2019 Kanada GP: Hamilton kazandı, Vettel ceza aldı!

12

2019 Kanada GP’de zaferin sahibi Mercedes pilotu Lewis Hamilton oldu. Yarışı birinci bitiren Vettel pist üzerinde yaşadığı olaydan dolayı zaman cezası alınca

İkinci sıradan kalkan Lewis Hamilton ısınma turunda aracında sorunlar olduğunu söylese de, ön grupla birlikte iyi bir kalkış yaptı ve yerini korudu. Arka kısımda Toro Rosso pilotu Alexander Albon ilk viraj öncesinde sıkışınca ön kanadını kaybetti ve pite gelmek zorunda kaldı. Albon’un ön kanadından Haas pilotu Romain Grosjean da etkilendi ve McLaren pilotu Carlos Sainz da aracına takılan parçalar nedeniyle pite gelmek zorunda kaldı.

Red Bull pilotu Pierre Gasly pite gelerek sert lastiklere geçerken, McLaren pilotu Lando Norris son sektörde fren kaynaklı süspansiyon sorunu yaşayınca yarış dışı kaldı.

Yarış lideri Vettel 27. turda pite geldi ve beyaz renkli sert lastiklere geçerek üçüncü sırada pite geri döndü. Rakibi Hamilton da iki tur sonra pite gelip sert lastiğe geçerek Vettel’e yanıt vermek istedi, ancak arkasında kaldı. Bottas 31. turda pite geldi ve sert lastiklere geçti. Charles Leclerc ise 33. turda pite gelerek rakipleri gibi sert lastiklere geçti.

Hamilton yarışın ilerleyen turlarında Vettel’i zorlamaya başladı ve 48. turda Vettel küçük bir hata ile pist dışına taştı, ancak Hamilton’ın önünde döndü. Verstappen 49. turda pite geldi ve orta lastiklere geçti. Vettel bu olay nedeniyle inceleme altına alındı ve piste güvenli olmayan bir şekilde döndüğü ve bir sürücüyü pist dışına ittiği için 5 saniye zaman cezası aldı.

Bottas son turlarda en hızlı tur puanını elde etmek için pite girdi ve sondan bir önceki turda en hızlı turu elde etti.

Hamilton yarış sonuna kadar Vettel’in arkasındaydı, ancak bitime kadar geçmeyi başaramayınca yarışı ikinci bitirdi. Ancak Vettel cezası nedeniyle ikinci sıraya, takım arkadaşı Leclerc’in önüne geriledi.

Bottas yarışı dördüncü bitirirken, Max Verstappen beşinci, Daniel Ricciardo altıncı, Nico Hülkenberg yedinci, Pierre Gasly sekizinci, Lance Stroll dokuzuncu ve Daniil Kvyat onuncu bitirdi.

Yarış olay ve tekrar videolarına buradan ulaşabilirsiniz.

12 Yorum

 1. Sizce Ferrari Vettelin cezası ardından Vetteli Hamiltonu yavaslatmak için kullanıp, Hamiltonu Leclerce yem edebilirmiydi? Denenseydi Ferrarinin kaybedeceği bir şey olmayacaktı. Gerçi adamlar Vettelin cezasını Leclerce bile söylememişler😀

 2. Sosyal medyam olmadığı için podcast sorularını buradan sorayım.
  1) Gunther steiner abimizi yakın gelecekte Ferraride görür müyüz? Şu ana kadar iyi bir yönetici gibi geldi bana, karizması da yerli yerinde.
  2) C5 in geçen seneden bilinen performansına rağmen Ferrari neden ısrarla C3 den sadece 3 set getirdi. Vettelin hard ile stinti bariz daha yavaştı. Yeteri kadar test edemedikleri için mi?
  3) Leclerc’e, Vettel’in cezasının bildirilmemesinden ne çıkartmak gerekiyor?
  4) Kubica kendi takım arkadaşından bu kadar yavaş iken Mercedes Oconu Williamsa oturtur mu?
  5) Renault gerçekten iyi bir iş yapmaya başladı mı yoksa Kanadaya özel bir yarış mıydı bu?

  Teşekkürler

 3. Vettel kararı tam bir saçmalık.Bu kadar da naif olunmamalı.Adamlar yarışıyor, böyle kararlar F1’in doğasına ters.1.lik kupası tekrar Vettel’e verilmeli.Ferrari karara itiraz etmeli.

  Ferrari burada bile Mercedes ile yarışacak hızda değildi.Hamılton 1. Başlasa Vettel Hamılton’un temposuna ayak uyduramazdı.

  Sezon da kazanması gereken üç yarıştan ikisini verdi kaldı Monza.

  Binotto bey yolcusun seni kimse kurtaramaz..

  • Vettel olması gerektiği gibi yerini verseydi cezaya gerek kalmazdı.
   Baskı altında eli ayağına dolaşıyor.Vers ile buna her şey serbest.
   Artık iyice suyu ısındı.İkinciliği de kaybetmemek için Leclerce söylememişler.
   Monza’da giderse başkanla birlikte tekmeyi yerler.

   • Cıme çıktıktan sonra, geri dönüşte Vettelın yanlış yaptıgı birşey yoktu.Kontra ile arabayı yola oturttu.Direk Hamılton’un önüne kırmadı.Sahip olduğu momentum, biraz da buna sebep oldu.Bu kadar kesin ve erken karar verilmesi tam bir saçmalık.En kötü karar yarış sonrasına bırakılmalıydı.

    Vettel konusunda haklısınız, baskıyı kaldıramıyor, olan da buydu, fakat geri dönüşte yapacağı hiçbirşey yoktu.Aynı zamanda da yarışıyordu..

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]