2018 Testleri 8. ve son gün: Kimi Raikkönen ilk sırada!

4

2018 sezon öncesi testleri bitirdik. Diğer test günlerine nazaran daha sıcak bir pist ve hava vardı.

Günün lideri Ferrari’den Kimi Raikkönen oldu. Fin pilot hafta boyunca, hastalığı yüzünden takım arkadaşına oranla daha az piste çıkmış oldu ve turunu hyper soft ile kaydetti. Gün boyunca uzun sürüşlere ve sıralama performansları uygulayan Ferrari, pistin gelmiş geçmiş en iyi derecesini(Sebastian Vettel) kaydetmeyi başardı.

Kimi’yi takip eden ise sorunlarla boğuşan McLaren Renault oldu. Fernando Alonso derecesini hyper soft ile kaydetti. McLaren, sabah bölümünde turbo sorunu ile yolda kaldı. Motoru değiştiren takım, öğleden sonra uzun sürüşler gerçekleştirdi ve yumuşak lastiklere odaklandı.

Renault takımı, gün boyunca zamanını sorunları çözmeye çalıştı ve pit’de zaman geçirdi. Günü en az turla kapatan takım oldu.

Haas’tan Grosjean, günün en fazla tur atan pilotu oldu. Gün boyunca yumuşak lastiklerde uzun sürüşler yapan Haas güçlü gözüktü.

Williams, günün büyük bir bölümünde Sirotkin ile çalıştı, Kubica’nın gönüllü yerini vermesiyle birlikte öğleden sonra piste Stroll çıktı ve 27 tur atmayı başardı.

Sauber’den Leclerc sabah seansında aracın kontrolünü kaybederek spin attı ve çakıla girdi. Öğleden sonra düzenli olarak piste çıkan Leclerc orta uzun sürüşler yaptı.

RedBull takımı, düne nazaran daha pasif gözüktü. Ancak orta düzeyli yarış simülasyonları yaptılar.

Toro Rosso Honda, taraftarları etkilemeye devam ediyor. Testlerin başından beri sorun yaşamayan Honda motoru büyük bir dayanıklılık gösterdi. Takım adına piste çıkan Hartley, yarış simülasyonlarına odaklandı ve günü 7.sırada tamamladı.

Mercedes, sabah bölümünde Lewis Hamilton ile orta lasitklerde yarış simülasyonları yaptılar. Öğleden sonra dümene geçen Valtteri Bottas’ta aynı programı yürüttü. Takım ara ara süper yumuşak ve ultra yumuşak lastikleri denedi. Ayrıca Mercedes, 201 tur ile günün en çok tur atan takımı oldu.

2018 F1 sezonu, 26 Mart Melbourne’de start alacak.

4 Yorum

    • Bende aynı şekilde düşünüyorum.Az biraz öndeler.Bizim araç geçen’seneye göre daha istikrarlı, yani değişkenlere daha adapte gibi geldi bana.

      İşin ucu geliyor motorda bitiyor, sıralama modunda bitiyor. Yarış hızı aşağı yukarı çok önemli değil sezon genelinde.Mercedes hala o sıralama modunda ki ekstra gücü Ferrari’ye nazaran devam ettiriyorsa, ne yazık ki babayı alırız.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]