Geyikliyoruz Cumartesi #13 – Formula 1’in İlk Turbo Dönemi – 03 Mart 2018

10

Podcast:

Dosya: İndir

Mixcloud:

10 Yorum

  • Buna EBD denmez olsa olsa sıcak havayı akışkanlıkta kullanmak denir ground effect vs gibi. Malum difüzör üzeri ayrıntı tecrübeler henüz çok yeni 2000’lerin 2. çeyreğine ait. Yol dünyasında ise 2010 lardan sonra…
   https://www.motorsport.com/f1/event/2002-illustration-164459/ferrari-575437/
   EBD de temel mantık aynı sıcak havayı kullanmak ancak düzeyleri bir mi tutuyoruz o konu önemli. Burada ayrıntı farkı var havayı lastiğe yönlendirmekten tut, yukarıya diğer panellere yönlendirme, yuvarlamaya kadar farklı uygulamalar görüldü.

  • O dönem kullanılıyormuş da, gaz verilirken başka, vermeyince başka tepkiler gelmeye başlayınca vazgeçmişler. Ground effect yasağı ile ilgisi var. F1’e geri dönmesi ise motor üreticilerinin gaz verilmeyen zamanlarda da egzoz gazı salınımı sağlayabileceklerini fark etmeleriyle başladı. Newey kitabında anlatıyordu.

 1. Monaco, Detroit gibi pistlerde gaza basma oranı, tam gaz gitme süreleri Monza gibi pistlerden çok daha düşük olduğu için, motor güçleri bu pistlerde daha yüksek olmaz mı? hani monza da 5 bar boost açıyorlarsa monaco’da 5 bardan daha yüksek olmalı mı? bu arada teşekkürler çok güzel sohbet olmuş. mikrofonlara dikkat!

  • Bu zor bir soru. Cevabı açık olarak bilmiyorum çünkü o zamanlarda nasıl setup config yaptıklarını bilmiyorum. Sonuçta güç denilen şey belirli bir rpm noktasında alınan max’dır. Turbo charger da belirli bir rpm den başlayıp belirli bir rpm e kadar booster çalışabilen bir ünite. Yani gaz pedalı kullanım süreleri burada etken. rpm ağacında ayrıntı setup imkanları tam elektronik enjeksiyonlar ve ecu’lar sonrasında başlayabildi. Monaco da gaz kelebeğini ayarlıyor çok erken ideal rpm’e çıkartıyorsan olabilir (1. fakat o zaman da üst nokta ölüleşir tünel ve start düzlüğünde akamet oluşur) (2. fakat yüksek psi çok erken üretmek AFR vs çok ayrıntılı kontrol edemediğin için gerekli thermal korunum, yağlama vs yetersizlikler elde kalabileceğinden kırılmayı kolaylaştırır.) fakat ayrıntı bilmesekte genel olarak Monza olmasa da silverstone ve monaco arasında devir bandı ve max’ların çok değişmediğini biliyoruz bu yürüyüş değişimini daha çok şanzımanlar üzerinden düzenliyorlardı. Hatırlatmak gerekmez sanırım charger’s şanzımanın önündedir. Monaco’nun ise başka büyük handikapları var. Yol yüzeyi, düzey değişimi ve yürüyüş düzeni kısıtlı araçlarda erken boosting yürüyüşü zorlaştırır, sürülebilirliği fazla düşürür. Erkenden başlamadığında ise yeterli çevrimi üretemeyeceğinden max psi düşük çıkar malum manifolt tarafında da bugün ki gibi elektronik kontrol şartları söz konusu değil.
   Bu arada ayrı olarak şunu belirtmek lazım BMW M12, F40, 917-30 gibi boost’u bir nevi birden oluşturan konfigürasyonlarda sürüş ve akselerasyon sonucu problem düşüklüğü en iyi Monza, Indiana, La Sarthe gibi pistlerde olur. Kısa rpm ağacında bile olsa boosting’in keyfini fazlaca sürebilirsin viraj setlerinde ki görece düşük seviye çıkışı ise düzlüklerde tolere edebileceğinden başkalarına göre negatiflerin azalır. Büyük turbolu araçların en keyifsiz yönü viraj dönüş döngüleridir. Yoksa düzlüklerde onlara itiraz eden pek adam çıkmaz.

   • Belki karışık oldu kısaca hp ve max speed’in gaz pedalı kullanım süresi ile ilgisini anlamak belki yeterli olabilir. Mesela İst.Park’ın ortalama sürati yüksektir çünkü arka düzlüğü bunu sağlar oldukça uzundur. Tam gaz gidebildiğin oldukça uzun bir alanı mevcuttur. Yüksek sürat makinelerinde birden çok turbo kullanılır çünkü tüm bantta ivmelenmeyi iyileştirmek istenir. Dragster vs gibi erken sürat ve hp üretebildiğin config.ler mümkündür ancak bunlar da diğer birçok etkenle birlikte viraj setli pistlere uymaz.
    Buradan M12’nin ne kadar dar bir aralıkta yüksek boost ile sonuca ulaştığını görebilirsiniz.
    http://www.gurneyflap.com/Resources/dyno-graph-bmw-16-11-07.jpg

  • Monako gibi dar pistlerde yüksek hızlara çıkamayacağında güç ihtiyacından ziyade çabuk devirlenme ve turbo gecikmesinin az olması faydalı olur. Bu da takımların daha küçük turbolarla çıkmak istemesi anlamına gelir. Doğal olarak da güçler daha düşük olur. Tabi bunları tahminle söylüyorum, o zamanlar ne yaptıkları konusunda bilgim yok.

YORUM YAP [ Yorumunuz bizim için önemli! ]