Geyikliyoruz 05: 2017 araçları, bölüm 2

18

18 Yorum

 1. cıks olmadı 🙂
  Madem öyle niye 911 GT2, F40, FXX, ZondaR gibi şeyler üretiliyor BossGP, Historical Lemans var. 🙂 ötlü göbekli abiler bunlar. yoksa se7en, ac cobra gibi varlıkların bile yolda olma mantığını bulamayız yani.
  O sık bahsedilen açıklamayı biliyorum ancak orada da direkt yüzünden okunduğunda ve direk kabul alınan lag konusunda yanlış denilebilecek çıkarım var yazabilirsem onu da düzeltmeye çalışırım.
  Kökenini ve kaynağını açmadığında teknik şeyler çok yanlış yahut abartılı kullanımlara sebep oluyor.

  https://en.wikipedia.org/wiki/Renault_EF-Type_engine
  1979-1983[edit]
  “With its two small turbochargers, this engine reduced turbo lag considerably………..

  https://en.wikipedia.org/wiki/BMW_M12
  “The M12’s major shortcoming as a Formula One engine was its lack of throttle response due to turbo lag. Unlike the V6 and V8 turbocharged engines which ran with twin turbos (one for each bank of cylinders), the inline-4 BMW engine, like the other 4 cylinder turbo engines used in F1 such as the Hart 415T and the Zakspeed 1500/4, only used a single turbocharger.
  The twin turbo setups of the “V” engines eliminated much of the turbo lag. However, with only a single turbo, the BMW M12 suffered from approximately 2 seconds of turbo lag meaning drivers often had to start accelerating through the apex of a corner. The power from the turbo was described by many (including Piquet and Berger) as coming on like a light switch which often induced power oversteer in BMW powered cars. This was a major reason that the BMW was generally seen at its most competitive at power circuits such as Kyalami, Imola, Paul Ricard, Silverstone, Hockenheim, the Österreichring and Monza. On tighter tracks such as street circuits like Monaco and Detroit which required greater acceleration and less top speed, the BMW powered cars often lagged behind their major rivals.”

  Yani onun öyle olmasının uygulama kaynaklı nedenleri var. Yoksa sıralı, paralel charge’ların deneyimleri o tarihlerin de öncesine dayanıyor.
  Konunun numunelik örnekleri dışında genelliği kime göre? pilotluğun ayağına göre yani bize göre değil. Groub B de C de, N de de hep o tarihler için bir lag denilip durulur ancak o ölçek o günün varlıklarına göre çok çok minik bile sayılır. Büyük lag’ların büyük büyük farklı şeylerin sonucunda olmasından tamamen bağımsız..
  Mesela Calibra turbo’yu denemiş olsa kişi F40 veya Lancer’a hiç de öyle yorumlar yapmamaya çalışır.

  https://www.quora.com/Why-was-turbo-lag-in-older-F1-cars-so-dramatic
  https://www.gtplanet.net/forum/threads/enormous-turbo-lag-really-high-boost-threshold.300906/page-2

  http://www.hotrod.com/articles/what-is-turbo-lag-how-do-you-get-rid-of-it/

  Lag bir de bana göre çoğu kaynakta ve yorumsal tartışmada abartılan bir konu. Çok yerde görüyorum ayağı yok ölçecek ama lafını yapıp duruyorlar yüzyıllardır.

  binekçilikte lag;
  http://newbeetle.org/forums/attachments/1-9-liter-tdi/53656d1235634358-intense-turbo-lag-untitled.jpg
  http://newbeetle.org/forums/1-9-liter-tdi/34192-intense-turbo-lag.html

  Lag halen var ucuz binekçilikte çok altlarda halen kocaman olduğundan (üreticisi bitirdik öldürdük der durur) tatsız deriz. E napıcan motor zaten cücük. Şanzıman kağnı.. Kime göre bize göre 🙂 milyonlar aaa lag gerçekten bitmiş yok olmuş diyor diğer taraftan herifin turbo’nun tam dolum psi bastığı (hani şu web de yine bazen kalasça tartışılan devreye girdi girmedi muhabbeti) devri görecek ayağı yok lag muhabbeti yapıyor insanlığa.:) Çok çok meşhur birileri 917 de o tip şeylerde aaaa lag muhabbeti yaptı yerli yersiz kıçımla bile gülmedim yani 🙂 Yani pop dünyada oluyor öyle şeyler köklerine inmeliyiz.

  2’linin yanına bir de elektriklisini ekliyor (bmw) sonra da diyor ki lag yok ulan güç teminatı, his yok ki lag bitti öldü diye övünç duyasın mal politik 😀
  Bunu diyen marka da yok olmaz eklemiycem bana ne diye S70/4 gibi bir üniteyi öldüren idi ha. Çünkü o günün kafası başkaydı. Daha evvelinin daha başka falan filan.

  “In most modern cars, the turbos have been manufactured and programmed to be as linear in their delivery as possible but back in the 80s and 90s, cars like the Porsche 935 and Ferrari F40 were renowned for their widowing bursts of unexpected power.”

  Kaldı ki halen diyorum F40 başka bir iş arkadaş… En iyisi mi değil çünkü sahipleri daha o yıllarda bu charge çok kalas demiş piyasada şunla modernize ederim diye hemencecik çıkanın dışında üretici markası bile bir nevi TC upgrade kit paketini satarım isteyene ha beyler demiş 🙂
  Şöyle bir kafa diyeyim. Mesela 550’e SC ekleyen de gördüm NOS basan da TC leyende ama bu F40 olmamış büyük ATM’liyeyim diyen hiç görmedim olan bunda ki olay başka demiş TC leri büyütüyor sadece. İşte burada bir kök yatıyor.

  Bazı şeyleri devrinden bakmak lazım geliyor. Keşke o TC kafası devam etseydi ama etmiyor bir o da değil ki hiçbirşey etmiyor yoksa makineler şimdiye 800 Kilo olmuştu ama ne oluyor süper dedikleri şeyler 1600 kilo oluyor birileri de çıkmış 1.9 ton şeyi süper diye kaktırıyor insanlığa (elektrikli ve büyük motorlu direkt 2 örnek…)
  Mesela ben AM RB den bile artık ümidi kesmiş bir adamım 🙂

  Gel bugüne pas pahalı Porsche’lerde halen lag var ama kime var nerde var. Pistte var… 1,5 sn imiş 0,5 saniyeye düşmüş çok mu büyük olay yani.:)
  EB 110’u kaça satmışlar bugün Veyron’u kaça satıyorlar bu rekortmense 110 daha fazla rekortmendi bir de öyle bakmak lazım.
  Günün F1’inde spool time varlığını kolayca sönümleyen MGU var.
  Yine de herşeyin ölçütlere göre handikapı olduğundan MGU tahriğinde turbo basınç kaybı söz konusu. Peki bunu takan var mı?
  Dahili MGU, cranktan ERS tahriğinde bmep verim hesapları tamamen değişir yani bu düz twin turbo motorlarla dahi kıyaslanamaz kılar.
  İşte mantık olarak bunları kastediyoruz teknik base de iş çok değişir.

  Muhabbetini çevirmişsiniz. Mesela bana göre 10 da 1 parasına twin’li E85’li 300 barlı Indy 700hp üretiyorsa F1’in bu kadar şeyle 950 üretmesinden çok çok daha başarılıdır. Canları mı sıkıldı hiçbirşey yapmasalar pressure arttırsalar, twin’leri değiştirseler 850 üretirler. F1 bunu neredeyse bloğu tekrar dökerek yapmaya kalkıyor.
  Geçen haberleri üzere bir gence muhabbette dedim ferrari atm ile 870 çekiyorum diye artislik yapıp duruyor çeyrek parasına nadide Hellcat 750 hp çekerken çok da prim basmam… Üstelik bol bol parçası var değiştir gömleğini kolunu 850 bassın kolayca.
  Piyasada 900hp çeken F40 var peki 1000 hp çeken Enzo var mı yok 🙂
  F40 o yüzden tüm bunlarıyla çok çok iyi bir aplikasyon. Bunu da yarıştığında pistlerde gösterdi zaten. Otomotiv tarihi boyunca belki de yarış aplikasyonu ile en az parça değişimi olan örnekliktir F40-F40 GTE.
  Ha ne dedik hep şanssız çocuktu F1 GTR ile yüz yüze geldi sopayı yedi 🙂
  Bugün AMG GT, Huracan görünümlü makineyle yarışta koşturuyorlar bunların yoldaki olanlarıyla hiç alakası yok yuh yani denilse yeridir yani. İşte homologasyonu da bu hale düşürdüler 🙂 E30 DTM çok yakındır yol Evo’suna. Bugün ki M3’lerin erkek ile kadın arasında ki benzerliği kadar ancak benzerliği var 🙂

  • widowing bursts of unexpected power

   😀 Güzel tanım. Tam hissettiğim şey.

   Ama “driver’s car” diyeceksek abes kaçıyor işte. Pistte tulumla süreceksek iyi, ama İsviçre alplerinde sıkıntı 😀 Race car isteyen pistte yarışsın bir zahmet.

   Ne amaçla yapılırsa yapılsın, turboya karşıyım. Bu arada Indy’dekiler 2.2 lt. F1 2.2 twin yapsa kaç hp çıkarır?

   • 🙂 Eyw.
    Güzel ve değişik olan da o ya zati hele ki makinelere, güçlere artık alışmışsan, kalbinde sıradanlaşmaya başladıysa…
    Yüklenmiş Z06 ve dengesiz Viper V10 ‘u o yüzden seviyorum ya zati ancak onlar bile sıradanlaşabiliyor bir zaman sonra (biz tabi daha o nirvanalara ulaşamadık nerdeeee 🙂 )
    daha accayip şeyler istiyorsun o yüzden zati SuperCar denen şeyler var ya zati onlar bile sıradanlaşıyor iş tutup yüklenmiş F40, VenomGT, FXX, Binlik Radical gibi şeylere kalıyor.
    Daha ötesi ise artık diğer galaksi andromeda eski F1 aracı alıp sürmek 😀

    Drivers car için çok birşeye gerek yok ki arayışlar samimi temelli olsun yeterli Miata, 400lük se7en, Exige R gayet gayet yeterli 🙂

    Bu mevcut FIA, ayarsız üretici kafasıyla anca 900…
    İlginç geliyor değil mi malesef ki öyle. Adamların yaşamlarında oran, orantı yok ki.
    Ancak mevcut harcama ve forged lvl e bakınca rahatlıkla 1300+
    Yaparlar mı sence? cevap belli değil mi.

    Şöyle bir orantısızlık var ne kadar çok turbo pressure o kadar peak, boost, action, HP
    ancak bi o kadardan fazla da metal, ametal karmaşası 🙂 hele ki sadece 4 ünite istiyorsan. O yüzden manyak değilsen twinledikçe düşürürsün barı, basıncı.
    Yani hacimle değil cesaretin ile gelişir makine.
    O yüzden tek seferlik dragster lar 4k, 7k felan…

    Daha ekonomiği mi! yükselt hacmi düşür alaşımı, charge pressure u çak paralel twin’i. Bas E85’i al tatlı tatlı 1000 HP ‘i. Getir sezonuluk değil 4 yarışlık motoru. 21/4=5,25 den sadece 6 motor yapar keyiflice ucuz ucuz takıl.

 2. RedBullun biraz kısa ama epeylicede şişmiş kenarlara. He birde bu videoyu izlemeye başlmadan 10-15 dakika önce Mert ile konuşuyorduk işte Fia haberini. Sizde tam üstüne B şasisi felan konuşmuşken söyleyeyim.Banada çok basit geldi araç düfüzörünü bile beğenmedim. Neyse Mert Dediki;

  Çağrı sanki bu RBR aracı,FIA’nın süspansiyonunu yasaklama ihtimaline karşın yeniden tasarlanmış yeni süspansiyon sistemine sahip olan aracı olabilir. FIA’nın uygulayacağı duruma göre 2.testlere asıl aracını getirebilir,çünküğ rake açılarına felan bakıyor hep aynı.Dayanağım yok ama düşüncem bu dedi .(Hatırlarsanız haberler çıkmıştı,RBR yeni süspansiyon üzerinde çalışıyor vesaire)

  FIA’da şimdi açıklama yaptı ki,RBR sistemi bence açık ara ihlal ediyor kuralları net yani tartışmam.Böyle bir düşüncenin akıllıca olabileceğinde hem fikirim.

  Ayrıca konuştuğunuz Ferranin paketleme olayı(Ön taraf ,Arka taraaf muhabbeti için) şuan gridde en komple derli toplu arkadan hafif uzun tasarım bence Ferrari.İnanılmaz bir iş çıkartmışlar. Şimdi Mclarenin daha dardı düşüncesine girmesin kimse. Mclaren aracının arka kısmına giden hava girişleri felan Ultra küçük ve arka paketleme çok dar. Yani yaşadıkları sorunlardanda anladığımız üzere küçük tasarımın sıkıntılarını hala çekiyorlar.Neyse daldan dala atladım ,yazıma döneyim. Ferrarinin ön burun kısmı şuan gridde en agresif dikey inen ve kısa tasarım.Ön ve arka taraf kıyaslaması yaparsanız aracın bir paket olarak oran orantısı müthiş şekilde tasarlanmış. Aracın boyutu 3460 mm di yanlış hatırlamıyorsam.Mercedes ise en uzun 3660 mm felandı.

  Velhasıl Mclarene boşmoş demişsinizde motor konusunda evet,aerodinami olarak asla boi değil. 🙂

  • Tutmayacak bi dayanak. Kimse dar vakitte 2 bam başka şasi için kaynaklarını bölmez vakit-nakit denetim usülü ile de yapılabilmesi sezonun dibine gelince imkansıza yakın. Hele böyle bi vakitte kimse 1, 2 yarışı çöpe atabilecek şeye kastırmaz hele redbull gibi idari zeka küpü bir firmada. Ha redbull da gerçekten birşeyler eksikmiş gibi his üretiyor adrian emekli oldu da biz mi duymadık acaba.
   Gerçi kaide basit hiçbir zaman aklın önünden çıkarmamak lazım göz ile aero, makine yorumlanmaz göze oturmayan piste güzel oturuyor olabilir 🙂 bizlerin sık düştüğü hata bu.
   Dikkat ederseniz teknik bilgili insanlar anlatımlarını haftasonlarının ertesinde performansları görerek yorumlarlar 🙂 sezon içerisinde.

   • Aynen batuhan neci la hangi ara download oldu derken videolara baksam neler olmuş neler ben bunları hep kaçırmışım yav çok hızlı muhabbet ediyonuz arkadaş 🙂 biz o kadar nefes alamıyoz
    Dinledim şimdi birkaçını çalışırken şimdi artık ben ninja kaplumbağalar 2 nin son partını açar ve yatar.
    Yanarım yanarım şu F40 ifşa yazısını yazamadım bir türlü grafikler herşey hazır metnini yazıp düzenleyemedik daha öyle duruyor ekranda. Öğreticem artık yavaş yavaş tek tek oldschool nedir turbocharge boost nasıl kullanılır tanrıların arabası F40 nasıl öttürülür…. 😀 Ferrari F40 dan daha iyisini kendisi bile neden bir daha yapamaz… 🙂
    Yalnız iyiki muhabbetlerde yokum ha dinlerken bile içimden düzeltmekle felan geçiyor 😀 benle çok tatsız olurdu sizi dinlemek çok daha keyifli. 🙂 Gerçi ben alayınızdan daha unutkanım.

    • F40’a 5 iltifat, 1 laf ettik hala zihinlerdeyiz demek ki. Hani rafine araç görmesek, sürmesek beğenecez, şasi olarak da beğendik. Ama turbo işi, throttle blip vs bana ters.

     Ferrari onun gibi bişi yapmasın zaten daha 😀

     • Bu makinelerin çağında, herşey bu kadar dandikleşirken F40 1 yergi bile kaldırmaz 🙂 mevcut turboları gördükçe bunların kıymeti artıyor sorgulanabilirliği değil.:) Şu kadar diyeyim az biraz makine görmüş F40’a laf eden tek tanıdığım adamsın. Sürmüş olanlardan da daha bir tane “ama şöyle” diyen dahi görmedim.:) Söylediklerini onlara versem gülmezler bilem 😀 Rafine gördükte delta integrale mi gördük quattro s1 mi gördük 🙂 ilk EVO lara göre bile turbosu o biçim bu alet üstü aletin en azından bütün varlığı charged değil. F40 ‘ı anlayabilmek için Racing’i çok iyi kavrayabilmek lazım turbo nedir neden uygulanır kâfi deel. Zihinlerde olunur tabi sevilen adam zihinlere girer yoksa sallar geçersin amaan bu da dersin 🙂

      • Ben çekiciliğe kapılıp coşmam, turbonun güç elde etmek için kullanması hayal ettiğim rafineliği bozmuş, onu söyledim. Camaro SS sürenler de muhteşem derler, hangi kafayla baktığına bağlı. Z06 sürene onu anlatamazsın, F40 da öyle.

       Yoksa boost anlarındaki correction’larda çok eğlendim tabi, hala da tadı damağımda.

       • Yarış makinesi! rafine olmaz ki crazy olur attraction olur 🙂
        O zaman alternatif bakış açısıyla sorgulatmak lazım F40’ı doğuran sebep nedir? 288 EVO yani Group B
        https://en.wikipedia.org/wiki/Ferrari_288_GTO#/media/File:Ferrari_288_GTO.jpg
        959 group B deyince bende varım orda da aklını alıcam denilmesinin sonucudur haydi bunu ulaşılabilir bir ürün haline getirelimin hayalidir.

        O vakitler yarışmak için turbolanırdı 80’ler F1’inin, tırmanırken asfalt kazıyanların etkisiyle. Büyük atm işleri 80 en dibi, 90’ların başında tekrar olgunlaşmaya başladığını unutmamak lazım. Yani çıkıpta EB 110’un quad’ı pistir diye bakarsan zamane Veyron bakışıyla olmaz, oturmaz.
        https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/originals/f9/9d/33/f99d33b99c5c1f56516c7fd31f5ac619.jpg

        Herkesin öyle bmw+mclaren kadar parası bol değildi…
        Hep dedim 2 ürünün arasında çok farklı zihniyet farkı var hep dedim mcl f1 yarış makinesi olsun diye doğmuş bir şey değil.
        Hem bugün F40’ın kabini gibi birşey yapılabiliyor mu ki turbosu gibi birşeyi görebilin isteniyor. 🙂 Rafine derken de hani uzun yokuşta kontrolün kaçması 3 sn sürmüyor 🙂 dar virajlarda dönüş tırt 🙂
        Ne dedim hep F40 her yiğidin harcı değildir 🙂 adamı süründürür.
        Bugünün lmp sini babam bile kullanır ama eski group C, B dedin mi adamın aklını alırlar koyarlar kerb dibine soğusun diye 😛
        Söz konusu GTO, F40 ise F50, Enzo hikaye bile değildir o yüzdendir ki cesaret edip yarışamadı son yarışçıdır F40 taa ki o zihniyet FXX ile meydan buluncaya kadar K bile değil o kadar yani.
        Markaların kendilerinin üstüne koyamadıkları ürünler vardır F40, EB110, XJR15, MCLF1, 850csi öyle şeyler lambo, porsche koyup durabiliyor mesela. Yoksa sadece tasarım olsa mesele 512TR’ın önünde galaksi eğilir bükülür halen 😀

        • Yarış makineleri pilotlar içindir, Warwick turbo çağındaki saniyelerle ölçülen laglar ve pistte tutulmaya çalışılan makinaları güzel anlatmıştı.

         Bana satılıyorsa, satıldıysa artısına eksisine bakılır, tabi mazoşistler de var. Kırbaç çok pahalı değil. Makine dediğin pist için üretildiyse yola dönüşebilen, uyum sağlayabilen, veya yol içinse yarışa iyi dönüşebilendir. Gerisi nokta atışı üretim.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]