2019 Bahreyn GP’nin galibi Ferrari pilotu Charles Leclerc oldu.

Sebastian Vettel kalkışta liderliği ele geçirirken, polden kalkmasına rağmen ilk virajlarda iyi bir performans ortaya koyamayan Charles Leclerc, Mercedes’ten Valtteri Bottas’a geçildi. İkinci turun başında lastik kilitleyen Bottas önce Leclerc’e, ardından da takım arkadaşı Lewis Hamilton’a geçildi.

Lance Stroll ve Romain Grosjean kalkışta temas yaşayan isimler oldular ve sırasıyla ön kanat ve patlak lastik değişimi için pite geldiler. Max Verstappen ve Carlos Sainz, girdikleri pozisyon mücadelesinde temas ettiler ve Sainz’ın lastiği patladı.

Leclerc 6. turda Vettel’i yakaladı ve geçti. Vettel yerini geri almayı denese de başarılı olamadı.

Bottas 13. turda pite gelip orta lastiklere geçerken, Hamilton ikincilik için Vettel’e yaklaşmayı başardı. Leclerc ve Hamilton 14. turda pite geldiler. Leclerc orta lastiklere geçerken, Hamilton yumuşak lastikleri tercih etti. Bottas pit stopu sonrasında gerisine düştüğü Verstappen’i bir tur sonra geçmeyi başardı ve beşinci sıraya yükseldi.

Vettel de 15. turda pite geldi ve yumuşak lastiklere geçti, ancak Hamilton’ın gerisine, üçüncülüğe düştü. Grosjean 18. turda pite gelerek yarıştan çekildi.

Hamilton kısa bir süre Leclerc ile aynı tempoda gitmesine rağmen hız kaybetti ve bir hata yapınca Vettel’in yaklaşmasına neden oldu. Vettel 23. turda giderek yavaş kalan Hamilton’ı geçerek tekrar ikinciliğe yükseldi. Leclerc ise o an 8 saniye önde liderliğine devam ediyordu.

Hamilton 35. turda pite gelerek orta lastiklere geçti ve Vettel bir tur sonra pite gelerek orta lastiklere geçerek cevap verdi ve Hamilton’ın önünde çıktı. Lider Leclerc 37. turda pite geldi ve orta lastiklere geçti.

Hamilton şansını tekrar denedi ve geçmeyi başladı. Vettel ise hemen ardından spin attı ve patlak lastiği ve kırık ön kanadı ile pite döndü. Vettel pitten yeni ön kanadı ve yumuşak lastikleriyle dokuzuncu sırada çıktı. Alman pilot kısa sürede beşinci sıraya kadar yükseldi.

Bitime 10 tur kadar kala Leclerc güç kaybından şikayet etti ve çok yavaşladı. Ferrari pilotuna MGU-H sorunu olduğu söylendi ve arkasındaki büyük farkı kapatan Hamilton 48. turda geçerek liderliği almayı başardı.

Bottas da 54. turda Leclerc’i geçmeyi başardı ve ikinci sıraya yükseldi. Renault pilotları Nico Hülkenberg ve Daniel Ricciardo da kenara çektiler ve yarıştan çekildiler ve Renault araçları için güvenlik aracı piste çıktı.

McLaren’dan Carlos Sainz da garaja çekerek yarışı bıraktı.

Yarış güvenlik aracı altında bitti ve Hamilton kazanırken, takım arkadaşı Bottas ikinci, sorun yaşayan Leclerc üçüncü bitirdi. Verstappen dördüncü olurken, Vettel ancak beşinci bitirebildi.

Lando Norris geri kalanların en iyisi olarak altıncı bitirirken, Kimi Raikkonen yedinci, Pierre Gasly sekizinci, Alexander Albon dokuzuncu ve Sergio Perez onuncu bitirdi.

Yarışın en hızlı tur puanı da Ferrari pilotu Leclerc’in oldu.

Yarış olay ve tekrar videolarına buradan ulaşabilirsiniz.

18 Yorum

 1. Tivibu Go yüzünden doğru dürüst seyredemedim yarışı.İkide bir donuyordu.İlk yarım saatin sonunda sinir olup kapattım.Spinmaster çok geliştirmiş kendini.Çok takdir ettim.Artık yağmur olmadan da spin atabiliyor.

 2. O değilde bir dakika ara verdim yolda kalmışız.
  Bugün McLaren ler hızlıydı Sainz biraz sabretsetdi. Ćok rahat geçecekti Versttapen i . Araca Zarar verdi.
  Norris ve Leclerc ri tebrik ederim.
  Hepimizin gözüne Renault göze batıyor da asıl sorun Ferrari de

 3. adamlar rahat bi 10 yılı kalbur üstü domine ettiler. -m1chael
  yıllar sonra bile.. Ferrari filan değil, rbr honda belki durdurur bunları. Ya da mercedesin durmasının TEK yolu kendi istekleriyle spordan çekilmek. onlar istemeden olmaz bu iş.
  amatör gibi görünüyor herkes 😮

  • 2015, 2017 2018 aslında domine edilmedi.2017 ve 2018 i Hamilton aldı.Diğer yıllar Mercedes aracının açık baskınlığı vardı.Şimdi bu yılıda alacaklar ve gelip diyeceğiz ki, baskınlardı.Öyle değil.Adam kendinden hızlı Ferrari’nin birini kişisel gayreti ile yemişti, Şampiyonluk kovalarken de aynısını yapmıştı.

   • Herkes dökülmüşse domine etmişsindir lamı cimi yok. Domine etmek için herşeyde mükemmel üretim yapmana, olmana felan gerek yok defalarca yaşadık bunu.
    Yıllar boyunca toparlanamayanlar yansın derdine. Toparlanan toparlanıyor…
    Ünü olan pilotun ünvanını koruması fazladan ödüllük birşey değil ha ünvanını koruyaman acizler varken… öne çıkmaları da hakkıdır.

  • Yaşayarak öğreniyorlar.:) Şu pilotlarının ne seviyeye düştüğünü anlamak için illa ki yaşaması gerekiyor herkesin. 🙂 Ferrari’nin biraz aklı varsa şu aciz pilotlarını bir an önce kapının önüne koyar en azından sezonu kurtarmaya bakarlar. Ha sezon içinde bu yapılır mı… o da ahmak kafalarına yansınlar derim. 2 yılın sonunda geçen yıl, resmen kovulması gereken belliydi aptal inançlarına devam ediyorlar.:) Zamanında Fernando’yu getirmelerine salak bunlar demiştim şimdi artık acilen Fernando’u mu getirirler Button gibi birini mi ulaşabilecekleri sonuçlar sezonun kalanında şundan daha iyi olur. 🙂 Ha yoksa yapılması gereken son 10 yılın rekor ödemesini yapıp Lewis’i getirmeleriydi birşey yapmak isteyen aklı yerinde yönetim varsa şayet ki yok. 😀 Bu yönetimle böyle pilotlar olur sonuçlarda böyle olur. 😀 girsin ağlasınlar çıksın ağlasınlar. 2 derece görüp havalanan tifosiyle de bir halt olmaz. 🙂

   • Pilot konusunda Ferrari aslında bu kadar sabretmez.Geçen sene sonunda Vettel’in ipi çoktan çekilmiş olması gerekirdi.Belki de çekildi Ferrari’nın içinde birkaç tane Ferrari var.Başkan Vettel diyor, takım Vettel demiyor.Vettel’e olan inanç spin attığında pıt ekibinin yüzüne yansıdı, kimisi güldü, kimisi alaycı bir tavır takındı.Vettel gittikçe daha da batıyor.Lerclec karşısında hiç olmadığı kadar mükemmel olmak zorunda.Fakat hiç olmadığı kadar dağınık.Sen o spini atamazsın, öyle bir hakkın yok.Adam seni geçti gitti, mantıklı olanı yap ve yerine razı ol, motoru korumaya al aracı finişe getir.Bu kadar basit.

    Vettel buradan toplayamaz artık, kredisi zaten kalmamıştı, sezon başlangıcında yaptıgı bu saçmalıkla geleceğini daha hızlı çekmeye başladı.Puan olarakta ıkinci yarış sonunda bile ciddi bir puan dezavantajına sahip.

    • Marka da ip çekecek Adam! yok.. +1 Öyle ancak ek olarak da Ferrari bazen gereksiz aşırı sabırlıdır bunları da Fernando, Kimi gibi örneklerde gördük.
     Bütün yatırımları geç bu pilotla bu kadar yakın olacağın sezona girilmezdi ancak basmıyor işte kafa, vizyon yok.
     “takım Vettel demiyor”
     Scuderia team kadroya rağmen! hiç kimse şampiyon, kral olamaz, aklı yerinde kalamaz…
     Böyle dandik ötesi sahneler sergileyen biri de o kadroda iş yapamaz.
     Bu adamlar en iyi döneminde Kimi’i astılar. Ayar olunca Felipe’nin Fernando’ya kafa atma fırsatlarına yol açtılar. Yönetim bunlarla cebelleşip duruyor.
     Kaldı ki her zaman için bu team adamları Ferrari’nin yönetiminden daha akıllıydı, akıllıdır. Bunlar Luca dönemi için de Enzo için de geçerli…
     Geçen sezon sonlanmadan dedik ki bu adam kariyerden, çaptan düşmüş biri. Buraya kadar gelmemesi gerekiyordu.
     Hiç bir şey yapamıyorsan topyeküne oyna elinde Kimi var. Diyeceksin ki Kimi’nin yancısısın lamı cimi yok. Kabul etmiyor mu kapı orada… Lewis’i getirmekte birkaç yıl geç kalıyorlar. 🙂
     Mesele yeni çocuk değildi, olmayacakta sadece belirli sahneyi izlemeye devam edecekler geçte olsa belki anlarlar. Mesele Vettel’in kendisi ve yönetimin kararlarıydı, en aciz şekilde devam ededursunlar. 🙂
     Bu adamlar, bu isimlerle mi MB’i yenecekler hatta Redbull Honda’ı 🙂
     kulahım yok olsaydı dinlerdi. 🙂

 4. Yarış çok iyiydi, beklediğimden iyiydi. Eğlenceli ve güzeldi. Diğer şeyler bildiğimiz gibi, aynı kişiler spin atıyor, aynı motorlar patlıyor, fakat Lercerc! dışında. Beklentimizi aştı çocuk Seb’i çiğ çiğ yiyecek.

 5. İki pit stop olması, buna lastik yumuşaklığı nedeniyle değil, pist şartları nedeniyle ihtiyaç duyulması yarışı biraz renklendirdi. Yoksa başı ve sonu dışında sıkıcı olabilirdi. Ortalardaki mücadele zaman zaman çok iyi oldu, ama nedense devam edemedi.

  Leclerc’e gerçekten üzüldüm, o yarışı kazanmayı hak ediyordu. Bu da zafer yolundaki kötü tecrübelerden biri olsun, Hamilton söyledi zaten, önünde uzun bir yol var.

  Vettel bu kez garip bir spin attı. Lastik patladı diye attı desek, lastik ne ara patladı, temas göremedik. Ön kanat kırılması da patlak lastiğin vibrasyonundan olmalı.

  Ferrari açıkça hızlı olduğu bir yarışı verdi. Vettel yavaştı, nedenini bilen yok, lastikleri nasıl aşındırdıysa artık… Spinden sonra direksiyonundaki yazı da ilginçti. Mekanik sorunların Ferrari aracını vurması da ayrı ilginçlik. Renault’ların aynı tur aynı virajda motordan çakılması ilginçliğine hiç girmiyorum.

 6. Hamilton ile bence şu an tarihe tanıklık ediyoruz.Adamın diğerlerinden üstün olduğu birçok an vardı.Bu yarışı Mercedes değil Hamilton kazandı.Hep oradaydı, açık şekilde Mercedes yavaştı.Fakat bu yavaş araçla Vettel’i harcadı, Vettel’in yine eli ayağına dolaştı.Geçen zamanda bunu çok söyledim, fakat durum bu, Vettel değişmeyecek, onun sahip olduğu şeylerin içinde bu hatalar da var.Lerclec hafta sonunu domine etti, Ferrari’nin gerçek hızını piste yansıttı, fakat motorsporu sonuçta.

  Ferrari geçen sezon suçu Kimi’ye atarak, Vettel’in desteklenmemesi ile kendi içinde hesap gördü.Sezon başlamadan 1 pilot Vettel denildi.İlk yarışta Lerclec’in 1 hızlı tur 2 de Vettel’i geçmemesi emriyle 3 puanı harcadı.Şimdi bugün yaşananlar Ferrari adına düşündürücü.Karşılarında Hamilton gibi bir adam var.Ellerinde hızlı çok iyi ancak çaylak bir pilot, birde zorla ittire ittire şampiyon yapmaya çalıştıkları 1 pilot kontenjanlı Vettel.Aşağı tükürsen sakal yukarısı bıyık.Hamilton yine affetmeyecek bu ikisini.

  Mercedes ve Hamilton’u yenmek için mükemmel olmak zorundasınız.Adam ne yapıyor ediyor, yine tehlike bölgesinden çıkmıyor.Bir hatada sıkıntıda orada.

  Kimi için de söyleyecek birşey yok.ALfa sarı renkli lastikte iyi değildi.SS leri daha iyi kullandı, Mclaren’in düzlük hızı Norris’e yardımcı oldu.Ancak Alfa şu an Reno ve Mclaren’in arkasında, Kimi bireysel yetenek ve tecrübesi ile takımı sırtlıyor.Gelişime ihtiyaç var.Birazcık gelişim Redbull’un arkasına getirir.

  Mclaren için sevinçliyim, umarım üstüne koyarak devam ederler.Redbull’un iyi olduğu bir pist değildi, Vers maksimumu aldı.Şasi çok iyi değil, Newey bakalım ne yapabilecek.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]