Geyikliyoruz 39: Raikkonen-Leclerc takası ve şüpheler

24

24 Yorum

 1. Videonun yarısını izledim ama Raikkonen’in özellikle 2007 şampiyonluğuyla alakalı söylediklerinizi duyduktan sonra hemen üye olup buraya birşeyler yazmak istedim.
  Öncelikle mucizevi bir şampiyonluk olduğu konusuna katılıyorum ama bu mucizeyi zorlayan ve oluşmasına zemin hazırlayan Raikkonen’in özellikle sezonun ikinci yarısı gösterdiği olağanüstü performanstır.Sezon başında yaşadığı ayar sorunlarını çözdüğü Fransa’dan itibaren kalan 10 yarışta 5 galibiyet,9 podyum.Podyum alamadığı yarış da zaten aracının yolda kaldığı çok iyi götürdüğü Nürburgring yarışı.Alonso-Hamilton çekişmesinin Raikkonen’e yaradığından bahsetmişsiniz ama Rai’de 2007 sezonunun büyük bölümünde Massa’ya karşı ciddi bir mücadele verdi.İnterlagos dışında Massa’dan herhangi bir yardım aldığı da söylenemez.Özetle 2007 şampiyonluğunun anasının ak sütü gibi helal olduğunu düşünüyorum kendisine:)

  Bir de 2005 sezonuna değinmek istiyorum.Sezon içinde 3 tane lider giderken dayanıklılık nedeniyle yolda kaldığı yarış var.Imola,Nürburgring ve Hockenheım.Sadece şu 3 yarışta galibiyete ulaşmış olsa,şanssızlıklar yaşamasa rahatlıkla 2005 sezonu şampiyonu olacaktı.Bunlara pole almasına rağmen 10 sıra grid cezası alıp gerilerden başladığı Monza,yine 10 sıra grid cezası alıp 12. başladığı ve 3. bitirdiği Silverstone’u katmıyorum bile.Tüm bunları yanyana koyunca Alonso’nun şampiyonluğunun da içinde epey bir şans faktörü barındırdığı ortaya çıkıyor.Keza aynı Alonso 2006 Japonya’da Schumacher’in motoru patlamamış olsa muhtemelen ikinci şampiyonluğuna da ulaşamayacaktı.Amacım Alonso’nun şampiyonluklarını değersizleştirmek değil elbette ama her şampiyonluğun içinde şans, bazen de mucizeler barındırdığı gerçeğini vurgulamak için bu örnekleri verdim.
  Saygılar. 🙂

 2. Komple bitirdim, özellikle Xrabit 2021 hakkında söylediklerini bilmiyordum.

  *Lerclec bence çok çok fazla büyütülüyor.Hamilton ayarında olduğu falan söyleniyor bazı kişilerce ki bu kesinlikle mümkün değil.Yarıştığı takım arkadaşı Ericsson.Şu an gridde ki en yavaş 3 pilottan birisi, kaldı ki net şekilde bir ezme yok, kimi yarışlarda Ericsson Lercleci geçebiliyor.Fakat Hamilton ilk yılında iki dünya Şampiyonu Alonso’yu sindirmişti.Bugün Alonso’nun yanına Ericssonu koyun Ericossona yapacaklarını az çok tahmin edebiliyoruz.Veya Hamiltonun yanına Ericsonu alın..

  *Benim öngörüm Ferrari Lerclecin en azından Kimi kadar performans göstereceğini düşünüyor.

  *Vettel’i geçeceğini düşünenlere gerçekten hayret ediyorum.

  *Seneye eğer bu şekilde Mercedes ve Ferrari eşit araç çıkarırsa, Lerclec ilk baştaki gazla birkaç iyi yarış çıkarabilir.Sonrasında yapacağı birkaç çaylak hata ile birlikte karşısında performans anlamında acımasız Vettel’den yiyeceği darbelerle gireceği büyük baskı, kariyerini başlamadan bitirmesi büyük olasılık..

  • Ericson ve Lerclecin bu sene yarış sonuçları olarak 6-4 Lerclec önde.Puan olarak Lerclec 13, Ericsson ise 6 puanda.Buradan bakınca bu çocuğu nasıl Hamilton ayarında olduğunu ve Vettel’i yenebileceği sonucunu çıkarıyorsunuz ilginç..

   • Öncelikle hepinize merhabalar uzunca bir süredir sizleri ve yorumlarınızı takip ediyordum artık aranıza katılma vaktim geldi sanırım. Zira Leclerc i geçen yıl ki performansından beri takip edip sheen biri olarak boş geçemedim:) Benim hala aklımın bir köşesinde bir yıl daha pişer iyi mi olurdu sorusu olmakla beraber sadece takım arkadaşı ericsson diye ve 6-4 üstünlük kurdu diye çocuğu eleştirmek hatta ham ile kıyaslamak pek adil değil. Zira ilk ericsson 4 ünün 3 u ilk 3 yarış zaten ce ilk 3 yarış zaten araca adapte olamamıştı. Ilk 3 yarıştan sonra istatistiklere baktığımızda ise leclerc için tam bir istikrar var. Son 3 yarışta da kendisine bağlı olamayan nedenlerle smf olduğunu da unutmayalım. Bence salt ıstatistik üzerinden leclerc ı yorumlamak ona adaletsiz davranmak olur .Hele ham ile karşılaştırmak daha da. Zira ham ın ilk yılında kullandığı araç ile şu anki sauberi aynı kefeye koymak yada o dönemdeki araçları ortamı aynı olarak kabul etmek hata olur. Ham in çok özel bir pilot olduğu gerçeği de var ben sevmesene kendisini . Leclerc i yorumlarken sürüş tarzına ve kullandığı araçtan ne kadar maksimumu çıkardığına bakmak lazım bence. Benim gördüğüm herşeyden önce çok temiz bir tarzı var özellikle savunma yaparken ya da atak yaparken çok temiz hamle yapıyor. F2 de de öyleydi. Sonra ilk 3 yarıştan sonra araçtan hep aynı seviyede maksimumu aldı ki bu bence çok önemli. Sonra mütevazı ve çalışkan bir tipe benziyor ki erken yaşanan acılar insanı olgunlaştırır onda da o hava var. Bunları topladığınızda yeteneği var mı var bununalt serilerde ve ilk 3 yarıştan sonra gösterdi. Bu bakımdan altında gerçekten hızlı bir araç varken ne olacağını kimse kestiremiyor çünkü yetenek var çocukta. Seneye vettele zor anlar yaşatır hatta fazlasını yaparsa da kimse şaşırmasın.

 3. Öncelikle şunu söyleyeyim, Ferrari Vettel’e güveniyor. Abi açık konuşalım yetenek ve hız var. Takım da bunu görüyor. Hatta takımın CEO’su, agresiflikten kaybettiği yarışlar için F1’in Ronaldo’su diyor adama. Yani adamda ki yeteneği görüyorlar fakat agresifliklerinden yaptığı şeyler adamın performansını gölgelio. Bu problemi çözdüğünde tutulamaz. Boşverin çözmesin yoksa Ferrari 2021 e öldürür herkesin içindeki F1 duygusunu 😛 Kimi olayına gelirsek, abi adam bitmiş. Geçen sene Marcihonne bariz son kez anlaşılacağını ima etmişti. Vettel’in yanına Ricciardo veya Alonso ,istenmedi çünkü Vettel gibi hızlı bir pilot va. Artı olarak Marchionne yaşasaydı Rai %99 kovulacakmış. Sene sonu değil hemde..

  Ayrıca Ferrari Kimi ile devam edecekti lafını kim uyduruyor? Leclerc ile önceden anlaşılmışta, iptal edemedikleri için mecbur kalmışlar kafasına nereden nasıl giriyorsunuz anlamıyorum he. Adam Bottas’ın yaptığını yapamıyor, gerektiğinde yarışı kazanamıyor, veya diğerlerini arkada tutamıyor, yarış içi kontrol hiç yok, konstrasyon hiç yok, sonlarda hep düşüşte. Lastiği hemen yer, yakıtı hemen bitirir vesaire vesaire.

  Son olarak Leclerc konusuna gelelim. Ferrari bence Vettel’in yanında tecrübe kazansın, iyi bir şey çıkarsa alır yürür ileride diyo, + eğer ortalama bir kıvamda, yani Rai gibi çıkarsa 2021’de ki 1.pilotun yanına düşünüyor. 2021 takım arkadaşıda bakın yazıyorum %99 Verstappen, eğer Vettel 3 sezonu şampiyonlukla bitirmesse 🙂

 4. Trf1 de herkül ile tartışan arkadaş Royalhunt’tı.Kimi ile ilgili özellikli 2007 sezonuyla ilgili görüşlerinize hiçmi hiç katılmıyorum.Açın bakın ikinci yarıda ki Kimi’nin performansına.Hamiltonun bugüne kadar aldığı veya Vettel’in aldığı hangi şampiypnluk Kimi’nin kinden daha zordu.

  Adam hem Hamilton hem Alonso ile yarıştı
  Kimi 2 kere araç yüzünden yarış dışı kalmışken, rakiplerinin aracı bir kere bile yolda kalmadı.
  Mclaren zaten o aracı casusluk ile biryerlere taşıdı.

  Kimi’nin hızı konusunda da kariyerinde çıkardığı destansı yarışlara bakın.F1 detaylardan meydana gelir.Küçük detaylar asıl performansı oluşturur.Ferrari de özellikle 2008 yılından sonra Kimi Ferrari tarafından ilgisiz bırakılmıştır.Araç gelişimi Massa’ya göre yapılmıştır.

  Yahu şunu anlatın bana, 2009 yılının ilk yarısında sürünen Kimi, Massa kaza geçirip yarışamayacağı anlaşıldıktan sonra nasıl oluyorda yarış kazanıp çok kez podyuma çıkıp Hamilton ile beraber en yüksek puan alan pilot olabiliyor?

  Arakadaş demişki 2007 yılında mucizelere bağlıydı, işte bu mucizeyi her piilot gerçekleştiremez.Bugün Vettel daha hızlı araba ile Hamiltonu yenemiyor.Kimi, daha yavaş ve daya dayanıksız araba ile hem Hamilton’u Hem Alonso’yu yendi.Açın bakın 2007 ikinci yarısında Kimi nasıl bir performans ortaya koymuş.Her şartta her yarışta limitlerde bitirdi…

  • Hah RoyalHunt 🙂 Hatırlayamamıştım.

   Raikkonen konusundaki görüşlerim kişiseldir, eskiden bu yana düşündüğüm ve gördüklerimle oluştu malum. 2007’nin ilk yarışını da illegal araçla kazandığını da aynı casusluk skandalında öğrenmiştik. O sezon işlerin nasıl değiştiğini vs gördük, McLaren’ın içindeki durum Kimi’ye yardımcı oldu. O da en azından gerekeni yaparak orada bulundu, öyle veya böyle şampiyon oldu. Sonraki sezon da benzer bir durum olmuştu.

   2009’da araçlar gelişiyordu, kazandığı yarışı da nasıl kazandığı malum, sanırım bahsetmiştim başka bir yerde.

   Raikkonen’in iyi olmayan bir pilot olduğunu hiç söylemedim zaten, en iyilerden olmadığını düşünüyorum sadece. Ona yardımcı olan ekstraları da görüyorum, kendisini pistte görmek de istiyorum.

   • Hangi araç yasal ki;

    Mercedes’in yağ yakan aracı mı 😀
    Redbullun her tarafı esneyen aracı mı 😀
    Renault’un illegal ön süspansiyonu mu 😀

    Oradan girersek işler çok uzar.

    Asıl konu Ferrari’nin esneyen tabanından Mclaren’in nasıl haberdar olduğudur.Stepney sağolsun.Yani o açıdan bakarsak işin içinden çıkamayız.2008 Mclaren aracıda tamamen hile ile tasarlanmış bir araç.

    Kimi araç istediği gibi olduğunda Limitlerinin üstüne çıkabilen ve bana göre yenemeyeceği kimse olmayan bir pilot.2005 aracı ve 2018 aracı buna örnektir.2005 te Montoya’ya neler yaptığına bakınız.Adamın kariyerini bitirdi ki hiçbir zaman da takım tarafından kollanmayarak yaptı ne yaptıysa.

    Fakat işler istediği gibi gitmediğinde, araç istediği gibi olmadığında bir o kadarda kötü sürüyor.

    Herneyse isteyen istediği gibi düşünebilir, ama başarı hiçbir zaman tesadüf değildir.100 podyum tesadüf olamaz.Bulunduğu tüm takımların şu veya bu şekilde istikrarlı olarak hızlandığı geliştiği görmekten gelinemez..

     • Polü benim almam lazımdı 😜

      39 yaşında takım tarafından negatif ayrımcılığa rağmen Vettel karşısında gayet iyi bir iş yapıyor.Yarıştığı adam Vettel herhangi biri değil.Herşeu biraraya geldiğinde Spada ki gibi Hamiltonu bile çaresiz bırakabiliyor👍

      • Negatif ayrımcılık ? Ula adama vermişler koridoru yürü kulum demişler pol almış, karısını takım patronu sevinçten havaya atmış, yarış için start hiç konuşulmamış, desteklenmiş, sen hala ayrımcılıktan bahsediyorsun.

       2018 performansı ise Vettel 4 yarışı bildiğin hatalarıyla kaybetti, bu da toplam 9 10 win yapar. Senin pilotun hangisini kazanmış? hangisini kazanmaya yaklaşmış ? neyin iyi bir işinden bahsediyorsun ?

       Vettel meselesi ayrı. Her şeyi bir araya getiremeside yarışta her türlü hızlı oluyor. Senin pilot 1-2 yarışta parlıyor, iyi performans göstermişmi oluyor ? Abi ciddiyim Raikkönen’i hiç eleştirmek istmeiyorum ama gözü kara konuşuyorsunuz. Ben hiç memnun değilim. Vettel’i zorlasa belki onunda performansı yükselecek, ama yok.. Mesele 39 yaş ise yarışmasın o zaman abi, Ferrari’de yarıştırmasın. Hata ettiler bnce 2018 için.

        • Her yarışa cevabım var., Ferrari’nin illaki hataları olmuştur, diğer araçtada yaşanıyor belirli problemler. Rai 2018 performansıyla tatmin olanlar cidden çelişki içerisindeler.

    • Başarı tesadüf değildir de başarısızlık, yarıştığı takımlara göre bu düzeyde kalma da tesadüf değil. 🙂 Kimi’nin yarıştığı takımlara, dönemlerinde ki düzeylerine, popularitesine ve paralelinde bugüne ulaşan uzun kariyeri ile birlikte toplam istatistiklerine bakarsanız pozisyonunu daha iyi görürsünüz. Kimi, pek yukarıda kalamadığı gibi çok yanlış transferlerine göre Fernando’dan bile birçok alanda geride kaldı. Zaten yanında da Massa gibi gözlerde büyütülmeyen birine seviye kaybettiği gibi Fernando’nun yanında esamesi okunmadı.
     Şimdi kendine sor Kimi, Schumacher kesilip yerine koyulacak adam mıydı 🙂
     Prost’un, Lauda’nın yan sınıfına mı koyulacak? Bu kadar yılına rağmen Hunt’la mı ligdaş olacak.
     😀

     Çok kısa söylenebilir. Kimi’yi anlamak için McLaren’i unutup sadece git gelli Ferrari kariyerine bakmanız yeterlidir. Olması gereken işleri yapamayan, olmadık işler yapan ilginç-mukayesesi zor-acayip, garip bir adam görürüz.
     Bana göre modern formula’nın gördüğü en ilginç 1-2 adamdan biridir ne Lew, ne Seb, ne Jenson vs öyle değil.
     Günayın söylediği anektodları zıt görüşleriyle düşünürseniz F1 öncesi ve dönemiyle zaten anlamış olursunuz yayında öyle yaklaşan pek yok tabi 🙂
     Geri kalanın fazlalığı sadece Fernando ve Kimi kişileriyle modern zamanların popular culture simgeleri itibariyledir başka birşey değil. 🙂
     90’lardakiler dahi o derece birşey bulamadılar çünkü öyle bir izleyici sayısı yoktu. 😀

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]