Geyikliyoruz 10: Çin GP, ve Türkiye GP’nin dönüşü

1

1 YORUM

 1. Gayet uzun ve dengeli, hoş muhabbet olmuş.
  xtrabit bunu hep yapıyor 🙂 zaten asıl önemli olan da bu aralarda güzel bilgiler, tecrübeler serpiştiriyor. Ör dişli muhabbeti…
  Zaten arkadaşlar bu tip şeyler önemli asıl kayıtların dinlenilebilir, ilgi çekici kalması, duyma ilgisini devam ettirebilmesi için. Ben mesela bazı yerleri biraz geri çekip tekrar dinliyorsam o iş olmuştur derim.
  Adam tecrübeli, fikir sahibi o yüzden aklına geleni vuruyor. Gelmeyenlerin biraz öncesinde hazırlık yapıp muhabbet anında bunu çakması güzel olur.

  Açıkçası sizin gibi meraklı, sıkı takipçi gençlerin İst. Park hakkında bu kadar az şey biliyor olması beni şaşırttı. Nasıl milliyetçisiniz ulen siz 🙂 pistimiz işte hiç mi incelemediniz :D. Serhan sevilen, tutulan, aranılan önemli bir profil ama adam takip edilmemiş demeki adam yazdı la hep bunları. Geçmişi vs hep döktü. Okumayanlar okusun derken ben de kısadan birkaç bilgi vereyim.

  Dünyanın en büyük spor alanları yarış pistleridir arkadaşlar pek bilinmez. Sadece F1 değil çünkü usa da yoklar. at yarışı ve en alt sıralarda da olimpik stadlar. Hiçbir futbol stadında 300 bin’lik kapasite göremezsiniz ama motorsporları için 300 bin oldukça doğal bir kapasitedir ben yıllardır anlatırım. Çünkü zaten motorsporları koltuğa oturmadan çayırdan, bayırdan da izlenebilen birşeydir biliyorsunuz.

  http://orionmimarlik.com/formula1/
  http://worldstadiums.com/stadium_menu/stadium_list/100000.shtml

  İst. Park toplam kapasitesiyle dünyanın nadir alanlarından birisi ama hiçte hacim planlaması lokasyonuna göre yanlış 🙂
  İnt. de ki çoğu rakamlar yanlış işte int. böyle veri dengesizi bireşy.
  Park’ın etkin kapasitesi 125 bin ila 155 bin arasında. Arttırma ile hedefleneni 200 bin imiş ama gördüler ki 50 şer binlik koltuklu modüler tribünleri dahi dolduramıyorlar (bunlar sonra ki senelerde kapatıldı).
  Açık alanlarla birlikte yoğun kapasitede 250 bin+ kapasitesi var ve max insan kapasitesi 500 bin.
  Yani yarım milyon kişiye orada uzaklık hasebiyle m2 alanı biraz fazla büyük olsa da yarış dışında bir organizasyon sunabilirsin.
  İlk yıl 2005 de 100-120 bin civarında insan geliyor. Net rakam yok çünkü turnike kaydı yok çünkü %80’i beleş izleyici. Toplam akının bunun üzerinde dahi olabileceği tahmin ediliyordu. 26 bin kişilik ana tribün full+full idi ve ana düzlüğe yakın diğer tribünler doluydu. Bazı tribünlerde ki boşluklar sebebiyle çirkin bir organizasyon görüntü kaydı olmuş ancak bu org. eksikliği sebebiyle olduğu biliniyor. Açık alanlar fazlasıyla dolu.
  İlk 3 yıl ben yarışa gidemedim (askerlik) ama bunları biliyorum yani.

  O yılın referans alınması ise her şekilde yanlış. Biz sonra ki senelerde para harcamadan girebilmiş olsak bile o yoğunluğun sebebi ilk olma hasebiyle duyurum ve insanların sorgulanmadan içeriye alınması, taşınması. Herhangi bir bilet gelir dengesi elde edilemeyen o yılın rakamları dahi bir daha yakalanamıyor.
  Ana tribün de dahi yer yer boşluklar sonra ki senelerde rahatsızlık oluşturuyordu.
  O günlerin şartlarında 450-500 TL lık tribün, 90-70 TL lık açık alan fiyatları yüksek görünüyordu. Bugünün döviz şartlarına siz oranlayın…
  Artı;
  “21 ağustos 2005 saat 15:10 da ses seviyesinin 155 dbl olarak ölçüldüğü park olmuştur.”

  Silverstone bahsi olmuş mesela net. de gördüğünüz rakamların ekseriyeti ideal tribün, koltuk kapasitesi rakamlarıdır. 220 bin+ kişinin orada yarış izleyebildiğini biliyorum. Hatta o rekorların kırıldığı zamanlarda birçok pistte 300 binlik toplam katılımcı sayıları yakalanabiliyordu. Mesela bildiğim kadarıyla yerleşimden dolayı çok daha büyük olmasına rağmen SPA’nın max kapasitesi Silverstone kadar yüksek değil.
  USA oval pistlerinin yine oturaklı seyirci kapasitesi yapı nedeniyle çoğu F1 pistinin ideal koltuk kapasitesinden yüksektir.
  Bu ve min. reytin oranları olan 500 bin tv izleyicisi ile de min. 800 bin – 1 milyonluk takipçi oranı yine çoğu spordan üstün olduğunu göstermekte. Futbol izleyicisi evet bunları bilmez. F1’in reyting rekorları ise 1-1,5 milyar civarında biliyorsunuz.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]