F1 2020 Belçika GP: Hamilton yine kazandı

3

Formula 1 2020 sezonunda Belçika GP’yi Mercedes sürücüsü Lewis Hamilton kazandı. Takım arkadaşı Valtteri Bottas 2. olurken, Red Bull’dan Max Verstappen 3. olarak podyumun son basamağına çıktı. Hamilton bu zaferle birlikte toplam galibiyet sayısını 89’a yükseltti ve Michael Schumacher’in rekoruyla arasında sadece 2 galibiyet kaldı.

Yarışta Antonio Giovinazzi ve George Russel’ın kazası dışında çok fazla olay olmadı. İkilinin kazasından sonra çıka güvenlik aracı takımları erken pit yapmaya zorladı. Pistte kalmayı tercih edenler sonradan yaptıkları pit stoplar sonrasında zaman kaybetti.

Güvenlik aracı altında takımların çifte pit stoplar yaptığını gördük. Ferrari ise sürücülerini farklı turlarda pite almayı tercih etti. Buna rağmen Charles Leclerc’in güvenlik aracı altındaki pit stopu 10 saniye sürdü ve Monakolu ciddi zaman kaybetti. Ferrari’nin Leclerc için denediği çifte pit stop stratejisi de pek işe yaramadı ve İtalyanlar puan alamadan yarışı tamamladı.

Erken pit stop bazı takımları lastik kullanımı açısından zorladı. Mercedes sürücülerinin zaman zaman lastik kilitlediklerini ve pist dışına çıktıklarını gördük. Yarışın sonlarında Renault’tan Daniel Ricciardo lastiklerinde sorun yaşayan Verstappen ile olan farkı kapatsa da atak yapabilecek mesafeye giremedi. Avustralyalı en azından en hızlı turu elde ederek fazladan bir puanı cebine koymayı başardı.

Genel klasman

3 Yorum

   • Herkes ERS için inceleme altında zaten.
    Adamlar göz göre yaptılar.Hakettikleri ceza direkt ihraç ama takımın adı Mclaren olmadığı için böyle bir yol buldular.Ayı boğulmasın diye böyle geçiştiriyorlar.
    Ölçüm yapılmadığı anlarda fazladan yakıt pompalayıp ilave güç alıyorlardı.İkinci sensör gelince araba direkt çakıldı. Fia ispatlayamıyormuşta bilmem neymiş.Açıklarlarsa ceza vermek zorunda kalacaklar.Bütün tiyatro bundan.
    Monza’da 2014’te Mercedes tur bindirince kelleler uçmuştu.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]