2019 İspanya GP’de kazanan isim Mercedes pilotu Lewis Hamilton olurken, takım arkadaşı Valtteri Bottas ise ikinci bitirerek takımın sezonun bir diğer dublesine yardımcı oldu. Podyumu tamamlayan ise Red Bull pilotu Max Verstappen oldu.

Kalkışta ikinci cepten başlayan Hamilton liderliğe yerleşirken, polden başlayan Bottas ise üçüncü cepten iyi hızlanan Ferrari pilotu Sebastian Vettel’e engel olmayı başardı. Vettel’in ilk viraj için frenlemede lastiğini ciddi şekilde kilitlemesinin ardından Verstappen bu mücadeleden de yararlanarak üçüncü sıraya yükseldi.

Ferrari 12. turda takım emri vererek pilotlarını yer değiştirdi ve Verstappen’i kovalama görevi Leclerc’e verildi.

Ferrari uzun süredir pite gelmek isteyen Vettel’i 20. turda içeri aldı ve sarı renkli orta lastiklere geçirdi. Max Verstappen de bir tur sonra pite geldi ve kırmızı renkli yumuşak lastiklerle çıktı.

Leclerc 26. turda pite geldi ve beyaz renkli sert lastiklerle piste geri döndü. Buna tepki veren Mercedes bir tur sonra Bottas’ı pite aldı ve sarı renkli orta lastiklere geçirdi. Bir tur sonra pite gelen yarış lideri Hamilton da orta lastiklere geçti.

Vettel orta lastiklerle takım arkadaşı Leclerc’in arkasında 5 tur kadar geçirdikten sonra 36. turda takım emri ile öne geçirildi. Vettel 41. turda orta lastikler için pite geldi ve Pierre Gasly’nin arkasında altıncı sırada çıktı. Kısa süre sonra Gasly’yi geçerek beşinci sıraya yükselmeyi başardı.

44. turda da Verstappen pite geldi ve sarı renkli orta lastiklere geçti. Bottas 46. turda pite geldi ve yumuşak lastiklerle çıktı. Tam da bu sırada Lando Norris ve Lance Stroll temas yaşayarak çakıl havuzuna savruldular ve güvenlik aracı piste girdi. Hamilton bu süreçte pite geldi ve yumuşak lastiklere geçti. Artından Leclerc pite gelerek orta lastiklere geçerken, Vettel girmemeyi tercih etti.

Güvenlik aracı 53. turda pistten çıktı ve yarış yeniden başladı. 6. Gasly önündeki Leclerc’e baskı kursa da başarılı olamadı ve geriye düştü. Bu sırada Haas pilotları Kevin Magnussen ve Romain Grosjean arasında da bir temas yaşandı. Ön grupta ise herhangi bir mücadele olmadı ve aynı sıralamada kaldılar.

Hamilton yarışı kazanmayı başarırken, Bottas ikinci sırada bitirdi ve Red Bull’dan Verstappen üçüncü oldu.

Ferrari pilotları Vettel ve Leclerc dördüncü ve beşinci sırada yer alırken, Gasly altıncı sırada bitirdi. Haas’tan Magnussen yedinci, Carlos Sainz sekizinci, Daniil Kvyat dokuzuncu ve Grosjean onuncu bitirdi.

Yarış olay ve tekrar videolarına buradan ulaşabilirsiniz.

4 Yorum

 1. Ispanya testler falan filan.Geçen senenin aracına açık şekilde performans koyamayan, Marchıone başkandan sonra çil yavrusu gibi dağılan bir Ferrari izliyoruz.

  Geçen seneden sonra, Motor değiştiren Redbull 4 5 yarışta Ferrari’yi yakaladı sayılır.

  Ferrari başkanın ölümünden sonra neredeyse herseyi yanlış yaptı, yapmaya da devam ediyor.Takımda Lider yok, takımı yönlendirecek bir otorite eksikliği var.Williams örneği çok uzakta değil.2014 örneği de çok uzakta değil.

  Binotto bir Domenıcallı bile değil.

  Ferrari 2021 e yeniden yapılanmış, düzeni oturtmuş olarak girmeli.Yani seneye ne yapılacaksa yapılmış 2021de ınce detaylar ile mükemmellik üzerinde çalışılmalı.

  Mercedese bakın 2014 e nasıl girdi.

  Şu anda getirilecek yıldız pilot yok, bu iş Vettel ile kesinlikle olmayacak, getir Vettel’in yerine Ocon’u, ıkı genç ve çalışmaya istekli pilot ile 2020 yi tecrübe et.Şu 1 pilot sevdasından tamamen bir kurtul.Git Kimi yada Rosberg’i pilot yönetimi ve gelişim danışmanı konularında üst düzey yönetici olarak ata.

  Binotto yu tekrar ıcerı çek kabul etmiyorsa fişini çek.Uyanık, politik, ve sorumluluk alacak bir takım patronu getir.Şu an takımda lider eksikliği olduğu için kararlar geç veriliyor, herkes topu birbırıne atıyor, çünkü kimse birbırıne güvenmiyor, bunun nedeni takım patronunun insan yönetmeyi bilmemesi.

  Uzar gider bu konu, fakat bu şekilde Ferrari’nin hep geri gitmesi acı ve gerçek.

 2. Sondaki SC bile tam anlamıyla heyecan katamadı.

  Sıralamalardan sonra Ferrari’nin yarış ayarına yönelmiş olabileceğini düşünmüştüm, bu durumda yarışta daha iyi olmalılardı. Ama öyle olmadığı ortaya çıktı.

  Ferrarinin ne zaman takım emri vereceğini izledik. Tamam takım emrine karşıyım da, illaki vereceksen hemen yap. Ferrari yine takım emrini geciktirerek, hem de bunu iki kez yaparak kaybetti. En azından podyum şansını kaybettiler, yarışı alma şansları zaten yoktu. Podyum şansı diyorum, çünkü Verstappen yarış şartlarında Mercedes’e yakın hıza sahip göründü.

  Mercedes sezon açılışında peş peşe 5 duble ile rekor kırdı, başlarına iş gelmezse veya Red Bull iyi iş yapmazsa Monako’da da tekrar edebilirler. Tebrikler.

  Grosjean’ı izlemek de eğlenceliydi hani 😀

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]