2019 Japonya GP: Zaferin sahibi Bottas!

0

2019 Japonya GP’de zaferin sahibi Mercedes pilotu Valtteri Bottas oldu. Sebastian Vettel ikinci bitirirken, Lewis Hamilton üçüncü sırada kaldı.

Yarış polden kalkan Sebastian Vettel’in iyi bir kalkış alamaması ve üçüncü sıradan kalkan Valtteri Bottas’a geçilmesiyle başladı. Arka kısımda ise Charles Leclerc Max Verstappen ile temas yaşadı ve Verstappen spin atıp son sıralara düşerken, Leclerc’in ise ön kanadında hasar meydana geldi.

Leclerc 4. turda pite geldi ve ön kanadı değiştirilirken orta lastiklere geçti. Son şikanda Lando Norris ve Alexander Albon arasında bir temas yaşandı ve Norris pite girmek zorunda kaldı.

Vettel’in yarış başlangıcındaki küçük erken kalkma hatası için bir ceza çıkmadı. Hakemler Leclerc ile Verstappen arasında olan cezayı inceliyor. Verstappen 15. turda garaja çekti ve yarışı bıraktı.

Vettel 17. turda pite geldi ve yumuşak lastiklere geçti. Vettel pit stopundan 4. sırada çıktı, diğer lastiği kullanmadığı için tekrar pite girmek zorunda kalacak. Yarış lideri Bottas ise bir tur sonra pite gelerek orta lastiklere geçti. Hamilton da 22. turda pite geldi ve orta hamurlu lastiklere geçti. Hamilton pit stoptan üçüncü sırada, Vettel’in arkasında çıktı. İlk turlardaki pit stopu nedeniyle geriye düşen Leclerc 26. turda tekrar pite girdi ve yumuşak lastiğe geçti.

Vettel 32. turda pite geldi ve orta hamurlu lastiklere geçerek üçüncü sırada piste geri döndü. Yarış lideri Bottas 36. turda pite geldi ve yumuşak lastiklerle ikinci sırada çıktı. Leclerc ise bu sırada altıncı sıraya kadar yükseldi.

Hamilton 42. turda ikinci pit stopu için girdi ve yumuşak lastiklere geçerek üçüncü sırada, Vettel’in arkasında çıktı. Leclerc 47. turda tekrar pite geldi ve yumuşak lastiklere geçti. Sergio Perez Pierre Gasly ile temas yaşayınca son turda duvara çarparak yarış dışı kaldı.

Son bölümde Vettel’i yakalayan Hamilton uzun süre kovalasa da geçmeyi başaramayınca üçüncülüğe razı oldu. En hızlı tur zamanı puanı Hamilton’a gitti ve Mercedes böylece bir kez daha üreticiler şampiyonluğunu elde etti.

Red Bull’dan Albon dördüncü, Carlos Sainz beşinci, Leclerc altıncı, Daniel Ricciardo yedinci, Pierre Gasly sekizinci, Sergio Perez dokuzuncu ve Nico Hülkenberg onuncu sırada bitirdiler.

FIA’nın damalı bayrak sistemi bir sorun çıkardığı için yarış bir tur önce bitirilmiş kabul edildi ve böylece son turda kaza yapan Perez dokuzuncu bitirmiş sayıldı.

Yarış olay ve tekrar videolarına buradan ulaşabilirsiniz.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]