2019 Rusya GP’de damalı bayrağı en önde geçen pilot Mercedes pilotu Lewis Hamilton oldu. Takım arkadaşı Valtteri Bottas ikinci bitirirken, Ferrari pilotu Charles Leclerc üçüncü olarak podyumu tamamlayan isim oldu.

Yarış başlangıcında çok iyi bir kalkış yapan Sebastian Vettel önce Hamilton’ı, sonrasında da polden kalkan Leclerc’i geçerek ilk sıraya yükseldi. İlk tur bitmeden Romain Grosjean’ın kazası nedeniyle güvenlik aracı piste girdi. Grosjean’a Daniel Ricciardo ile arada sıkışan Antonio Giovinazzi’nin çarptığı görüldü.

Güvenlik aracı 3. turun sonunda pistten çıktı ve yarış yeniden başladı. Ferrari lider Vettel’den yerini takım arkadaşı Leclerc’e vermesini istedi, ancak Vettel Leclerc’in geride olduğunu gerekçe göstererek vermedi. Kimi Raikkonen ise erken kalktığı için pitten geçme cezası aldı.

Yarışa dokuzuncu sıradan başlayan Max Verstappen 18. turda beşinciliğe kadar yükselmeyi başardı. Pitten başlayan takım arkadaşı Alex Albon ise 19. turda 12. sıraya yükseldi.

Leclerc 23. turda ön grupta ilk içeri giren olarak pite geldi ve orta hamurlu lastiklere geçti. Yarışın ilk turunda kazaya karışan Ricciardo 26. turda garaja çekti ve yarışı bıraktı. Vettel 26. turun sonunda pite geldi ve orta lastiklere geçti. Vettel yarışa takım arkadaşı Leclerc’in arkasında çıktı.

Vettel pit stopundan sonra MGU-K sorunu nedeniyle kenara çekti ve yarışı bıraktı. Vettel’in aracı sanal güvenlik aracı periyodunun başlamasına neden oldu. Mercedes pilotları Hamilton ve Bottas VSC altında pite girdiler ve Hamilton lider çıkarken, Bottas üçüncü çıktı. Williams pilotu George Russell VSC altında fren sorunu ile duvara çarpınca güvenlik aracı piste girdi. Ferrari Leclerc’i güvenlik aracı altında tekrar pite aldı ve yumuşak lastiklere geçirdi.

Güvenlik aracı 32. turun ardından pite girdi ve yarış yeniden başladı. Ön grupta bir değişiklik olmazken, Leclerc yumuşak lastikleriyle Bottas’ı kovalamaya başladı.

Leclerc yarış sonuna kadar Bottas’ı geçmeyi başaramadı ve yarış Mercedes dublesiyle sonuçlandı.

Max Verstappen dördüncü bitirirken, Albon beşinci, Carlos Sainz altıncı, Sergio Perez yedinci, Lando Norris sekizinci, 5 saniye cezası olan Kevin Magnussen dokuzuncu ve Nico Hülkenberg onuncu bitirdiler.

Yarış olay ve tekrar videolarına buradan ulaşabilirsiniz.

6 Yorum

 1. Vettel’in yaptıgı iş değil.Yakışmamış doğrusu.Adam seninle anlaşma yapıyor, sana uygun şartları sağlayıp Hamılton’u geçmeni sağlıyor, sonra da hiçbir savunma yapmadan sana da yol veriyor.Sen adama yerini birkaç tur içinde vereceksin.Yaklaşsın falanı yok bu işin.Niye adam kirli havada lastiklerini yiyerek sana yetişmek zorunda kalsın ki.Lerclec bundan sonra aynı tufaya düşmez, savunmanın kralını yersin.Gerekirse Hamılton’u geçirir seni yine geçirmez.Kendine ve herkese karşı dürüst olmalısın.Senın yarışta hızlı olman birşey değiştirmez, çıkacaksın pol alacaksın o zaman.Kapatıp gideceksin.Hem pol almayım, hem anlaşma yapayım, geçeyim hızlıyım diye yol vermeyeyim, öyle bir olay yok.

  Bunun dışında Bottas ötüp duruyordu, yok bitmemiş ışim var vs artistlenıyordu 🙂 Bu iş ilk önce kafadan başlar, başlangıç noktası yanlış olunca böyle memur olmaktan kurtulamıyorsun..

 2. Konuşulacak elbet çok şey var.

  Geçen hafta demeci aklıma geldi :
  ”Açıkçası benim için de, Charles için de sıralama önemli. İkimiz de bunun için, galibiyet mücadelesi vermek için buradayız ancak dediğim gibi bu tip durumlarda takım bizden daha büyük.”
  derken dün ki yarıştan sonra ise ;
  “Anlaşmaya bağlı kaldığımı düşünüyorum. Bu konu hakkında açıklama yapmamanın kendim için en iyisi olduğunu düşünüyorum. Mattia uygun açıklamayı yaptı ve böyle bırakmak gerekiyor.” demesi bence karakter olarak düşük seviyelerde olduğunun göstergesi..

  Geçen hafta Takım büyük derken , Takım oyuncusuyum tarzında konuşması ve inceden Leclerc’e laflar dokundurması , tam tersi Olayın içinde kendisi olunca Takım küçülüyor galiba bunu anlamış olduk…

  Onur abiyle dün muhabbet etmiştik. Seb’i bir konuda haklı bulduğumu söylemiştim. Hızlıyken yer değiştirmek doğru olmazdı fakat fark 1.3-1.4 sn iken 2-3 turda 4-5 den fazla Seb’e takım emri mesajı iletiliyor. O esnada çok rahat yer değişimi yapılabilirdi.

  sonra , Binotto şöyle bir açıklama yapmış ;
  Binotto, Leclerc’in ikinci virajda Vettel’e karşı liderliğini savunmamayı kabul ettiğini de söyledi.
  Vettel ise Telsizden ; I would have passed him anyway. yani onu yine geçerdim(Startta).
  bu kazık atmaktır.kısa ve öz… Monza 2018 ve Bahiran 2019 da yine aynısı demişti Vettel kimi ve Charlesla startta takım çalışması yapmalıyız diye. Meğersem bu yüzdenmiş 😀

  Bide şöyle bir haber çıktı AutoBild sitesinde ,Seb, Charles’a göre biraz daha yarış ayarına odaklandığını yazmış.
  Eğer gerçekten böyleyse Seb müthiş strateji yapmış, 21 yaşında çocuğa bana slipstream yap,sonra sana yerimi veririm diyip kandırmış güzelcene…
  Arkada olan pilot bu pistte dezavantajlı , pist pürüzsüz lastiklerin sıcaklığı artıyor,takip çok zor,Leclerc de telsizden bunu söyledi lastiklerimin sıcaklığı arttı. Şunu demek istiyorum Leclerc hızlıysa Seb’in arkasına gelip ,Seb yol verirdi demeleri bence saçma Anlaşma anlaşmadır.Kimse,Kimsenin keyfini beklemez. Seb’in hızlı olduğunu tam anlayamadık çünkü yarış dışı kaldı.Önde olan Leclerc di.yaklaşabilecekmiydi Seb merek konusu. Uzatmamak gerekir ki Pit stoplarda yer değiştirdiler ama Ferrari’nin pilotları arasındaki durum hiç iyi değil.

  Bide şöyle yorumlar çıktı ,Sebastian pistin orasında durarak bilerek Leclerc’in yarış kazanmasını engelledi , Böyle salak saçma açıklama olamaz. Adamın Elektrik çarpma olasılığı bile vardı..

  Bahrainde gerçekleşen durumda olabilir ,motoru ne kadar zorladı ki böyle bir sorunla karşılaştık..

  • +++ Leclerc’in telsiz konusunda kendini harbi geliştirmesi gerekiyor kötü gözüküyor.. Çok mızmızlanıyor. Pit duvarı dedi tamam çözeceğiz hala uzatıyor. Ne diyelim gençlik ateşi , Alfa olan pilotlarda görülen birşey zamanında herkes böyleydi..

 3. Vettel çok iyi kalkamayan Hamilton’ı ve iyi bir hava koridoruyla Leclerc’i geçti.

  Sonrasında Vettel’e Leclerc’e yol vermesi yönünde takım emri verildi, ancak Vettel Leclerc’in çok geride olduğunu bahane ederek yer vermedi. Takım içi gerginlik artıyor.

  Leclerc: “Ne dediyseniz onu yaptım, ona hava koridoru verdim, şimdi böyle oldu. Olanları anlıyorum.”

  Ferrari yönetiminin bu durumdan çıkması zor, yarış bitse de büyük tartışmalar olacaktır. Kim haklı? Herkes. Yarış budur.

  Ferrari bu teknik sorun ile sadece rahat bir dubleyi çöpe atmadı, Leclerc’in zaferini de tehlikeye attı.

  Vettel’e gerçekten yazık oldu. MGU-K gibi büyük takımlarda nadiren sorun çıkaran bir parçanın arıza yapması da Ferrari için utanç verici.

  Hamilton veya Mercedes’e karşı bir garezim veya Ferrari ve pilotlarına bir sempatim yok, ama böyle bitmesi iyi olmadı. Şampiyonada farkın açılması sezon sonunda olabilecek şampiyonluk mücadelesine engel oluyor.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]