2018 Testleri 2. gün: Günün lideri Vettel

0

2018’in sezon öncesi testlerinin ikinci gününde Ferrari pilotu Sebastian Vettel en hızlı isim oldu.

Soğuk şartlarda başlayan günün başında kimse piste çıkmazken, ilk 1.5 saatten sonra pilotlar pistte turlamaya başladı.

Sabahın lideri Mercedes’ten Valtteri Bottas olurken, Vettel öğleden sonra attığı turlarla liderliği ele geçirdi.

Sabah Seansı

Seans soğuk koşullarda başladı ve seansın ilk yarım saatinde hava sıcaklığı -1, pist sıcaklığı ise 2 dereceydi.

Çoğu pilot ilk 1.5 saati sadece kurulum turu atarak geçirirken, derece kaydeden isimler sadece Carlos Sainz ve Bottas oldu.

Sabah benzin sorunu yaşayan Max Verstappen sadece 11 tur atabilince 5.7 saniye geride dokuzuncu olabildi. Bir diğer sorun yaşayan isim olan Kevin Magnussen ise 6 tur attı ve 22 saniye geride onuncu ve sonuncu oldu.

Kaybedilen zamanlardan dolayı takımlar öğle arası vermemek üzere anlaştılar.

Akşam Seansı

Sabahı 2. sırada tamamlayan McLaren pilotu Stoffel Vandoorne, öğle arasında garaja girmesinin ardından bir daha uzun süre çıkamadı. McLaren aracının egzoz bağlantılarından birinin kırılması sebebiyle sorun yaşandığı anlaşıldı. Vandoorne, attığı 37 tur ile günü 3. sırada tamamlamış oldu.

Sabah yakıt sorunu yaşayan Red Bull, öğleden sonra çalışma şansı yakaladı ve Verstappen, öğleden sonra 56 tur atarak kaybedilen zamanı telafi etmeye çalıştı.

Williams’ta öğleden sonra görevi devralan ve 2011’den sonra ilk kez sezon öncesi testlere katılan Robert Kubica, en hızlı turun 1.8 sn gerisinde 7. oldu. Kubica, bu turuyla sabah seansında sürüş yapan Sergey Sirotkin’in önünde yer aldı.

Test gününde iki kez kırmızı bayraklar sallandı. İlki Vettel’in 2. virajda, ikincisi Sauber pilotu Charles Leclerc’in 4. virajda spin atarak pist dışına çıkmasıyla oldu.

Hava şartlarının kötüleşeceği düşünülmesine rağmen, testler yarın da devam edecek.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]