2019 Monako GP’de kazanan isim Mercedes pilotu Lewis Hamilton olurken, Ferrari’den Sebastian Vettel ikinci bitirdi. Hamilton’ın takım arkadaşı Valtteri Bottas ise üçüncü olarak podyumu tamamlayan isim oldu.

Kalkışta ilk dörtlü yerini korurken, altıncı sıradan kalkan Daniel Ricciardo, Kevin Magnussen’i geçerek beşinci sıraya yükseldi.

15. sıradan kalkan Charles Leclerc, Lando Norris ve Romain Grosjean’ı pist üzerinde geçmeyi başardı ve 9. sırada 13. sırada yer alırken Nico Hülkenberg’i geçmeye çalışırken yarım spin attı ve sağ arka lastiği patladı. Tüm turu patlak lastikle dönmek zorunda kalan Leclerc son sıraya kadar düştü. Pitten çıktığında ise 1 tur gerideydi. Leclerc’in aracından dökülen parçalardan dolayı 11. turda güvenlik aracı piste girdi. Leclerc’in aracında çok büyük taban hasarı olduğu göründü.

Güvenlik aracı altında Hamilton, Bottas, Verstappen ve Vettel pite geldiler ve Bottas pit yolunda ikinciliği Verstappen’e kaptırdı. Ancak Verstappen’in pit alanından güvenli olmayan bir şekilde çıkarıldığı görüldü. Hamilton orta lastiklere geçerken, rakipleri sert lastiği taktılar.

Bottas güvenlik aracı altında bir kez daha pite girdi ve sert lastiklere geçti. Verstappen ve Bottas arasında yaşanan olay incelenirken, Leclerc 17. turda bir kez daha pite geldi ve yumuşak lastiklere geçti. Aracında büyük hasar olan Leclerc 18. turda pite geldi ve yarışı bıraktı.

Robert Kubica ve Antonio Giovinazzi arasındaki temas bir süre pistin tıkanmasına yol açtı. İkili inceleme altına alınırken, Verstappen ise Bottas’la olan olayı sonucu 5 saniye zaman cezası aldı.

Son bölümde Hamilton orta hamurlu lastiklerinin aşındığından şikayet ederken, 5 saniye cezası olan Verstappen de aynı sorunu yaşıyor olmasına rağmen arkasında kalmaya devam etti. Vettel ise aracındaki aşırı ısınmayı önlemek için biraz mesafe bıraktı.

Verstappen bitime 2 tur kala tünel çıkışında rakibine atak yapınca aralarında küçük bir temas oldu, ancak başarılı olamadı.

Hamilton yarışı kazanırken, 5 sıra cezası ile ikinci bitiren Verstappen hemen arkasındaydı. Cezanın ardından Vettel ikinci olurken, Bottas üçüncü sırada yer aldı. Verstappen ise dördüncü sıraya düştü.

Yarış olay ve tekrar videolarına buradan ulaşabilirsiniz.

3 Yorum

  1. Yarışın sonuna kadar Verstappen geçebilir mi geçemez mi düşüncesi vardı, halbuki geçseydi de bir şey değişmeyecekti. Hamilton zihinsel olarak aşınmış lastiklerinden daha fazla dağıldı, daha iyi olabilirdi.
    Verstappen’in teması yüzünden Mercedes’in duble serisi de güme gitti.

    Leclerc üçüncüde sıçrayamayınca dün takımın mahvettiği hafta sonuna tüyü dikti. Önlerde başlasaydı işler epey değişebilirdi.

    Her ne kadar bol olaylı görünse de, pistten dolayı yine sıkıcı bir yarış oldu. Monako’yu da böyle kabul ediyoruz, Charlene’i görelim yeter bize 😀

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]