Geyikliyoruz 03: McLaren turuncusu

2

2 Yorum

 1. MP4 ismi yanlış hatırlamıyorsan 1976 yılına dayanıyordu. Ron Dennis, Brabham’dan ayrıldıktan sonra Project Four Racing adında bir takım kurar ve bu takım Formula 2 ve 3’de yarışır. Ta ki 1980’e kadar.
  1980 yılında Ron Dennis McLaren’e katılır. Project Four Racing’i de McLaren bünyesine dahil eder ve bir süre sonra da kapatır. 1981 yılında ise eski takımına atıfta bulunan bir isim kodunu McLaren aracına verir; MP4 (McLaren Project 4). 1982’de MP4B, 1983’de de MP4-1C, MP4-1E şasileri ile yarışılır ki bu araçlardan MP4-1E haricindekiler Cosworth DFV V8 motoruna sahiptiler. MP4-1E ise TAG Porsche V6 kullanıyordu.
  Sonraları takıma dahil olan isim sponsoru Marlboro ile MP4 adı McLaren Project 4 yerine Marlboro Project 4 olarak anılmaya başlandı.
  1994 yılına gelindiğinde hâlâ Marlboro sponsorluğunda olan efsaneleşmiş takım Ron Dennis’in kimsenin akıl sır erdiremediği kararı ile Peugeot motoruna geçti. O sezon bol bol motor arızası yaşadılar. McLaren pilotları Martin Brundle ve Mika Hakkinen’in 2. ya da 3. oldukları yarışlar da yok değil. Ancak genelde 25 sn ile 1 dakikanın üzerindeki farklarla geride kalarak. Podyumda olamadıkları pistlerde ise 1 dk ile 6 tur arasında fark yiyorlardı. Bir sonraki yıl -1995- Marlboro yükselişine inandığı Ferrari’ye transfer olurken McLaren’de kendisine yeni bir tütün firması bulmuştu. WEST. İşte Günay’ın da bahsettiği o müthiş renk kombinasyonu böyle geldi. Sonrasında ise Ron Dennis’in ne diye Peugeot motoruna geçtiği anlaşıldı. Tam detayları hatırlamıyorum ancak sadece 1 sezonluk anlaşmayı yapabildiği ilk üretici Peugeot idi. Çünkü Ron, 1995 sezonu için Mercedes motorlarını garantilemişti. Mercedes ile bir ortaklık anlaşması yapmış, hisselerin bir kısmını onlara devretmiş dolayısıyla motorları ücretsiz almıştı. Bu anlaşma bildiğiniz gibi 2015 yılına dek 20 yıl sürdü.
  Renk konusunda VEST’in gri/siyah/beyaz kombinasyonu ile Mercedes’in renginin gümüş olması tamamen tesadüftür.
  Araçların renklerini genel olarak ana isim sponsoru belirliyor. Ancak takımlar bazen kendi renk düzenlerini kullanmakta ısrar edebiliyor. Tabi bu durumda sponsor gelirleri daha düşük olur. Ayrıca bir de ana isim sponsorunun olmaması durumu var. Boya boyayabildiğine o zaman 😀

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]