Beyaz F1 02: Testlerin değerlendirilmesi

26

26 Yorum

 1. Birkaçdır duyuyorum görüyorum beyaz f1 nedir? ne demektir?

  Bu arada küçük birşeyi düzeltiyim Emre mi diyor anlayamadım ama alan dairesinde ben de düzeltmek için cebelleşmiştim biraz. Kaspersky’nin okunuşu kasperski şeklinde. rus kafasıyla bakmak gerekiyor. 🙂

  • Kadro şu Mert-Ben-Hakan-Enes-Alpay. Yani Emre diye birisi yok fakat onu söyleyen Enesti sanırım 😛

   Beyaz F1 tamamen Beyaz Futboldan esinlenerek atılmış başlık .Alpayın fikridir. Bizde herkesin fikrine önem var.Şitt hayır ! diye bir şey yok malsf 🙂

   • 🙂
    Ben bi senin, Alpayın sesini ayıkabiliyorum bazen de konuşma rolantisinden hakan’ı kalan kişiler karışıyordu bende bi ordu varmış gibi geliyordu demek 2 kişiymiş.
    Malesef demek 🙂 sesinden zaten arada gerilimlendiğin anlaşılıyor da iyi kontrol ediyorsun.
    O zaman beyaz futbolun ne demek olduğunu sormak gerekiyor herhal çünkü onu da bilmiyorum.

    • İyi olmaya çalışıyorum abi. Beyaz Futbol, Beyaz TV ‘ de yayınlnan ve Ahmet Çakar,Sinan Engin,Rasim Ozan Kütahyalı,X kişiden oluşan bir futbol programı. Çakarı duyduktan sonra gerisini anladın zaten. Alpay kardeşimizde onların hastası.E haliyle durum böyle oldu 🙂

      • Kaspersky’de telaffuz hatası yapan benim.

       Esasında bir sıra ile herkes teker teker fikirlerini açıklayacaktı, hatta Hakan baya kalem, kitap, defter, tablo Allah ne verdiyse gelmişti. 😀 Muhabbet çok koyu olunca arada kaynadı.

       • Enes’sin sen yani demi 🙂 ona göre kaydediyoruz box a 🙂

        eee Beyaz f1 ise çok vurucu olmanız lazım Alpaycım 🙂 sizin ki çok anlayışlı gidiyor.

        O zaman şöyle fikrimi beyan edeyim. Ben online muhabbet severim teknoseyir den felan da insanların sevdiğini biliyorum. Bi ara alakasız bişey oynayan bi adam sırf oynarken makarasına (geyikliyoruzdaki gibin) silmarilionu anlatıyor diye 1,5 saat mi ne çalışırken dinlemiştim. Küfür kıyamet tabi.
        Arasını bulmak zor gerçekten şöyle olabilir. Ses uyumu, rotasyon, multi boy rolanti en önemlisi bu işte malum ses var sadece. Geçen sefer ki ortadan sonra çok harala gürele gitmişti. Başı güzeldi. Gülerken bir de dinleyicinin çakamadığı muhabbetle makara ile dengeyi yakalama zor tabi.
        Bu sefer ki de çok nominal yav uyku getirici muhabbet cazibesi yok hani. Hedefi iyi aksettirmişsiniz cart curt volume olmasın diye uğraşmışsınız ama tat seviyesi de çok düşmüş. Şöyle yapın çıkıntılıkları yapmamaya çalışın tabi yada diğer dk’a taşınmamış olsun ama düşük volume girişiyle aralara girin yani. Önünüzde ışık yanacak da sıra size gelecek diye beklemeyin 🙂 sıra usulü görüş sormada herkesin o kişiyi dinlemesi iyidir tabi.
        ama şöyle olabilir diye de girişmek lazım yani real çay bahçesi muhabbeti işte. Vurgulu dalışlar yapmak iyidir. Bunları yapmışsınız tabi ama bu seferde az olmuş sanki.
        Zamanla kıvamı daha iyi olur.
        Biz de konuk olarak katılırız inş. bi akşam denk düşürüp.

        • Bu videonun part 2’si var da kayıt durduğundan yayınlayamadık onu. Orada volume olsun, gırgırı şamatası olsun baya eğlendik aslında ama kaydedemedik işte.

         Volume olayını ben yapıyorum, muhabbeti bölmemek maksadıyla çok müdahale etmiyorum ama bir dahakine ufaktan serpiştiririz.

         Zamanla olur herhalde bunlar acemiyiz biraz. 🙂

 2. Dilinize sağlık.

  Her şeyden bahsetmişsiniz, Ferrari’nin sidepodlarının illegal olduğundan bahsetmemişsiniz. Diğer hiçbir takımda görmememizin sebebi bu. Kurallar sidepod hava girişlerinin 75 derece olması gerektiğini söylüyor, Ferrari eskisi gibi 90 derece yapmış ve sidepod önündeki kanatçıkları giriş gibi göstermişler. Üstelik FIA olur da bunu yasaklarsa şasiyi değiştirmeden sidepodları değiştiremezler. Şasiyi de değiştirmek demek bitmeleri demek.

  • Onlookers have questioned whether Ferrari have found a loophole here. As can be seen in the image above, they have moved the leading edge of the sidepod back, retaining a 90-degree angle, but ahead of it is a complex bodywork assembly. That hoop-like assembly is attached to, and thus still part of, the sidepod, and has the required 75-degree angle. It not only features a number of complex elements designed to optimise airflow to the sidepod inlet, it also means the main body of the sidepod can be smaller.

   Böyle bir şey buldum.

    • “daha” illegal olamaz. Ortada birkaç senelik bir kullanım var ve öncülüne de yetersiz olmak üzere müdahale etmişlik var. Hep ne dedik bu kafadaysan madem FRIC’i de yasaklamayacaksın bu active değilse fric de değil. Şayet fric illegal ve iptal ise ondan evrilen ve hatta daha gelişen bu katmerli illegaldir. Ortada puanlar, şampiyonluklar var o yüzden “daha” olamaz 🙂
     Hep dedik ki şimdi yasaklanırsa geçmişe sine çekmeyebilir birileri.

     Hep ne dedik birşeyin illegal olması için yakalanma ve şikayet yani başvuru şarttır. Yoksa içerde sindirilmiş, atlanmış geçilmiş bizim sportif bakışımızın dışında yürürlülüğü yok. Başvuru var mı var. Hiç teknik bilmeden aklı başında adam sadece ferrari’nin yazılarından dahi bunun en az 2 kuralı çiğnediğini anlar. Yapabilir, yapılabilir demek çok yeterlidir 🙂 Sonraki sessizlik bile birşeyleri anlatsın size. F1 de ….bilir demek kullanıldığını göstermek için benim açımdan yeterlidir. Biri yağ yakıyor olabilirler diyorsa zaten yakıyorlardır yani 🙂 Kanat eğiliyor mu acaba diyorlarsa o kanat zaten eğiliyordur gibi.
     Bak üzerine doğru düzgün gidildiğine dair hiçbirşey yok ortada sindirip geçtiler üzerinden o susp. işinin. Unutturmaya çalışmaları yeterli değil. Hiç yoksa problem yok deyip herkesin kullanmasını sağlamaları lazım. Onu niye yapmadılar peki çünkü olay baştan sona pislik içine gömülmüş durumda nasıl çıkaracaklarını bilmiyorlar her şekilde o kurallar değişmek zorunda.

     Ferrari’nin o 75’likleri illegal midir evet ama kime göre. Bir başvuru, talep var mı bilmiyorum burdan görüyorum muhabbeti. Bakışım şöyledir büyüklerden biri birşey yapıyor diğerleri yapmıyorsa o şey %80 illegaldir yasaklanır yasaklanmaz o ayrı dava tamamen. Bu kuralların etrafından dolanma zekiciliğinden farklı bir durum. Zekicilik kuralların boşluk bıraktığı taraflarda olur genelde F, S duck gibi o durumda da herkes hooop o uygulamaya geçmeye kalkar. Ölçeklerin belirtildiği alanları kandırarak değil. Farkındaysak şu arka zırtapoz çıkıntı aynı anda birden fazla kişi tarafından uygulandı.
     Bu sidepod işi uygulama olarak sezon başında ki F-duck gibi değerlendirilebilir ancak içerikte yine problemli.
     Tehdit ve yasaklama da bir problem de şu… politik davranıyorlar tamamen mesela kuralları çiğniyor olsa bile birşey şasi gibi komple uğraşı istiyorsa üstüne sıkı eğilmemeyi tercih ediyorlar.
     Ve FIA gittikçe müdahalelerde yavaşlamaya başladı. Çarli ekibi artık iyice sıkıntılı eskiden bu kadar yavaş hareket edilmiyordu. Hadi sharky i geçtik o arka kanat ucubelerini yasaklamak için beklemeyi gerektirecek hiçbirşey yok. Bunları yazan kaç tane basın mensubu var?

     Ha bana kalırsa o sidepod işine savsaklarlarsa iş yine kendi döngüsünde çözülecek başka tarafları iyi halledemezse ferrari o orta bölümün handikaplarını çekmeye başlayacak 🙂 tasarımlarında her zaman olduğu gibi. Onu da sezonun yarısında okumaya başlarız artık. 🙂
     Sadece kavganın ne kadar erken başlayabileceğinden emin değilim 😀

     • FIA yasaklamadıysa anormal durum yok. O kadar ortalığa dökülmüş şeyin illegalliği mi olur 😀 Scarbs geçen sene ortasında Force India’nın benzer sisteminin fotolarını atmış inceleme çakıyordu. Caterham’da bile temeli olan bir şeyden bahsediyoruz.

      Ferrari yapamadıyla, anlayamadıysa mok atmamalı. Ne oldu sonuçta? Yasaklanmadı ve halen kullanılıyor. F1’deki limitler böyle işte, last percent şampiyonu belirler.

      • Temellerden değil sonuçlardan bahsediyoruz. 🙂
       Gayet basit şeyler söylüyorum aslında son 16 yılda yürürde yasaklanan şeyler niçin yasaklandıysa bu da aynı temelden gayet rahat yasağa girer.. di kalbür üstü bir dünyada 🙂
       Böyle bakacaksak falana falonsoya singapur puanları da helaldir. Mclarene kesilen ceza da yanlıştır kastidir.
       Yoksa ferrarinin side ı da daha şimdiden daha illegal olamaz o vakit.
       Benim için mesele şikayet edilme edilmeme değil. Mesele illegalite, uzun vadeli göz yumma. Gözetimde ki dandiklik meselesi..
       Hani çok saygı değercilik yapıyorlar ya o hesap.
       Yoksa benim bir dünya meseleden Mercedes’in şampiyonluklarına zaten saygım, sayarlığım yok.:)
       Hani durdurmak istiyorlar ya güya lafta al sana işte durdurmak için temel.. var mı hareket yok..
       Arada düzey farkı var. Force daki düzenin Ferrari de olmadığını mı sanıyorsun. Ferraride de gelişmiş bir yapı var ama bu MB’nin kinden çok daha alt yüzeyde. Zaten tartışmanın temel odağı da bu. Bu 3 lü arasındaki durum söylendiği gibi genelliği yok bunun. Ben scarbs da bu konunun şöyle usturuplu incelemesini de hiç göremedim onun bahsettiği şeyler çok eskide kalmış şeylerdi. Onun anlattıklarının üzerine bu işi çok geliştirmişler. Yoksa ferrari de ki yapı da geçmişte yasaklanan, onu değiştir denilen damper kontrolünün çok üst niteliğinde ki şeyleri yapabiliyor yapamadığı kısım bunu aerodinami ile kontrol etme, bütünleştirmedeydi o dönem.
       Benim için bu beceri becermeme meselesi değil tekraren o umrumda değil herşey birkaç resmin nete düşmesiyle özellik kazanıyor. Çok kuralcı geçinirken birisine bariz sessiz kalmaları hani herşeyde baştan pazarlıklılar ya benim için bu sadece al gülüm ver gülüm ticaretlerini ispatlamaya ek teşkil ediyor. Ve halen üzerine gitmeyerek üstüne tüy dikiyorlar.

       • Zaten sorunlar hep FIA’nın kafasızlığı yüzünden çıkıyor, meydanı boş bulup kullanana da laf ediliyor. Madem ortalık tenha, sen de yap o zaman 😀

        Son örnek T-kanatlar. Geçenlerde bi makale şeyettiydim. Orda aydınlatıcı çarpıcı şeysi var, arkasındaki skandal bile yazılı.

        • Ha orası doğru sessiz kalabilirlerdi herkes gibi hangi maksat, argümanlarla yola çıktı ferrari orasını bilmiyorum.
         İşte FIA’nın dangalaklıkları 1 değil 2 değil neresinden tutsan, her yeni görülen şeyin sonucunda elinde kalıyor..

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]