada yeterli olmamış diyoruz.
     Yine başka bir zaman gulia ve m3’ün mukayesesini yan yana içeren hepi topu 1 dk’lık bir görüntü düşüyor. Tek ve belirsiz açı ancak hedeflenen şeyi göstermek için tam doğru açı ve G dahil telemetri, track timing içeriyor… Asıl olayı ise sadece bu.

     Konu dışı; trf1 zamanında az mı insanı onboard açıdan yürüyüş anlatımı zorlayıp çıkartmaya kalkıyor diye paylayıp durduk 🙂 Ki o arkadaşların bazılarının bu makinelerin dinamiğinde 0 olduğu cümle başlarından belli oluyordu da herkese göre değil öyle under-oversteer okuyup gelmekle olmuyor bu işler. Hayatında şöyle Sim’de 50 tur bari dönmüşlüğü yok, birşeyleri deneyimlememiş, 300 hp bile makine görmemiş anlatıp anlatıp duruyordu haspam 🙂 en akılda kalıcısı da şu turboların zorluğu kolaylığını kurup kurup oynayanı idi 🙂
     2014 öncesi sonrası sadece bunu kafasında oturtabilen kaç bin insan vardır (milyon demedim) dünyada 🙂
     Bu da öyle bi anımdır ehehehe

     • Abi haklısın tabi ki, ama malum sular yavaş yavaş ısınıyor. Ve elmayla elmayı karşılaştırdığımızdan emin olmadan yarım yamalak bilgi ve donelerle sezon kahinliği yapmaya çalışıyoruz. Hatta bundan ekmek yiyen yazarlar da bu şekilde..

      Formula 1 marketing ile en iç içe geçmiş spor organizasyonu olabilir. Ve algılarla oynamayı iyi biliyorlar. Geçen yıl ilk tur kazaları olmasa İspanya ve Malezyayı da rahatlıkla kazanıp tulum çıkaracak kadar büyük bir dominasyonun var olmasına rağmen yine allayıp pullayıp kitlelerin ilgisini canlı tutmak için yaptıkları değişimlerin ellerinde patladığını ve yine yeniden dominasyonun süreceğini idrak ettikleri dönemdeyiz aslında. Süspansiyondan da bir şey çıkmadı. Bizim ki helva kaşıklamak, başka bir şey değil..

     • Gözle görülür bir avantaj derken,diğer takımların kopyalaması gerekebileceği şeyi kastettim. Mesela şuan takımlar bargeboard ve arka kanatta göstermediler daha gerçek yüzünü. Yoksa hiç bir takım öyle ahım şahım kopyalanacak bir şey bulamamıştır.

      İşte o sime takıldığım için ve 1 mil sapmamanın ne olduğunu bilerek yazıyorum bunları 🙂

      • Bage de side da öyle direkt kopyalanacak birşey yok orta bölüm bir bütün bu öyle f s duck jant kapağı fren kanalı gibi birşey değil ki.

       Kopyalamanın kralını Redbull, toro ile yapmış daha ne olsun bi de böyle deney atalım diyorlar işte. 🙂

       Bu arada sen sim takılmıyon kardeş daha kavuşunca vaay be diyeceğin şeyler var 🙂 hele bi şöyle logitech felan direksiyonlan da sonra oyunlardan çıkıp sim lere azmetmeye başlarsın 🙂

    • Son cümlen durumu özetliyor aslında. Ferrari yakın geçmişte test döneminde taraftarlarına “bu kez oluyor” dedirtip sezon içi gelişimde hep erken boşaldı. Diğerleri icraatlarına devam ederken bizdeki keyif sigarası bile izmarit olmuştu. Şimdi yine aynı filmi izliyor olabiliriz korkusundan hep bunlar…
     Muhtemelen yine Red Bull’un önünde olup yakın başlayacağız Mercedes’e. Ama Catalunya’da havlu atacaksak “nalet olsun içimizdeki kırmızı aşkına”..

     Ben testleri today sitesinden takip ettim göz ucuyla. Sen demişsin ya,” her takım kendi programını uyguluyor “diye. İşte ben o noktaya da katılmıyorum. Çünkü Mercedesin fastest yaptığı her turdan yarım saat içinde Ferrari de hızlı tur attı. Yani Ferrarinin bir programı vardı ancak bir yandan dikkatle Mercedesteydi gözleri. Ve bariz şekilde programlarını bunun için böldüler. Biz o kadar tur attık ama Mercedes gibi tam yarış simülasyonu yapamadık. Hatta Red Bull bile yaptı. Enteresanlığa bakar mısın.

     Bir de Marko’nun bahsettiği geç fren mevzusunu anlamadım ben. Neden bunun üzerinde durdu ki. Ne demek istiyor?

     Sonuç olarak güçlü, daha ne yaptığını bilen ve kendinden emin bir giriş yapsak da sezona hâlâ ikna olabilmiş değiliz. Muhtemelen Mayıs ayına kadar da olamayacağız.

     • Geç fren mevzusu şu ; Depo boş ise daha geç frenaj yapabilirsin. Onu kastetti sanırım.

      Mercedes,Ferrari tur sayısına yaklaştıkça minimum 10 tur fazla atıp pite geliyordu.Ferrari yaklaşınca tekrar çıkıyordur felan.Ferraride bunlar ne zaman iyi tur atsa 1 set aşağısı ile gelip ya hafif geçiyordu,ya hafif geride kalıyordu felan.Neyse takımların birbirlerine uyguladığı baskıdır bu.Mercedes biraz sosyalizim peşinde hesaplarıyla birlikte ama Ferrari biraz sessiz takılıyor.

      He şurda da bir noktayı belirteyim,Herkes diyor ya Mercedes,Ferrariye yem atıyor diye. Yemin kralını testlerde Ferrari attırdı.Mercedese öyle bi baskı yaptılarki US taktırıp tur attırdılar.Sonra iki set altı lastikle gelip tepesıne bindiler.Aynı lastik veya 1 set aşağı lastikle atarsın bunu yem yesen. Ama Seb gitti 2 set altı lastikle tur attı. 🙂 Kim kime baskı yapıyor,yem atıyor biraz okumak gerek. 🙂 Ferrarinin istese 1.17 potansiyeli olduğunu düşünüyorum.Prelli 1.18 i görürler felan dedi ama.
      Velhasıl aracın temeli paketlemeden dolayı bence iyi gözüküyor.Burdan sonrası Ferrari mühendislerine kalmış.

      • Mercedes’i gerçekten anlayamıyorsun şuncacık senede ümit yönünden baktığından 🙂
       MB’nin günün listesinde aman mutlaka tepede olayım gibi derdi yok vanacı adamlar istersek atarız açarız diyorlar 🙂 amma suskunluğu devam ettirebilmek için Ferrari’nin ihtiyacı var 🙂

       • Belki Ferrarininde yok ? 🙂 Diğerleri o kadar hızlı atamıyorsa bunu illa depoyama bağlamak gerek ? 🙂 Belki gerçekten hızlı araç ? Ayrıca ben Mercedesten hızlıyız demiyorum hiç bir zaman.Ümit ettiğimden değil yazdıklarım gördüklerimden 🙂

        • Evet, çünkü yakıt yükü hayati. Diğer sitede de görüyorum insanlar halen kafayı yakıt tazyiki olan zamanlara göre kurguluyor kafayı 🙂 Ki main olan yakıt ile de bitmiyor iş.

         İşte ben de onu diyorum Onurun dediği gibi helvayı kaşıkla kaşıkla nereye kadar 🙂 “belki”
         Boşa dememiş ata Ölülerde sanıyor ki diriler hergün helva yiyor. 😀

        • O zaman haricen şöyle söyleyeyim mercedesten bariz hızlı değilsen kardeş mercedes’i alt edemezsin demedi deme 🙂

         Kaldı ki o bile değil diplerine gelsin RB ‘i bile alt edemezler.

         Yahu 6-8 ay da ne değişti de bu kadar ümide yolculuk yapmaya başladınız bu takımdan 😀

        • Bende diyorum benzin olayına çok takılıyorlar bunun binbirtürlü şeyi var diye.Ferraride bunların hepsini ultra kulanıp gösterecek kadar mal değildir inşalah 🙂

        • Ben de şunu hatırlatıp durmak zorunda kalıyorum yav önde olmanın psikolojisini unutuyorsunuz ne çabuk unuttunuz RB ‘i
         adamlar onlar gibi kral ortamı iyileştire iyileştire devam ediyorlar. Çakılırsa diye bir ümit, belirsizlik vardı yokmuş öyle birşey demek ki kimsede kimse çakılmamış. Sen 5 şey düşünürken adamların 15 şeye vakti var be kardeş 🙂 Aynı şeyleri söyletip duruyorsun anlamıyon ki diyorum ki italyanları suskun eylemeye ihtiyaç var 🙂

         Öte den diyorum ki %60 ından fazlasını teşkil yakıtı bilmiyorken neye ümit, öngörü kesiyorsunuz dilim dilim 🙂

        • Abi bazen değişik bişiler yazıyonda ben anlamıyom bazı türkçe kelimeleri ya da anlamını idrak edemiyorum 😀

         Velhasıl ben böyle belirttiğiniz kadar kötü durumda olduğunu düşünmüyorum.Ferrari her zaman en iyidir 😛 😛

        • Bol bol tarih oku, eski kaynak oku. turisti değilsin bu ülkenin 🙂 zamanla açılır küçükken bizde çok büyükleri anlamazdık okuya okuya düzeldi. Onun dışında ben zaten kaptırgeç anlaşılmaz birşeyim sonradan dönüp bakınca ben bile anlamıyorum yazdıklarımı 🙂 sallama yani.

         En iyi tabi ya 😀 adam süveteri çıkardı da ben mi kaçırdım yav 😛 Mühürcülüğe 2 adımın kaldı farkındasın demi 🙂 sonrası o zırtapoz çocuk gibi olmasın da aman 🙂

        • Abi yakında gidiyorum gerek kalmayacak olanla idare edecez artık 😛

         töbe de abi mühürü vurcaz 😀 Yorumlarını okuyan birisi genel anlamda kötü algısını çıkartırdıda ondan dedim ben 🙂 Zirveler yakışır bize çık tabi 🙂

         4 yarış için bende aynı fıikirdeyim bekleyeceğiz göreceğiz

      • Hem bi dk ya ben kötü dedim mi? nerde ne zaman dedim? ben öyle birşey demiyorum kastetmiyorum bile temkinliliğin zirvesine ulaşmaya çalışıyorum 🙂 sadece helva güzel olacak ümidi ile size öyle geliyor hemencecik bozuluyorsunuz çünkü korku var ve hatırlatılıyor 😀

       Dediğim sadece şu azcık değil biraz daha fazla sabredin hele bi 4 yarış [ohooo sende diyecek okurken] yürüsün geçsin o zaman anlarız hangi kavganın büyük olup olmadığını. 🙂

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]