1994 San Marino yarışından yeni görüntüler ortaya çıktı

2

2 Yorum

 1. Geçenlerde denk gelmiştim bu çekimlerin pay edilmesine hatta biri tur tur olanları not ettiği bir video izlemiştim burada da paylaştım galiba.

  Belki biraz rahatsız edici olacak ama gerçeklikler böyle. Ölümlere değinelim.
  https://pbs.twimg.com/media/BzRLE4ZCAAEVLx5.jpg
  https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/originals/dc/fc/91/dcfc91d138a25f58bd0132c6338f40a5.jpg

  http://1.bp.blogspot.com/-dpvz4yjSQ8I/TVXAlZg_a3I/AAAAAAAABec/6pBjOQCFShc/s1600/1968-Monaco-RegazzoniF3-chicane-6.jpg
  http://4.bp.blogspot.com/-3TTZc6NIQbY/TVXAVUb_qwI/AAAAAAAABeU/OT-gaAKk-F4/s1600/1968-Monaco-RegazzoniF3-chicane-1.jpg
  http://2.bp.blogspot.com/-AflrwuICtNo/TVXAbx-DReI/AAAAAAAABeY/JdCrAEo2PKI/s1600/1968-Monaco-RegazzoniF3-chicane-2.jpg

  Helmut koinigg ve François Cevert isimleri.. [Şunu not düşelim bu 2 kaza çok yüksek süratler ile gerçekleşmiyor. Yani hız-güvenlik algısı yetersiz..]
  Ortaya çıkan feci görüntüler pek hatırlanıyor mu hayır dillendiriliyor mu hayır ancak sanıyorum ki bu güvenlik ile uğraşan birilerinin aklına gelip durdu. Özellikle Jules kazasından sonra, lastik çarpıp ölüm de tekrar hatırlanmasına vesile olmuştur. Çünkü açık kokpitin sorgulanması ilk defa olmuyormuş. Fakat buna bir çözüm getiremeyeceklerini bu seriler itibariyle biliyorlarmış.
  Niçin araçları değiştirelim kokpiti kapatalım demiyorlar çünkü yine yapamayacaklarını biliyorlar. O yüzden halo gibi herşeyi değiştirmeye gerek olmayan bar tipi bir çözüm getiriyorlar.

  Yukarıda ki ilk 2 kaza aşırı hız ilgisinde değil kırılma kaynaklı sorunlar akabinde ve çevresel riski o zamanlar yeterlice düşünülmemiş yarış alanı ilgisinde gerçekleşiyor. Kubica’nın organının parçalandığı tamamen farklı bir tipte ki yarış aracıyla bariyerin gerçekleştirdiğini hatırlıyoruz.
  Ne yaparlarsa yapsınlar yerden sekerek ters dönerek duvar gibi bir bölüme yeterli hızla vuruş ezilme, parçalanma için gayet yeterli bir durumdur ve yaşanmayacağının garantisi yok. Halo ve cam bariyer uygulamaları hız oranıyla da bunu engellemeye yeterli mi iyi sorgulanması gerekli.

  Ayrton’un kazası da birşeylerin kırılması, düzgün çalışmaması sonucunda gerçekleşmişti yoksa sürücü hatası değil. Kırılmaları yarış sanayisinde engelleyebiliyor tam kontrol edebiliyor musunuz hayır. Olmasını istemiyorsanız yarışmamanız gerekiyor sanırım 🙂
  Hal böyle iken ciddi şekilde lastik taşıyan mekanizmaları araca bağlamışken yine de kopabildiği görülüyor.
  …..
  Sonuç? bende yok

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]