2019 Amerika GP yarışının galibi Mercedes pilotu Valtteri Bottas oldu.

Kalkışta Bottas liderliğini korurken, arkasındaki Sebastian Vettel’in yavaş kaldığı görüldü ve tur sonuna kadar yedinciliğe kadar geriledi. Pist dışına taşan Alex Albon ise ön kanadına hasar verince ilk turun sonunda pite geldi ve orta lastiklere geçti.

Yarışın başlangıcında gerilere düşen Vettel 9. turda süspansiyonu kırılınca yarış dışı kaldı.

Yarışı ikinci götüren Verstappen 14. turda pite geldi ve sert lastiklere geçerek 4. sırada piste geri döndü. Yarış lideri Bottas bir tur sonra pite gelerek tepki verdi ve sert lastiklere geçerek 3. sırada, Verstappen’in önünde piste geri döndü. Bottas bir tur sonra Charles Leclerc’i geçerek ikinciliğe yükseldi. Pite girmeyen Leclerc kısa bir süre sonra Verstappen’e de geçildi.

Leclerc 21. turda pite gelerek sert lastiklere geçti. Ancak uzun pit stop Leclerc’i altıncı sıraya, Daniel Ricciardo ve Nico Hülkenberg’in arkasına düşürdü.

Yarış lideri Hamilton kendisine söylenenden iki tur sonra, 25. turda pite geldi ve sert lastiklere geçerek 3. sırada çıktı.

Williams pilotu Robert Kubica 33. turda garaja çekti ve yarışı bıraktı. Verstappen ise 35. turda pite gelerek orta lastiklere geçti ve üçüncü sırada piste geri döndü. Yarış lideri Bottas da bir tur sonra pite gelerek orta lastiklere geçti. Bottas pit stopundan sonra Verstappen’in önünde ikinci sırada döndü.

Bottas son bölümde tek pit stop yapan takım arkadaşı Hamilton’a yaklaştı ve 52. turda, bitime 4 tur kala geçerek liderliğe yerleşmeyi başardı.

Haas pilotu Kevin Magnussen 55. turda fren sorunu ile pist dışına çıktı ve çakıl havuzuna saplandı. Bu yüzden ikinci sektörde sarı bayraklar sallanmaya başladı. Verstappen Hamilton’a yetişse de geçmeyi başaramadı ve üçüncülüğe razı oldu.

Albon beşinci bitirirken, Ricciardo altıncı, Lando Norris yedinci, Carlos Sainz sekizinci, Hülkenberg dokuzuncu ve Daniil Kvyat onuncu bitirdi. Kvyat yarışın son turunda Sergio Perez ile temas yaşadığı için 5 saniye cezası aldı ve onunculuğu Perez’e kaptırdı.

2 Yorum

 1. Mercedes herkese tur bindirirken, hatta bunu 3 sene boyunca yaparken, ciddi bir inceleme veya benzer birşey geçirmedi.Ferrari birkaç sefer hızlandı fakat inceleme sonrası hep yavaşladı.Mercedes’in ilk zamanlar birsürü illegal işler yaptığı yak yaktığı vs, belliyken, herkes suskundu.Son birkeç sezon gerçekten ilginç geçti.Hamilton efsane mi yapılacak bilmiyorum.Fakat gidişat iyi değil.F1’in geldiği nokta iyi değil.Geçmişte ne olursa olsun hiçbir takımın önü bu kadar açılmadı veya izin verilmedi.

  • Mevsim normalleri diye bir şey var.Yavaş olan birden bire hızlanıyor.Herkesin ortak fikri hile yapıldığı yönde.
   Rekabet görüntüsü vermek için buna bir süre müsaade ediliyor.Sonra malum cortlama geliyor.
   Cezası normal olarak sezondan diskalifiyeye kadar kadar gider ama takımın adı Mclaren değil.Fiada Mosley yok.
   O yüzden yavaşlatmakla yetiniyorlar.Resmi protesto gelmiyor.Gelince Reno nasıl yakalandı.
   Aynı şey Ferrari içinde geçerli.Anlaşmalar sen sus bende susayım durumu.Gelen paralar.Para harcamadan teknoloji geliştirme ve imaj.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]