Macaristan testleri 1. Gün: Giovinazzi pist rekoruyla lider

0

Antonio Giovinazzi Sebastian Vettel’in tur rekorunu yarım saniyeden daha büyük farkla geçerek sezon ortası Macaristan testlerinin 1. gününü lider tamamladı.

İtalyan pilot Ferrari ile oldukça verimli bir gün geçirdi. Orta sertlikteki lastiklerle 1.17.807’lik derece elde ederken süper yumuşak lastiklerle 1.16.887’lik derece elde etti.

Süper yumuşakla attığı derece Vettel’in 3. antrenmanlarda elde ettiği 1.16.170’lik tur rekorunun gerisinde kalsa da hafta sonunda kullanılmayan hiper yumuşak lastikle elde ettiği 1.15.648’lik derecesiyle yeni pist rekorunu kırdı.

Toro Rosso ile piste çıkan Sean Gelael 1.21.451’lik turunun ardından kısa bir süre sonra oldukça hızlı geçilen 11. virajda kaza yaptı ve seans kırmızı bayraklarla durduruldu. Endonezyalı pilot Pirelli’nin lastik testleri için pistteydi, Toro Rosso’nun kendi programına dahil değildi.

Seansın bitimine 1.5 saat kala pistte yoğun şekilde yağmur başladı. Yağmur altında sadece Ricciardo ve Norris yağmur lastikleriyle turladılar. Yağmurun pistin yol tutuşunu düşürmesiyle birlikte derecesini geliştiren olmadı.

Norris’in Formula 2’de şampiyonluk mücadelesi verdiği Mercedes’in desteklediği George Russel düşük tempolu bir gün geçirdi ve 49 tur ile en az çalışan isim oldu. Russel super yumuşak lastiklerle 1.19.781’lik derece elde etti.

3 takım 2019’da kullanılacak ön kanatları test etti. Red Bull’dan Ricciardo, Force India’dan Latifi, Williams’tan Rowland yeni kanadı test eden isimlerdi.

Testlerin ilk gününde elde edilen tüm dereceler ise şöyle;

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]