Geyikliyoruz 42: Enine boyuna 2018 Japonya GP

15

15 Yorum

 1. Arkadaşlar Vers konusunda kusura bakmayın ama açıkça yanlışsınız.Vers gibi çakal bir pilotun Vetteli görmemesinin imkanı yok.Vettelin oraya hamle yapacağını kestiremedi, Vettel kapıyı açık buldu ve daldı.Vers ise acele ile üstüne kapandı.Bir kere arkandaki pilota kapıyı açıyorsan bu şekilde üstüne kapanamazsın, geçildiğini kabul etmelisin.

  Sana mı soracak adam nerede atak yapılması gerektiğini.Adam kafana vura vura kapıyı açtı ve daldı, artık oradan sonra senın yapacağın hiçbirşey yok, çünkü konum avantajı Vettele geçmiş..

  • Elbette durum bu açıdan da görülebilir…
   Yayında Emre ile olanlar arasında söylemeyi atladığım bir hadise var ki aslında Günay bahsetti ancak arada kaynamış olabilir;
   Öncelikle şunu söylemeliyim, bizim konuştuklarımız ve şimdi söyleyeceklerim ancak tahminden ibaret olacaktır. Çünkü bir tahminden ötesi elimizde yok, olması da mümkün değil gibi.
   Durum şöyle gerçekleşmiş olsa gerek;

   1) Max viraja yaklaşırken, aynalarını kontrol etti ve Seb’in “yeterince” arkada olduğuna karar verdi. Bu sırada en dış çizgide değildi elbette, savunma çizgisi üzerinde konumlanmıştı. Yani pistin biraz daha ortasına doğru. Frenlemeye başladı ve direksiyonunu viraja doğru açılandırdı elbette. Ancak bu noktada aynalarını tekrar kontrol etmemiş olmalı. Çünkü baksa Seb’i mutlaka görecek. Ama örneğin Fernando kadar “komple” bir pilot olmadığı için, bakmadı aynasına ve çizgisinin sunduğu doğrultuda viraja girdi. ancak Seb’in geç frenajla yanına gelebileceğini düşünmedi. Çünkü Max’e göre “orada geçiş yapamazsın!” :))

   2) Max viraja yaklaşırken, aynalarını kontrol etti ve Seb’in “yeterince” arkada olduğuna karar verdi. Bu sırada en dış çizgide değildi elbette, savunma çizgisi üzerinde konumlanmıştı. Yani pistin biraz daha ortasına doğru. Frenlemeye başladı ve direksiyonunu viraja doğru açılandırdı elbette. Bu noktada aynalarını tekrar kontrol etmiş olma ihtimali de yok değil. Seb’i yanına doğru gelirken gördü ve “Arkadaş ben planlı F1 projesiyim, arkam da sağlam.” düşüncesinin verdiği güçle Seb’in önünü kapattı. Temas pahasına. Çünkü ne de olsa kaybedecek bir şeyi yok.

   Taraftar ahalisi bu ikisi gibi ve olası diğer fikirlerden hangisini ele alıyorsa, yorumlarını da ona göre yaparlar. Yani çoğu tek bir düşünce şekli üzerine kurulu yorumlardır. Benim bugüne dek edindiğim tecrübelerim böyle söylüyor. Yukarıda iki senaryo yazdım, daha fazlasını da yazabilirim. Biraz düşünen birçok kişi de yazabilir, görebilir.
   Yayındaki tavrımız daha çok Emre’ninki gibi ateşli bir duruş görmüş olmamızdan aslında. Yani adı üzerinde “Geyikliyoruz” 🙂 Burada konuştuklarımızın çoğu üzerinde pek durmayız aslında. Bu eksik tarafımızı gördüğümüz için de geyiklemediğimiz bir versiyon hazırlamak istedik. Adına da “Zafer Turu” dedik.
   Elbette orada aktarmaya çalıştıklarımızın tamamı doğru olacak diye bir kaide yok. Sizlerle de etkilişim halinde olalım diye yapıyoruz. Bizi eleştirin diye yapıyoruz. Birlikte öğrenelim diye yapıyoruz. Eğlenelim, kendimizi iyi hissedelim diye yapıyoruz.

 2. Son olarak net şekilde Verstappen geçilmemek için kırmızı araçların üstüne çıktı. Bir kaç yarış önce geçilmemek için Bottas’ı sıkıştırıp üstüne çıkmasını sağladığı gibi. 🙂 Herkesin yorumuna saygım var ama biraz fazla iyimser hak vermişsiniz, Horner’ın pohpohladığı gibi. Böylelikle bu adam daha çok prim yapıyor, daha fazlasını da yapacaktır.

 3. F1 pilotları o kadar öküz ki eşşek kadar yanına gelen aracı göremiyor.. Yav bırakın Allah aşkına 🙂 Bu aracı orada göremiyosan bu senin hatandır, görüo sıkıştırıyosan daha beter. Görmediysen kazaya sebebiyet verdi cezası çıkartıcaksın. Kasti sıkıştırıyorsa buna bir ihtimal yarış kazası ıle yırtabilirsin, çünkü adam çok hızlı geldi bende pozisyonumu korumak için kapandım, adamda yavaşlayamadı bana temas etti dicek. Buna Verstappen %100 haklı kafasıda güzel 🙂 Monza karşılaştırması da yerinde değil, ikisi benzer gibi görülebilir ama alakası yok, iyimseri felan da değil. Burada belirli bir hızda dönüyorsun, orada daha derin bir apex var ve daha fazla yavaşlama var. Vettel’in araç konumlandırması zaten kötü olsa Verstappen’i bir güzel fena biçmişti. Ki Verstappen adamın ön lastiğine kapanıp temas etmese orada darbede alamyacaktı. Üstüme çıktı demesi bu yüzden 🙂

  • Vettel video’da ve resimlerde aracı o kadar iyi konumlandırıyor ki, o hızla öyle konumlandıramaz diyorsun veya yavaşlayamaz diyorsun ama oluyor, fakat Verstappen hala içe kapanamya çalışıyor. O yüzden yok geç çıktı, adam apexi alırken arkasına bakmaz, aynaya bakmazlar çok iyimser yorumlar:) Vettel’in söylemlerine bakın, beni gördükten sonra üstüme doğru kapanmaya başladı ki pist sınırlarını kullanırken hemen sağ lastiği dibinde, o oradayken ön kanadı görmesi imkansız.. Ama o hala kapanmaya calıstı ve sıkıştırdı.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]