2019 Meksika GP’de zaferin sahibi Mercedes pilotu Lewis Hamilton oldu. Sebastian Vettel ikinci bitirirken, Valtteri Bottas üçüncü olarak podyumu tamamlayan isim oldu.

Yarış başlangıcında Charles Leclerc ve Sebastian Vettel yerini korurken, sıkışan Lewis Hamilton ve yanındaki Max Verstappen küçük bir çim gezisi yaptı ve pozisyon kaybettiler. Bu karmaşada Alexander Albon üçüncü sıraya yükselirken, Carlos Sainz da dördüncülüğe yükseldi.

Pistteki parçalardan dolayı 2. turda sanal güvenlik aracı periyodu başlarken, parçaların temizlenmesi ile süreç 3. turda sona erdi.

5. turda Valtteri Bottas ile mücadeleye giren Verstappen’in sağ arka lastiği patladı ve son sıraya düştü. Pite gelen Verstappen sert lastiklere geçti.

13. turda pite gelen McLaren pilotu Lando Norris sol ön lastiği takılamayınca pit çıkışına yakın durdu ve mekanikerler aracı garaja geri ittiler. Sert hamurlu lastiği sıkıştırılan Norris son sırada geri döndü.

15. turda Albon pite geldi ve orta hamurla 6. sırada piste çıktı. Yarış lideri Leclerc de tepki vererek 16. turda pite geldi ve orta hamurla dördüncü çıktı.

Mercedes pilotu Hamilton 24. turda pite gelde ve sert lastiklerle dördüncü sırada piste döndü. Yarışı ikinci götüren Bottas 37. turda pite girdi ve sert lastiklerle beşinci sırada çıktı. Yarış lideri Vettel bir tur sonra pite girdi ve sert lastiklere geçerek dördüncü sırada, Albon’un arkasında çıktı.

Leclerc 44. turda pite geldi ve sert lastiklere geçti. Pit stopunda sorun yaşayınca zaman kaybeden Leclerc beşinci sırada piste geri döndü. Albon bir tur sonra pite geldi ve sert lastiklerle beşinci sırada, Leclerc’in arkasında geri döndü.

Pit stopunda büyük zaman kaybeden Norris 51. turda garaja çekti ve yarışı bıraktı. Kimi Raikkonen de 60. turda garaja çekti ve yarışı bıraktı.

Vettel yarışın son bölümünde lider Hamilton’a yaklaşsa da geçmeyi başaramadı ve ikinciliğe razı oldu. Bottas üçüncü bitirirken, Leclerc dördüncü, Albon beşinci, Verstappen altıncı, Sergip Perez yedinci, Daniel Ricciardo sekizinci, Daniil Kvyat dokuzuncu ve Pierre Gasly onuncu bitirdi.

Dokuzuncu bitirmeye giden Nico Hülkenberg son turda Kvyat ile temas yaşayınca bariyere çarparak arka kanadını kırdı ve 11. sıraya düştü. Kvyat bu olaydan dolayı 10 saniye grid cezası alınca Gasly dokuzunculuğa, Hülkenberg ise onunculuğa yükseldi.

1 YORUM

  1. gözlerim yaşarıyor, ağlamak istiyorum yine tur yemedik 🙂
    hemde güvenlik aracı girmeden
    sezon başında mükemmel motor şasiye uyuyor. paketlenmesi çok kolay diyen, redbull yönetimi nerede.
    kazandıkları iki yarış pist ini de kaybettiler.
    bu sezon hiç iyi değillerdi. iyi gözükmelerinin nedeni Ferrari’nin kötü olmasıydı.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]