2019 İtalya GP’nin galibi Ferrari pilotu Charles Leclerc oldu. Mercedes pilotları Valtteri Bottas ve Lewis Hamilton ise ikinci ve üçüncü bitirdiler.

Leclerc iyi kalkarken, arkasındaki Mercedes pilotlarına engel olabildi. En arkadan kalkan Max Verstappen’in ön kanadını kırdığı görüldü. Verstappen 2. turda pite geldi ve yumuşak lastiklere geçti.

Nico Hülkenberg ilk turda Sebastian Vettel’i geçse de, Vettel daha sonra yerini geri almayı başardı. Sonrasında Carlos Sainz ve Alex Albon arasındaki mücadelede Albon pist dışına taşmak zorunda kaldı, ancak sadece pozisyon kaybederek piste geri dönebildi.

Vettel 7. turda spin attı ve ön kanadını kırdı. Alman pilot spin atan aracını düzeltirken Lance Stroll’e temas etmesi ile birlikte bazı tehlikeli durumlara yol açtı. Vettel yeni ön kanat için pite geldi ve sert lastiklere geçti. Romain Grosjean da Ascari’de spin attı.

Vettel tehlikeli bir şekilde piste geri döndüğü için 10 saniye dur-kalk cezası aldı. Stroll de geri dönüşünde tehlike yarattığı için pitten geçme cezası aldı. Albon da Kevin Magnussen’e yaptığı atakta pist dışından avantaj kazandığı gerekçesiyle 5 saniye cezası aldı. Kimi Raikkonen de yarışa Q2’de hızlı turunu atarken kullandığından farklı lastiklerden farklı set kullandığı için 10 saniye dur-kalk cezası aldı.

Hamilton 20. turda pite geldi ve orta lastiklere geçti. Bir tur sonra yarış lideri Leclerc pite geldi ve sert hamurlara geçti. Leclerc ve Hamilton pozisyon savaşı sırasında önündeki Hülkenberg’i de geçtiler ve savaşlarına devam ettiler. Bu mücadelede Leclerc Hamilton’ı pist dışına atınca kendisine uyarı anlamına gelen siyah ve beyaz bayrak gösterildi.

Yarışı lider götüren Bottas 28. turda pite geldi ve orta lastiklere geçti. Sainz pit stopunun ardından sağ ön lastiğinin takılamaması nedeniyle kenara çekti ve yarışı bıraktı. Sainz’ın aracının kaldırılması içi sanal güvenlik aracı periyodu başlatıldı. Sanal güvenlik aracı periyodu çok kısa sürdü ve kısa süre sonra bitirildi.

Daniil Kvyat 31. turda motor sorunu nedeniyle ilk şikanın çıkışında kenara çekti ve sanal güvenlik aracı periyodu tekrar başladı. Bu sanal güvenlik aracı periyodu da ilki gibi oldukça kısa sürdü.

Hamilton 42. turda ilk şikanı kaçırıp kaçış alanına girince ikinciliği arkasından daha yeni lastiklerle hızlı gelen takım arkadaşı Valtteri Bottas’a kaptırdı. Magnussen 46. turda garaja çekti ve yarışı bıraktı.

Hamilton 3. sıradayken 50. turda pite geldi ve yumuşak lastiklerle en hızlı tur zamanı puanını kovalamayı hedefliyor. Hamilton 52. turda en hızlı tur zamanını ele geçirdi.

Bottas Leclerc’i geçmeyi başaramayınca ikinciliğe razı oldu. Hamilton ise üçüncü bitirdi.

Daniel Ricciardo dördüncü bitirirken, Hülkenberg beşinci, Albon altıncı, Sergio Perez yedinci, Verstappen sekizinci, Antonio Giovinazzi dokuzuncu ve Lando Norris onuncu bitirdiler.

Yarış olay ve tekrar videolarına buradan ulaşabilirsiniz.

15 Yorum

 1. Merhaba, dün yarış komiserlerinin kararlarıyla ve genel olarak sportif kurallarla ilgili merak ettiğim bir konu var. Vettel ve Stroll’ün aynı olay/farklı ceza almaları karıştıkları olayın bir başka sürücüyü etkileyip etkilememesi ile mi alakalı? Genel olarak sportif kural ihlalleri sonuca bağlı olarak mı cezalandırılıyor? Sizce doğru bir yaklaşım mı?

  • F1’de genelde kararlar sonuçlarına göre alınıyor. Geçmişte her olaya ceza vermeye kalktılar, herkes isyan etti.

   Vettel Stroll’e çarpmıştı, Stroll ise Gasly’ye temas etmemiş, sadece pist dışına çıkmak zorunda bırakmıştı. Benzer olaylar, aynı şey değil.

   Bunun doğru yaklaşım olup olmadığı çok tartışılır. Bana göre doğru, mesela Alonso, Raikkonen gibi istikrarlı pilotların nadiren yaptıkları küçük olayları hoş görüyor ceza vermiyorlardı. Adaletsiz görünse de kabul edilebilir. Sonucuna göre ceza vermek de şovun devamı açısından mantıklı. Temasa rağmen devam edebildilerse, bir kayıp olmadıysa küçük bir ceza ile geçiştirilebilir.

   • Evet haklısın adil değil mantıklı. Yani olay sadece piste tehlikeli şekilde dönmek değil, dönerken diğerlerine verdiğin hasar üzerinden değerlendirilmiş. Vettel yanlış hatırlamıyorsam Kanada’da Hamilton’a temas etmemiş ama sıkıştırmıştı. Orada duvar olmasa muhtemelen orada da Vettel’e ceza çıkmazdı o zaman aynı açıdan değerlendirirsek. Gerçi farklı komiserler farklı değerlendirmeler. Tahmin etmek zor. Ben asla tutturamıyorum bu ceza tahminlerimi. Stroll antipatim de kesin farklı ceza isyanıma sebep oldu.

  • Biraz Sebastian analizi kasalım.

   Soru1: Sebastian Vettel araç ayarları yüzünden mi spin attı?

   Seb uzunca bir süredir spin atıyor. Araç dinamikleri ile ilgili olması istatistklerle bağdaşmıyor. Tüm hafta sonu iyi olsa bile, DF abidesi araçla bile yapabiliyor bunu. Bu kanıtlanmış bir şey.

   Soru2: Sebastian araç ile ilgili ne sorun yaşıyor?

   Bildiğiniz üzere Ferrari araç tasarımı konusunda yanlış bir yol seçmiş. Seb ilk bir kaç yarış çok iyi yönetti bunu. Fakat bir yerden sonra Ferrari sürekli bir şeyler deneyerek sorunu çözmeye odaklandı. Ferrarinin seçtiği bu yol Vettel’in aksine cereyan ediyor. 5 yıldır Vettel’i Ferrari de incelediğimde, her düşük DF paketli hafta sonunda sorun yaşıyordu. Aracı anlama konusunda veya isteklerini tam olarak yapamıyordu. Ferrari Kimi ile daha saģlam görüntü veriyordu. Takım Vettel için Kiminin ayarlarına başvuruyordu. Velhasıl Sebastian’ın düşük DF araçlarla ilgili karnesi pek iyi değil. O yüzden Ferrarinin seçtiği bu yol Leclerci biraz daha öne çıkarıyor. Zaten pistlerde yetişme biçimi bu tarz araçlara stilinin uyuşmadığı açık.

   Soru3: Sebastian Ricciardo’dan sonra Leclerc gibi dişli rakipler olunca neden araçla boğuşuyor?

   Aslında bunu bende tam çözmüş değilim, ancak bir fikrim var. Bence Vettel takım içinde fazla politik olamıyor. Rekabet etmekte yanlız olmayı istiyor. Garaj iki tarafa bölündüğünde durumu iyi yönetemiyor. Araç gelişiminde istediği yöne götüremiyor takımı. Ama bu seneki yaşadığı olay başlarda tam öyle değil gibi, sonradan bence başladı bu durum.

   Soru4: Vettel ayrılır mı?

   Kesin vardır sözleşmede kazanamayımca fesih. Scuderia’nın açıklamaları 2020 de de mevcut durumun devam etmesini bekliyor gibiler. Yani bu tarz aracı ileri taşıma içerisindeler. Bu durum Vettel lehine olumsuz etkileri olabilir. Çünkü ayarlarına başvurabileceği bir Raikkonen artık yok. Yani Vettel geride kalmaya devam edebilir. Bunu göze alamayacağı için eğer bir ışık görmüyorsa bırakabilir veya yüzleşir kendiyle. Başka takıma geçmesi imkansız gibi görüyorum.

   Velhasıl genel olarak herkes hatasız bir pilot istiyor, takım, taraftar vesaire.. Bence fazlasıyla robotlaşmaya doğru gidiyoruz. Bence F1’in Seb, Badoer, Maldonado gibi daha çok pilotlara ihtiyacı var. İşin eğlencesini sadece kazanmaktan ibaret sanıyoruz sanırım. 🙂

 2. Vettel’in yaptığını Leclerc yapsa çaylak deriz.

  Spini sonrasında çok tehlikeli bir yerdeydi, çabucak kurtulayım derken daha büyük tehlikeye yol açtı.

  Hamilton virajlarda ve frenlemede kesinlikle çok daha hızlı, ancak Ferrari’nin düzlük hızı öyle iyi ki, Hamilton DRS ile bile yetişemiyor.

  Bottas’a telsizden “bu zafer senin” dediler. Yani matematik takıma geçebileceklerini gösteriyor. Ama Bottas tahmin ettiğim üzere batırdı da batırdı.

  Leclerc zaferi hak etti. Arkasında takım arkadaşının desteği yoktu, Mercedes her şeyi denedi.

 3. Lerclec baskı altında gerçekten çok iyi bir iş yaptı.Yaptıgı savunmalar da üzerinde ki baskı düşünülürse takdir edilebilir.Bu adam sonuçta bir çaylak.Fakat özeleştiri yapması kendisini geliştirmenin kapısını açan bir anahtar.Nitekim de kaydettiği aşama bunu gösteriyor.Yarışı kazanmasından çok bunu nasıl yaptığı asıl mühim olandır.Ve evet şampiyon kumaşı olduğunu gösterdi.

  Vettel 2017 de bitti zaten, bugün olanlar şaşırtmıyor.Çok hızlı kaliteli bir pilot, karakteri de çok iyi fakat psikolojik açıdan çok zayıf.Şu an da biraz şanslı, Ferrari’nın kapısını çalacağı tek isim Vers, bu performansla sene sonu tekmeyi koyarlardı normalde.

  Hamılton gerçekten harika bir halde, hala dış geçirebilecek bir pilot yok pist üstünde, adam her zaman doğru olanı yapıyor, çünkü kendi limitlerin de her türlü çok rahat.Bu limitleri bazılarının ulaşamayacağı yerde.Bottas öne geçtikten sonra kalite kumaş farkı o kadar bariz gözüktü ki, diyecek birşey kalmadı.

  Bunun dışında Rıkardo Hulku yine tokat manyağı yaptı.Görünmeyen performanslar gösteriyor Rıkardo.

 4. Leclerc, tebrikler. Ferrari strateji ekibini de tebrik ederim sert lastik takmak çok akıllı bir fikirdi. Ferrari aracı lastikleri çok hızlı aşındırıyor du.
  Renault tada büyük bir tebrik. Tur yemedik 😂

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]