Formula 1’in 1000. yarışı 2019 Çin GP’de kazanan Mercedes pilotu Lewis Hamilton oldu.

Takım arkadaşı Valtteri Bottas ikinci bitirirken, Ferrari’den Sebastian Vettel ise üçüncü bitirdi.

Yarış, Max Verstappen ve Robert Kubica’nın ısınma turunda spin atmaları ile ilginç bir şekilde başladı. Kalkışta Lewis Hamilton takım arkadaşı Bottas’ı geçerek liderliğe yerleşirken, Ferrari’den Charles Leclerc ve takım arakdaşı Vettel’i geçerek üçüncülüğe yükseldi.

İlk turda Daniil Kvyat, Carlos Sainz ve Lando Norris arasında bir temas yaşandı ve pistte kalan parçaları toplamak için Sanal Güvenlik Aracı periyodu başladı. İki McLaren pilotu da onarımlar ve lastik değişimleri için pite geldiler. Yarış bir tur sonra tekrar başladı. Kvyat bu olaydan dolayı pitten geçme cezası aldı.

Max Verstappen, 18. turda pite gelerek ön grupta ilk pite gelen oldu ve sert lastiklere geçti. Bir tur ardından Ferrari’den Vettel pite geldi ve sert lastiklere geçti. Vettel Verstappen’in hemen önünde çıktı. Verstappen ardından geç frenle bir geçiş denemesinde bulunsa da başarılı olamadı.

Bottas 22. turda pite geldi ve sert lastiklere geçti. Yarış lideri Hamilton da pite geldi ve sert lastiklere geçti. Onu da Ferrari’den Leclerc takip etti. Leclerc de sert lastiklere geçti ve beşinci sırada, Verstappen’in arkasında çıktı.

Verstappen 35. turda tekrar pite geldi ve orta lastiklere geçti. Ferrari de hemen sonraki tur Vettel’i pite aldı ve orta lastikleri taktı. Vettel rahat bir şekilde Verstappen’in önünde dördüncü sırada çıktı. Hemen ardından Mercedes iki aracını birden pite aldı ve çifte pit stop ile orta lastiklere geçirdi. Leclerc 43. turda nihayet pite geldi ve orta hamurlu lastiklere geçti. Ferrari pilotu Verstappen’in 15 saniye arkasında beşinci olarak piste geri döndü. Bu sırada Kvyat pite geldi ve yarışı bıraktı.

İlk turdaki kazası sonrasında tabanında sorun olan Norris 53. turda garaja geldi ve yarışı bıraktı.

Red Bull 54. turda Pierre Gasly’yi pite alarak yumuşak lastikleri taktı ve hızlı tur puanını alma denemesi yapıyor. Gasly son turda en hızlı tur puanını almayı başardı.

Renault’dan Daniel Ricciardo yedinci bitirirken, Sergio Perez sekizinci, Kimi Raikkonen dokuzuncu ve Alexander Albon onuncu bitirdi.

Yarış olay ve tekrar videolarına buradan ulaşabilirsiniz.

9 Yorum

  1. 1000. yarışın sıkıcılığı. Ferrari kendi yavaşlığında ve pilotlarının denk performansında boğuldu. Mercedes ile hiç bir araya gelemediler. Üstelik kazanmalarına kesin gözüyle bakılan yarışta. Barselona’daki hızımız demeye devam etsinler.

    Arka grupta arada güzel savaşlar oldu. Eh.

  2. İlk önce Kimi harcandı, sonra Massa’ya geldi sıra ondan sonra Kimi tekrar harcandı, şimdi sıra Lerclec’i harcamaya geldi.İşte Kimi’nin Ferrari de ki genel şampiyona halli bugün Lerclec’e yapılan muamele ile aynıydı.Yalnız Kimi güçlü psikolojisi ile bu işten yırtıyor, Massa yırtamadı, Lerclec de soru işareti.Ferrari kocaman bir saçmaladı bugün.Lerclec kesinlikle denileni yapmamalı, yol vermemeli kariyerini düşünüyorsa.Şampiyon olacak pilotun sezgileri kuvvetli, ve yırtıcı güdüleri keskindir.Gerektiği zaman gerektiği riski almalıdır.Yoksa memur Bottas gibi olur.Takımla aran açılacaksa açılsın, seni havada kaparlar çocuk.

    Bunun dışında Hamilton gereken neyse onu yaptı, şu an onu yenecek tek pilot Verstappen, iyi olmadığı yarışta, Bottas’ın güçlü olduğu yarışta bile ne yaptı ne etti, yarışı almasını bildi.

    Kimi ilk stintte gayet iyiydi, lastiklerini iyi idare etti, ikinci stintte karmaşık durumlar içinde kaldı, kalmasa da Force İndia düzlükte çok hızlıydı hata olmadan geçmesi mümkün değildi.Birde sert lastikleri Alfa iyi kullanamıyor, lastik yumuşadıkça daha iyi uyum sağlıyorlar.

    Ferrari bir haltlar çeviriyor bu çok açık.Bahreyn’den sonra bu kadar yavaşlamaları, büyük soru işareti.Yine ya inceleme yediler, yada başka birşey var.Bahreynde ki inanılmaz performanstan sonra bu kadar geriye düşülmesi saçmalıktan başka birşey değil.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]