94 Yapımı Alman Schumacher Belgeseli

0

1994 sezonu sonunda yapılmış Almanca olsa da İngilizce altyazı ile izleyebileceğiniz zamanın görsellerini bol bol içeren yayın kopyası dikkatimi çekti.

93 sezonundan bir miktar ve 94 sezonuna dair oldukça fazla kayıt içeriyor. Doğal olarak kısaca Senna’dan bahsediyor küçük güzel sahneler mevcut.
Tabi yorumlarda eleştirildiği üzere Roland Ratzenberger den hiç bahsedilmiyor.
O günlerde dahi çok kolayca atlayabiliyorlardı bunu.
Açıkçası o yılın psikolojisi ile de Imola ardılı Monaco yarışından sonra Ayrton’un da birkaç vaka hariç pek hatırlanmadığını söyleyebilirim.
Buna biraz da o birkaç yılın mücadelesinin oldukça yoğun, çetin geçmesinin etkisi var diyebiliriz.

Yapımdan adil olmasını tabi ki beklememelisiniz bu bir belgesel biyografi çalışması…
Bu yönden bazen bahsettiğimiz SENNA sinema filmine oldukça benziyor.
Bu seriye gönül vermiş kişiler olarak insan tabi ki daha iyi organize edilmiş daha adil yapımlar görmek istiyor…
Tabi bu da bir spor anlatım şeklidir.
Aklıma gelmişken SENNA biyografisinin etkilerine tekrar bakmak istedim. Açıkçası yapımın görüntü yönetmenliği dahil çok iyi organize edilmemesiyle birlikte IMDB durumu oldukça geride kalmış. Aslında bireysel metakritik puanları oldukça yüksek (79 / 8,6).
Ciddi sayıda bir kitle olduğu söylenmesine rağmen yine biyografi sinema çalışmalarından 127 saat (2010), Ip Man (2008) vs oldukça geride… Liste başı Can Dostum (2011) (IMDb 8.6) ve Schindler’in Listesi (1993) (1.) (IMDb 8.9) ile birlikte görmek isteriz ancak ilk 100’e dahi girmekte zorlanıyor. IMDB Top250 listesinde yine aynı etiketlere sahip Rush (2013) filminin yer alıyor olması, diğerlerinin girememiş olması sanırım yeterli olacaktır. Tüm şüphelere rağmen iyi odaklanılmış ve görsel doyurucu çalışmalar bir şekilde karşılığını alabiliyor….

1994 sezonu;
https://www.f1-fansite.com/f1-results/1994-f1-championship-standings/

Senna vs Brundle (2016) “the story of the 1983 British Formula 3 season” ve Senna: The Test (2017) isimli yapımlara da bakılabilir.
Ayrıca yayıncı kanalın diğer video’larına göz atmanızı tavsiye ederim başka belgeseller de paylaşılmış durumda.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]