Geyikliyoruz 22: Singapur faciası

9

Geyikliyoruz’un bu bölümünde Mercedes’in hiper otomobiliyle başladık, Ferrari’nin Singapur faciasına değindikten sonra Ferrari’nin yeni nesil pilotlarını konuştuk.

9 Yorum

 1. Yanlışınız var bataryalar tükendiğinde 520 beygir olmaz 400’ün üzerinde beygir olur turbo’u egzoz mu çeviriyor yoksa bataryalar mı? 🙂
  (MGU turbocharger bloğun alt önünde yer alıyor]
  Kısaca outtake gaz tarafında kaç PSI elde edebilir yada edebiliyor…:)
  Yani babaların çocuklarına aldığı ucuz V10’lu R8’i geç kaptırmış gelen M5’lere, EVO’lara dahi madara olmaya hazır olmak acıdır. 🙂

  Bu arada atladığımız önemli birşey bu araç olması gerektiği gibi katalitik konvertör
  içeriyor. Bu, bu tip makinelerde yokluğuna/kapatılışına göre 50 ila 80 HP civarı çalar götürür. Bir motor ne kadar büyükse CAT hayattan o kadar götürür küçüldüğünde ise tersi denebilir. Negatifi ise yüksek devirdir… EGR yapısı ise görünmüyor.

  Yani bu aracın ICE varlık değerlerini yanlış hesaplıyor olabileceğimiz gibi öyle
  reklam çakıldığı gibi defaultta her vakit 1000 beygir veya fazlasını üretmiyor da olabilir. 🙂

  Son denilenlere göre 700+322:1022 yani sadece arkada 700 HP civarı güç… bazı araçlarda ki gibi çok özel bir moda ihtiyaç olmadan her zaman kullanılabilir denmiş ama sadece bir track yürüyüş modu olabilir 🙂 yani daimi değil geçici… olabilir.

  Aynı Ferrari ve McLaren’in dar alan da müşterilerine ama şu kadar süre (ERS) kullanabilirsiniz…
  demesi gibi.

  Böyleyse şayet Enzo’nun kadranına 400 km/h yazmak gibi ayrı bir dar alan makara konusu olurdu hatta çok daha fazlası 🙂

  Bir harika makine haberi düşünün ki işin mühendisleri ve gönülden müdavimleri dahi burun kıvırıyor olsun. 🙂 Aklı ve aşkı yerinde olan kimsenin marka bazlı bakacağını düşünmüyorum. Her biri MAKİNE görmek ister. Bunu ketçap mayonezle yer gibi doymak ister.

  Kısaca pazarlamacıların ne dediğine değil ne gördüklerine bakarlar.

  İşte o yüzden birçokları daha dünyada yokken ve halen yolların en hızlı atmosferik makinesi McLaren F1’dir…
  Proje 1 değil Formula 1. 🙂

  Daha ağır ön yürüyen grubuyla bu makinenin o biçim bir pist makinesi olamayacağına gelmedim dahi.
  322 beygir ile övünenler çok daha iyileri var denilen (Valentino Balboni, Porsche GT3) ortamda (Lambo, Porsche, Nissan) drag ve rolling makinesi olmaktan başka birşeyle pek övünebileceğini sanmıyorum.

  Fazla uzatmadan Bugatti’nin çektikleri ortada. Sallıyorum Cosworth buyrun eski V8 ünitemi veririm dese.. birkaç yıllık firmalar dahi hemen herkesin dizebildiği elektriklileri biri dizsin kalbine de beni koysun dese bu kadar ün, şan ne kadar sürebilirdi ki. 🙂
  Alman autobahn’larında ne kadar sürülebilirdi. 🙂

  http://www.motortrend.com/news/revealed-2019-mercedes-amg-project-one-powertrain/

  https://www.youtube.com/watch?v=EzV_1hF4pxM

  • Araba 1000 beygir diyorlar, 3 tane 160 HP’lik elektrik var, 100 beygirlik de MGU-H var. MGU-H’yi motora güç verenden sayıyorlar mı bilmiyorum, sayıyorlarsa komedi olur zaten.

   Turboyu egzoz gazı döndürüyor sonuçta, bataryalar devre dışı olduğu zaman turbo yine dönmeye devam edecek, MGU-H’yi de boşa çevirecek sadece. Az bir şey yük olur, biraz lag olur o kadar. Motor gücü hesabı neden 520 olmuyor anlayamadım.

   Bu arada videoda MGU-K üzerinde Williams’ın W logosunu mu gördüm, bana mı öyle geldi?

   Bu araba, diğer hibridler gibi çöp, ama yine de yollarda kullanılabilen teknoloji göstergeci olarak fena değil, Amarigalıların odunla çalışan arabasından daha iyi hiç olmazsa 😀

   • Sayıyorlar %50 verimlilik gibi işlerine gelen herşeyi işlerine geldiği gibi sayıyorlar 🙂

    Olmuyor çünkü turbo’u salt ICE basıyormuş gibi düşünüyorsun madem elektrik boşaldı MGU-K’ı neyle çevireceksin? O da bir elektrik motoru ve turbo pallerini en alttan en üst devre kadar (F1 de 150 bunda 100k) çevirerek sürekli inject çakıyor.
    Bu tip bir tek turbo da bu tip cücük 1.6 hacimli bir ICE de bütün devir bandını dolduramazsın işte doldurabilmek için MGU var. Bilmiyoruz tabi bu turbo max tork-rpm bandında 30 psi basıyorsa (2 bar yapar) mgu-k ile çok önce konuşulduğu gibi (60 psi’ın F1’inde erken dönemde aşıldığı düşünülmüştü) 60 psi dan fazla yapar. Böyle olunca da 520 hp’e yaklaşamaz. mgu-k rpm basamadığında ayırmıyorlardır herhalde bilemiyorum.
    Ayrıca küçük başka bir anektod dan bahsedilmiş yazı da o dikkat çekici ama çevrimi pek oturmadı bende. Turbodan gelen ısıyı da regene de kullanıp mgu da ki ters enerjiyi sevk ediyorlarmış.

    Ben göremedim hangi sn de? Sanmam açıkçası.

    O odun yarma makinesi sesli şeyler bunun yanından geçtiğinde pişt sesi bile çıkaramaz. Kimse ışıklarda abi 1-2 bassana sesi duyalım demez (Vette de yaşadım bunu).

    O biçim yürüyemedikten sonra (Bugatti ve Koenig’lerin çoğu gibi) teknoloji showu hiçbir halta yaramaz burda starwars çekmiyoruz… tarih onların çöplükleri ile dolu. Biz gayet olağan Saleen’leri anıyoruz çok zaman.
    Bana o yüzden Enzo’da, LaF’da o biçim değildir onun asıl yola olması gerekeni doymuşu 🙂 FXX’dir, -K’dır.
    Ancak bunlar bir F40, McL F1’den fazlası olabilir.
    İşte anca bol bol ingilizler felan roll video’ları çeker durur izler dururuz.
    918’i şöyle Nord’a vuran 5 tane adam göremedim.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]