2019 Abu Dabi GP’de zaferin sahibi Mercedes pilotu Lewis Hamilton oldu. Red Bull pilotu Max Verstappen ikinci, Ferrari pilotu Charles Leclerc üçüncü bitirdi.

Kalkışta ön grup pozisyonunu korurken, ikinci başlayan Verstappen ilk turda Leclerc’e geçildi. İlk turda Pierre Gasly, Lance Stroll ve Sergio Perez arasında bir temas yaşandı ve Gasly’nin ön kanadı kırıldı. Gasly ilk turun ardından pite geldi ve uzun süren bir pit stopun ardından yeni ön kanadı ve lastiklerle piste geri döndü.

DRS sistemi 4. turda teknik bir sorun gerekçesi ile devre dışı bırakıldı.

İkinci sıradaki Leclerc ve dördüncü sıradaki Vettel 13. turda peş peşe pit stoplar için pite geldiler ve sert lastiklerle 4. ve 8. sırada çıktılar.

DRS 18. turda tekrar devreye girdi.

Verstappen 26. turda pite geldi ve sert lastiklere geçti. Yarış lideri Hamilton bir tur sonra pite geldi ve sert lastiklere geçerek lider geri döndü.

Son sıradan başlayıp dördüncü sıraya kadar yükselen Valtteri Bottas 30. turda pite geldi ve sert lastiklere geçti ve altıncı sırada piste geri döndü.

Verstappen 32. turda Leclerc’e atak yaparak ikinciliğe yükseldi. Leclerc 39. turda tekrar pite geldi ve yumuşak lastiklere geçti. Vettel de hemen arkasından pite geldi ve orta lastiklerle çıktı.

Racing Point, 48. turda pilotu Lance Stroll’ü yarıştan çekti.

Leclerc’in yarış öncesinde takım tarafından bildirilen yakıt miktarı ile araçta ölçülen yakıt miktarı arasında büyük bir fark olması nedeniyle inceleme altında olduğu öğrenilmişti. Leclerc’in incelemesi yarıştan sonra yapılacak.

Güncel: Leclerc’e bir ceza çıkmadı ve yarıştaki podyumunu korudu. Olaydan dolayı Ferrari’ye 50000 euro para cezası verildi.

Bottas dördüncü bitirirken, Vettel beşinci, Alex Albon altıncı, Sergio Perez yedinci, Lando Norris sekizinci, Daniil Kvyat dokuzuncu ve Carlos Sainz onuncu bitirdi.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]