2020 Macaristan GP: Hamilton baskın şekilde kazandı

4

Macaristan GP’yi polden başlayan ve pit stoplar haricinde lider götüren Mercedes pilotu Lewis Hamilton kazanırken, yarış başlamadan önce bariyerlere çarparak kaza yapan Red Bull pilotu Max Verstappen ikinci sırada tamamladı. Diğer Mercedes pilotu Valtteri Bottas ise üçüncü bitirdi.

Islak pistte başlayan yarış kalkış gridi yerine pite girip kuru zemin lastiklerine geçen Haas pilotları dışında geçiş lastikleri ile başladı. Kısa süre içinde Haas’ın doğru bir hamle yaptığı anlaşıldı ve herkes pite gelerek kuru zemin lastiklerine geçti.

Kalkışta sorun yaşayan Bottas geriye düşerken, hatalı kalkış aldığı yönünde endişeler olmasına rağmen hakemler tarafından toleranslar içinde olması nedeniyle incelemeye alınmadı. Geriye düşen Bottas yarış boyunca yükseliş gösterdi ve son turda ikinci Verstappen’in arkasına kadar geldiyse de geçişi tamamlayamadı.

İlk pit stopunda rakiplerinin aksine orta yerine yumuşak lastiğe geçen Ferrari pilotu Charles Leclerc ilk bölümde çok zorlandı ve sonrasında pite gelerek orta hamurlu lastiklere geçti. Ancak bu strateji hatası Monakolu pilotun puan dışında kalmasına neden oldu.

Williams pilotu Nicholas Latifi pit stop çıkışında McLaren’dan Carlos Sainz ile temas yaşayınca sol arka lastiğini patlattı ve patlak lastikle pite geri dönmek zorunda kaldı. Bu olaydan dolayı da 5 saniye zaman cezası aldı. Yarış dışı kalan tek isim olan AlphaTauri pilotu Pierre Gasly, motorundan yoğun dumanlar çıkar halde pite gelerek yarışı bıraktı.

*Magnussen yarış başındaki telsiz yardımı nedeniyle 5 saniye zaman cezası aldı ve bir sıra gerileyerek 10. sıraya, Sainz’ın arkasına düştü.

Bir sonraki yarış 2 Ağustos’ta Silverstone’da olacak.

4 Yorum

  1. ric. temposu gayet iyi orta lastikle, yumuşak lastikleri çalıştıramıyoruz.
    bu arada Redbull, Honda motoru sıkı paketliyecem derken aracın, önü, gö*ü ayrı oynuyor. Adrian Newey eksik kanat koyuyor, düzlükte hızlı olsun diye, araçta monza gibi sinirli oluyor 🙂

    • kesinlikle çok sıkıcıydı. Hamilton sol ön lastiğimde sorun var diyor. Verstapenle fark 23 sn iken 25 sn ye çıkarıyor. arkasında Botllas sıkıştırmaya gelirken, hamilton sorunlu lastikle fark atıyor.
      geçelim direk 2022 ye

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]