2018 Monako GP’nin galibi Red Bull pilotu Daniel Ricciardo oldu.

Yarışa polden başlayan Ricciardo orta bölümde güç ünitesinde güç kaybettiğini söyledi ve azami hızı düştü. Arkasındaki Vettel kendisine yaklaşmayı çalıştı, ancak yarışın sonuna kadar geçmekte başarılı olamadı.

Yarış daha başlamadan bir incelemeye sahne oldu. Sergey Sirotkin’in lastikleri 3 dakika sinyalinden önce takılmadığı için Rus pilot inceleme altına alındı.

Yarışın ilk turu ön grup için olaysız geçti. En sondan başlayan Max Verstappen iki sıra yükselirken, Brendon Hartley telsizden ön kanadını kaybettiğini söyledi, ancak pite gelmedi. Ricciardo ilk turda 1.1 saniye kadar fark açmayı başardı.

Yarış daha başlamadan inceleme altına alınan Sirotkin 10 saniye dur-kalk cezası aldı ve sekizinci turda pite gelerek cezasını çekti. Verstappen sekizinci turda 14. sıraya kadar yükseldi. 10. turda diğer Williams pilotu Lance Stroll’ün sol ön lastiğinin patladığı görüldü ve Kanadalı pilot sorunsuz pite gelmeyi başardı. Stroll’ün ön kanadı da değiştirildi ve Süper Yumuşak lastiklerle piste geri döndü.

Mercedes pilotu Lewis Hamilton 12. turda pite geldi ve Ultra Yumuşak lastiklere geçti ve Esteban Ocon’un arkasında altıncı döndü.

Sirotkin’in cezasını çektiği anda takım görevlilerinin araca müdahale ettiği iddiasıyla tekrar inceleme başlatıldı. Hartley de pit yolunda hız limitini aştığı için inceleme altına alındı ve beş saniye cezası aldı.

Ferrari’den Sebastian Vettel 16. turda pite geldi ve Ultra Yumuşak lastiklere geçti. Bir sonraki tur yarış lideri Daniel Ricciardo da pite geldi ve Ultra Yumuşak lastiklere geçti. Valtteri Bottas da pite gelen bir diğer isim oldu ve Süper Yumuşak lastikleri tercih etti.

Daniel Ricciardo 28. turda telsizden güç kaybettiğini söyledi ve arkasındaki Vettel ona yaklaştı, ancak geçebilecek kadar hızlı değil. Ricciardo’ya sorunu yarış içinde çözemeyecekleri ve böyle devam etmek zorunda olduğu söylendi.

Stroll 36. turda yine aynı lastiğinde patlak yaşadı ve pite geldi. Verstappen bu sırada 9. sıraya kadar yükseldi.

Lastiklerinde sorun yaşayan Verstappen 48. turda pite geldi ve Hiper Yumuşak lastiklere geçti. Aracında vites kutusu sorunu yaşayan Fernando Alonso 53. turda ilk virajda kaçış alanına çekti ve yarışı bıraktı.

Romain Grosjean 70. turda, bitime 8 tur kala pite geldi ve Hiper Yumuşak lastiklere geçti. 72. turda Charles Leclerc ve Brendon Hartley temas yaşadı ve sanal güvenlik aracı piste girdi. Sanal güvenlik aracı bir tur sonra sona erdi ve yarış tekrar başladı.

Vettel’e direnen Ricciardo Monako GP’nin galibi oldu. Lewis Hamilton podyumu tamamlarken, Kimi Raikkonen dördüncü, Valtteri Bottas beşinci bitirdi.

Esteban Ocon altıncı, Pierre Gasly yedinci, Nico Hülkenberg sekizinci, Verstappen dokuzuncu ve Carlos Sainz onuncu bitirdi.

Yarış olay ve tekrar videolarına buradan ulaşabilirsiniz.

12 Yorum

  1. Daniel sana büyük bir tebrikler geçmek isteyen pilot lar geçiyor.sorunlu motorunla 3/2lik yarışı bitirdin ve sana bir atak denemesi bile yapamadı.o Max nasıl dokuzuncu oldu.arkandakinin yerin Kimi olsaydı memleket ayağa kalkardı.nasıl geçemedi diye.
    Ben Daniel in kazanmasını istiyordum oldu.

  2. Güzel yarıştı. Ricciardo yarışın üçte ikisinde motor sorunu ile düzlükte yavaş kalarak sürdü. Dikkatinin dağılmamış olması, inancının devam etmesi ile kazandı. Vettel’in de arkada küçük birkaç sorun yaşadığını gördük, ama temelde lastikleri geçmesine izin vermedi.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]