2018 Testleri 7. gün: Günün lideri, rekor turla Sebastian Vettel

6

2018 öncesi testlerin yedinci gününde Ferrari pilotu Sebastian Vettel, sabah seansında kaydettiği derece ile günün lideri oldu. Ferrari pilotu derecesini 1.17:182 (21.905 / 28.772 / 26.505) Hyper Soft ile kaydetti. Bu aynı zamanda pistin yeni rekoru oluyor.

Ferrari ekibi sabah bölümünün büyük bir kısmında orta uzun turlar attı ve sıralama turlarına odaklandı. İtalyan ekip, öğleden sonra ise yarış simülasyonlarına başladı ve günü en fazla tur atan takım olarak tamamladı.

Ferrari’yi takip eden, Haas’tan Kevin Magnussen oldu. Haas takımının agresif pilotu Super Soft lastikleriyle Ferrari’ye en yakın isimdi. ‘1.18:360’

Bu ikibin arkasından gelen Renault, Toro Rosso , Sauber. Williams gün boyunca aero testlere odaklandı ve uzun sürüşler yaptılar, öğleden sonra da yarış simülasyonlarını tamamladılar.

RedBull, Ferrari’den sonra en çok tur atmayı başaran ekip oldu ve günü 187 turla bitirdi. Verstappen uzun sürüşlere odaklandı ve aero testi yaptı.

McLaren sabah bölümünün yarılık bölümünde oldukça aktifti fakat takım tekrar pite kapanarak uzunca bir süre piste çıkmadı. İngiliz ekip, öğleden sonra yarış simülasyonları yaptı ve günü 151 tur ile tamamladı.

Mercedes’ten Bottas ise yarış simülasyonuna odaklandı ve orta lastiklerle oldukça fazla tur attı. Öğleden sonra dümene geçen Lewis Hamilton’da uzun sürüşlere odaklandı.

6 Yorum

 1. Ben bazı sorunların McLaren’den kaynaklandığı konusunda emin olmaya başlıyorum artık. Honda tık demeden gidiyor. Renault ve RBR minör sorunlar hariç yine dayanıklı. McLaren yine kaldığı yerden devam, 3 yıl boyunca Honda’ya sövdük ama McLaren’den sonra dayanıklılık konusnda kendilerini aştılar. İyice soytarıya döndü McLaren.

 2. genel olarak ferrari mercedes’e, red bull da (renault motoruna bağlı olmakla birlikte) öndeki ikiliye yaklaşmış gibi geliyor bana. bakalım görelim.

  artık tarafsız gözle formula 1 takip eden birisi olarak, iyi olan kazansın diyorum 🙂

 3. Sıralama derecelerinden, hatta yarış simülasyonlarında yaptıkları derecelerin bile anlamı yok ve yorumlama kifayetine kimse sahip değil. En azından Ferrari-RBR-Merc adına durum çokta kötü değil yakın çıkabilirler ki muhtemel o olacak.

  Ferrari adına test iyi gidiyor, üç takımın motorunda da enteresan şeyler deniyorlar. Bayada bir tur attı Ferrari motorlular. En azından dayanıklılık konusunda bi problem yok gibi.

  Birileri Ferrari’yi tekrardan üçüncü cebe yerleştirme yanılgısına kapılıyor ama sezon da suprise motherfucker’a uğrayabilir 🙂

  Mercedes hızını göstermedi ama hızlılar ama ne kadar o önemli.

  RBR’e baktığımda Marko’nun açıklamaları var, soğuk havalarda hala lastikten ötürü df sorunu yaşıyorlar gibi. Ferrari’nin turuna soğut şartlar diyip, … atmış, ondan bu varsayıma vardım. Yani bizim bir yerimiz yemedi çıkıp sıralama turu atıp, rezil olmaya demiş.

  Toro Rosso eğer kanat açılarıyla oynamayıp bu seviyelere çıkıyorsa, Honda motoruna helal olsun diyorum. Müthiş bi dayanıklılık gösterdiler. Acaba mı demiyo değilim.

  Renault motoru hala soru işareti. Ben yıllardır bunların ne yapmaya çalıştığını anlayamadım ama şasi konusunda baya bi gelişim göstermişler.

  SF70HAAS ise yine iyi turlar atmış gibi gözüküyor. Orta grub dahada çekişmeli olabilir.

  McLaren’in hala ne yaptığını anlayamadım ben, hiç tatmin etmiyor beni.

  • Lastikten ötürü df sorunu ne demek 🙂 haas ss ile o dereceleri yapmışsa vettel gaza dokunmamıştır bile, rbr’nin korktuğunu sanmam açıkçası. Toro Rosso genelde düzde hızlıdır ama Honda beni de çok etkiledi, Renault motoruna gelirsek eğer, M1CHAEL kızmasın, 950 hp dedikleri doğruysa, ki her sene bu bilgiyi veriyorlar, geçtiğimiz sezonun üzerine epey güçlenmişler demektir, şu ana kadar da herhangi bir dayanıklılık sorunu çıkmadı. Yıllardır testlerde bu kadar güçlü bir Ferrari görmemiştim, aynı şey Redbull için de geçerli, tahminimce rbr-merco-ferrari sıkı kapışacak bu sezon 🙂 ayrıca bu sene kimse yolda kalmıyor motorların hepsi tam takır (McLaren hariç)

   • – Lastikten ötürü aero doğru bir bakış. Mesela lastik basınçları çalışmıyorsa ayarlanan setup çalışmıyordur… Temel mantık taşıtlar tamamen hava ile çalışır ve hava üzerinde yürürler. Tabandan havayı şöyle yönetiyoruz değil olay sadece lastiği kuran şey hava, tüm hızlı taşıtlar hava üzerinde gider… Hava sizin sert dünya yüzeyi ile tek irtibat noktanızdır…

    – Küçükler ile büyüklerin tam farkını yarış haftasonu gelmeden tam olarak anlayamazsınız o 1-1,5 sn içerisinde ki dizilimleri ile. Bazen testlerde ve weekend warmup larda fazlaca iyi görünür küçükler sır anın setup’ı…

    – Kağıt üstünde 950+ deyip yürüyüş günü dayanıklı çıkmak için ne yaptığınız önemli. Bunlar gün motorları değil sezon setup planınızı nasıl yaptığınız önemli…
    Zaten o yüzden de an içerisinde iyi görünse bile bu güne kadar herkes Mercedes’ten sezon toplamında geride kalıyordu.

    – Dışarıdan birşey anlamak çok çok güçtür. Lafazanlı Ör; 950 lik kapasitede bir ünite toplamın varsa dayanıklı olamıyorsan bunu 880-900 lere çeker bir taraftan tüketimi düşürür yakıt yükünü azaltırsın. Bu senin yaklaşıklık gösterimini sağlayabilir. (o yüzden de birinin ben +50 hp daha çok üretiyorumun karşılığını yarışta tam olarak göremeyebilirsin) Ancak düşük yakıt yükünü yarışta organize etmek güçtür. Mesela elinde daha dar bantta bir pit stop stratejisi kalır başkalarına göre o an çalışmazsa fena çakarsın…
    Tek tur derecesiyle de anlamak güçtür. Örneğin Gücü kısmak senin temel birkaç virajda, düzlükte daha düşük akselerasyonuna sebep sonucu çıkarır. Zaten yan yana yürüyemiyor, drs siz geçiş yapamıyorken elinde ki handikap büyür de büyür. Toplam dereceden de setup config ile o yakın görünmek O sector’lerde ki 0,2 sn lik geri kalman yarış sonucunda 10 sn fark yemeni dahi getirebilir. Çünkü yarış farklı soft setup’ların da mücadelesidir biz onu göremeyiz.

    – 2008 den itibaren ilk defa scuderia testlerde güçlü görünmüyor. Hatta hafızam beni yanıltmıyorsa ilk defa rekor kırılmıyor.
    2017 showu itibariyle değişimlerin küçüklüğü ile herkesin daha yakın olacağı önemli ve doğru beklenti asıl soru işareti her zaman ki gibi TOTAL ORGANISATION. Ekiple kazanır ekiple kaybedersin… Bir daha ki büyük değişime kadar MB’nin işinin yine çok zor olacağı ortada.

    Bunları geneller itibariyle diyorum testleri takip edemiyorum. Hatta bu duman muman olaylarından pek haberim bile yok.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]