2019 Abu Dabi GP 1. Antrenman: Bottas lider başladı, Vettel kaza yaptı

0

Sezonun son yarışı Abu Dabi GP’nin ilk antrenman seansının en hızlı ismi Mercedes pilotu Valtteri Bottas oldu. Red Bull’dan Max Verstappen ikinci en hızlı isim olurken, Mercedes’in diğer pilotu Lewis Hamilton takım arkadaşından 0.6 saniye geride üçüncü en hızlı olabildi.

Seansta Renault pilotu Daniel Ricciardo’nun motor sorunu yaşaması sonucu piste yağ dökülmesi nedeniyle uzun süre boyunca kırmızı bayraklar sallandı.

Hızlı turunda son viraja giren Ricciardo’nun aracından önce alevler yükselirken, aracın alt kısmından bazı parçaların koptuğu da görüldü. Renault pilotu son virajın çıkışında durdu, ancak aracından piste dökülmüş yağlar Bottas ve Pierre Gasly’nin de kaymalarına neden oldu.

Kırmızı bayrak sürecinde pistteki yağlar toz dökülerek temizlenmeye çalışıldı.

Hamilton ise sonradan bir sensör sorunu olduğu anlaşılan ve aracının düşük güç moduna geçmesine neden olan sorunla garaja dönmek zorunda kaldı.

Seansın ikinci kırmızı bayrağı ise spin atarak bariyerlere çarpan Ferrari pilotu Sebastian Vettel nedeniyle çıktı.

Liderden 1.9 saniye yavaş olan Vettel 19. virajda aracının arkasını kaybedince spin attı ve bariyerlere çarptı. Vettel’in aracının kaldırılması için çıkan kırmızı bayrak seans bitimine kadar devam etti ve bu yüzden hiçbir takım kalkış antrenmanı yapamadı.

Abu Dabi GP’nin ikinci antrenman seansı TSİ 16:00’da başlayacak.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]