Geyikliyoruz 26: Enine boyuna 2018 Avustralya GP

4

4 Yorum

 1. -Sebastian Vettel, sezon öncesi testlerde en çok turları atmış olabilir ancak testler sonrası araçta hala eksikleri olduğunu ve bariz sorunlar yaşadığını ve bunların giderilmesi için çalışmaları gerektiğini belirtmişti. Yani şu an yaşadığı ki bunlar frenleme ve ani dönüşlerde aracı hissedemediği için istediğini yapamıyor, ki Vettel’in en önemli yönlerinden biridir bu. Aynı pistte 2017 ve 2018 ilk viraja girişi karşılaştırın devasa fark vardır. Velhasıl istemediği bir şeyler var araçta. Zaten benim düşüncem bu yüzden 0.7 lik fark sırıttı. 0.3 0.4 geride kalsa kimse takmazdı çok. Zaten Vettel Rai’ye karşı en az 0.3 ortlm daha iyi tur atmıştır.

  -Ferrari stratejisine gelecek olursak, Kimi Raikkonen’e söylenmesinin sebebi bence Vettel’in onun arkasında çıkma ihtimalinin baya fazla olması olabilir. Vettel hızlanmaya başladığı an Rai uyarılıyor sadece. Sonra olanlar zaten şanstı kazandı. Hiç katılmıyorum burada Vettel’in avantajlı olduğuna. Zaten sorunda yaşıyordu lastiklerde, en mantıklı strateji onun için bu idi. Rai’yi alarak tabii ki Mercedes’e karşı bir şeyler oynamak zorundaydılar. Keza hepimiz biliyoruz RBR’nin şampiyon olmasını istediği Verstappeni öndeyken, Ferrari’nin aynı stratejisiyle Ricciardo’nun arkasına atmışlıkları var bir kaç kez. Bu oluyor yani ama takımın bildiği hatta hepimizin bildiği bir şey var. Vettel yarışlarda Rai’den çok çok önde performans vereceği. Takım her şeyi göz önünde bulundurması çok doğal.

  -Magnussenin geçişini, birazcık zor pozisyonda Rai’de Hamilton’a karşı yapabilirdi ama risk alamadı.

  -Hamilton’un yarıl çizgisine gelince, öndeki aracı takip ettiğin an onu geçecek farka sahip olamassın, illaki kendi tarzında farklı çizgiler kullanman gerekiyor. Zaten bu pistte öndeki pilotu takip edersen 3 motorluk bir sezonda çabuk patlarsın. Hamilton bunu denedi de bence eline yüzüne bulaştırdı. Bence %99 Ferrari’yi geçebilirdi. Beyazdada konuştuk, bir anda yarışı kaybedicem diye baskı altında bence çuvalladı.

  -Ferrari ilk güç ünitesinde daha muhafazakar davranacakmış diye haber verdi Mert. 10 kg 0.3 sn avantaj sağlıyor. Hatadan sonra farkı kapamasının sebebi bence Vettel’in ürünüydü. Motor güçleri konusunda kesin bir şeyler söylemek için erken gibi çünkü araç denge sorunu yaşadığı için istenilen limitte gidemiyor.

  -2.yarış elimize verecekler.

  Geyikliyoruza gelmiş kadar oldum. Bu arada not. Diğerleri yazdığım kadar konuşmadı.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]